به گزارش گروه اجتماعی برنا ، تورج همتی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این شکارچیان تعداد ۲۴ قبضه سلاح شکاری به همراه بیش از ۴۰۰ فشنگ کشف و ضبط شده است.

وی ادامه داد: از این سلاحها شش قبضه سلاح شکاری غیرمجاز و قاچاق است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: در این مدت مناطق چهارگانه تحت حفاظت خراسان رضوی توسط ۱۲۰ محیط بان به صورت مستمر و شبانه روزی رصد و پایش شده است.

همتی افزود: با توجه به این که فصل بهار، فصل زاد و ولد گونه های مختلف جانوری است شکار این گونه ها می تواند خسارات فراوانی به محیط زیست و ذخیره اکولوژیکی خراسان رضوی و کشور وارد کند.

وی با بیان این که شکارچیان و صیادان برای جذب مشتری به فضای مجازی روی آورده اند ادامه داد: این افراد عکس جانوران یا لاشه آنها را در سایتهای واسطه گر یا کانالهای اجتماعی بارگذاری میکنند و افرادی هم از این طریق با خرید گونههای جانوری و یا گوشت آنها به این چرخه مجرمانه دامن میزنند.

او تاکید کرد: شهروندان در صورت مشاهده آگهی فروش گونههای خاص جانوری و یا گوشت آنها موضوع را به شماره ۱۵۴۰ اعلام کنند.

استان خراسان رضوی دارای ۴۱ منطقه چهارگانه و شکار ممنوع شامل ۲۸ اثرملی طبیعی، پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده و ۱۳ منطقه شکار ممنوع است. حدود ۸۰ گونه پستاندار، ۲۸۵ گونه پرنده، دو گونه دو زیست، ۶۸ گونه خزنده و ۲۴ گونه ماهی در طبیعت خراسان رضوی زیست می کنند. گونههای شاخص حیات وحش این استان شامل بز وحشی، قوچ، گوسفند وحشی، آهو، پلنگ، یوزپلنگ، گرگ، کفتار و انواع پرندگان از قبیل پرندگان شکاری، هوبره و کبک است.