10:59:32 - چهارشنبه 16 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

یونسکو به بهترین پروژه حفاظتی میراث فرهنگی جایزه می دهد

یونسکو به بهترین پروژه حفاظتی میراث فرهنگی جایزه می دهد
تهران- ایرنا- بیستمین سالگرد جوایز «آسیا–اقیانوسیه‌» یونسکو به بهترین پروژه حفاظت از میراث فرهنگی سال ۲۰۱۹، جایزه های متنوعی اهدا می کند.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا جوایز آسیا–اقیانوسیه‌ یونسکو برای حفاظت از میراث فرهنگی بنا نهاده شده است، هدف این جایزه تشویق دیگر مالکان برای انجام پروژه‌های حفاظت در جوامع خود به طور مستقل یا با همکاری بخش‌های دولتی و خصوصی است.
از سال دوهزار تاکنون، مجموعا ۲۳۳ مورد از ۲۱ کشور، موفق به کسب جایزه یونسکو برای فعالیت‌های برگزیده در زمینه درک فضا، دستاوردهای فنی بی عیب و نقص و تاثیرات اجتماعی و خط مشی در سطوح محلی، ملی و منطقه‌ای شده‌اند.
با شناخت این اقدامات، می‌توان گفت این جوایز به دستاوردهای هدفمندی در ایجاد تغییرات در حفاظت از میراث فرهنگی، مالکیت و قیمومیت این فعالیت‌ها و این نکته که چگونه میراث فرهنگی به بهبودی پایدار شهرها، جوامع و محیط کمک کرده است، نائل آمده است.
یونسکو بیستمین سالگرد موفقیت این جایزه را طی مراسمی منطقه‌ای با همکاری Think City جشن خواهد گرفت.Think City سازمانی پیشرو و جامعه محور است در حوزه بازآفرینی شهری در کشور مالزی فعالیت می‌کند.
متخصصین جوان و علاقه‌مند همچنین عموم جامعه می‌توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر با دفتر یونسکو بانکوک از طریق اطلاعات تماس ذکر شده تماس برقرار کنند.
یونسکو در اعلان دعوت خود برای ارسال طرح به این جایزه مهلت ارسال مدارک را تا ۳۱ مارس ۲۰۱۹ (۱۱ فروردین ۱۳۹۸) عنوان کرده است.
اسامی برندگان این جایزه براساس اعلام یونسکو اوایل ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ اعلام خواهد شد که منتخبین «نشان برتری»، «جایزه ممتاز»، «گواهی شایستگی»، «نشان افتخار» یا «جایزه معماری نوین تلفیق شده با میراث فرهنگی» را دریافت خواهند نمود.
جایزه معماری نوین تلفیق شده با میراث فرهنگی به بناهای نوسازی اهدا میشود که طراحی برجسته آن‌ها با معماری تاریخی عجین شده باشد.
این جایزه پروژه‌های ارسال شده که با طرح و معماری جدید تکمیل شده‌اند را ترغیب کرده تا میراث فرهنگی موجود را غنی‌تر سازند. ضمایم ساختمانی، ملحقات جدید، فضای‌های عمومی و ساختارهای جدید مانند پل‌ها، همگی واجد شرایط شرکت در این رقابت هستند.
براساس اعلام یونسکو پروژه‌هایی که در ۱۰ سال گذشته تکمیل شده اند واجد شرایط جوایز حفاظت از میراث فرهنگی هستند. برای مثال خانه‌ها، ساختمان‌های تجاری و سازمانی، شهرها و روستاهای تاریخی، پایگاه‌های میراث فرهنگی و باستانی و منظرهای فرهنگی، نمونه‌های مناسبی برای رقابت در این جایزه هستند.
برای شرکت در رقابت سال ۲۰۱۹ مطالب باید به دفتر یونسکو بانکوک ارسال و برای ارائه درخواست باید از فرم‌های رسمی مربوط استفاده شده، ضمن این‌که توصیف پروژه به شکل رسمی به همراه تصویر و عکس، هم در قالب الکترونیک و هم به شکل غیر دیجیتالی ضرورت دارد.
علاقمندان برای شرکت در این رقابت به وب سایت http://bangkok.unesco.org/content/apply-awards مراجعه کنند.
در سال ۲۰۱۸، ۴۱ پروژه از ۸ کشور در منطقه آسیا و اقیانوسیه برای شرکت در این رقابت مدارک خود را ارسال نمودند که از بین آن‌ها ۱۰ پروژه از ۵ کشور وارد رقابت شدند. نشان برتری در سال ۲۰۱۸ به Shijo-cho Ofune-hoko Float Machiya از کیوتو ژاپن اهدا شد. جایزه معماری نوین تلفیق شده با میراث فرهنگی نیز به دو پروژه Kaomai Estate 1955 در چیانگ مای تایلند و The Harts Mill در بندر آدلاید استرالیا تعلق گرفت.
تاکنون هفت ایرانی موفق به کسب این جایزه شده اند: «خانه‌ی پل‌شیر» جلفای اصفهان (گواهی شایستگی در سال ۲۰۰۲)، «خانه زرگر یزدی» یزد (نشان افتخار در سال ۲۰۰۴)، «کاروانسرای زین‌الدین» یزد (نشان افتخار در سال ۲۰۰۵)، «ارگ سریزد» یزد (جایزه ممتاز در سال ۲۰۱۴)؛ «خانه داروغه» (نشان افتخار در سال ۲۰۱۶) و «خانه فرهنگ آفتاب» اصفهان (نشان افتخار در سال ۲۰۱۷)، «دانشگاه خلیج فارس- دانشکده هنر و معماری» بوشهر (معماری نوین تلفیق شده با میراث فرهنگی در سال ۲۰۱۷).
علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جزئیات برندگان دوره های پیشین به
وب سایت http://bangkok.unesco.org/content/winning-projects و در رابطه با نحوه ارسال مدارک به بخش فرهنگ، دفتر منطقه ای یونسکو در بانکوک به آدرس heritageawards@unesco.org مراجعه کنند.
فراهنگ**۳۰۰۹**

خبر جدید  وقوع سیلاب ها میزان مسافران نوروزی را کاهش نداد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد