۱۱:۲۹:۲۲ - شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کوچ پروانه‌های بی‌خطر به عرض‌های شمالی کشور
یک حشره شناس تاکید کرد:پروانه‌های نارنجی رنگی که هیچ آسیبی به محصولات کشاورزی و سلامت مردم وارد نمی‌کنند ، در حال کوچ به عرض‌های شمالی‌ کشور هستند.

به گزارش گروه محیط زیست خبرگزاری فارس، «Vanessa carduififf» نام علمی پروانه‌ای است که با افزایش بارندگی‌ها از ابتدای بهار امسال در  استان‌های مختلف بخصوص تهران و شهرهای اطراف آن  با تعداد زیادی قابل مشاهده هستند.

علیرضا نادری پروانه شناس تاکید کرد: این گونه هیچ آسیبی به محصولات کشاورزی وارد نمی‌کند و برای سلامت مردم مشکلی ایجاد نمی‌کند.

وی تصریح کرد: با افزایش بارندگی‌ها گیاهان میزبان این پروانه مثل گیاه کنگر وحشی بخش وسیع‌تری را می‌پوشانند و این گونه به سرعت با تخم‌گذاری روی گیاهان وارد دوران دگردیسی می‌شود و پروانه‌های بالغ در کمتر از سه هفته ظاهر می‌شوند. اما با گرم شدن هوا و کاهش بارندگی‌ها این موج جمعیتی رو به کاهش خواهد گذاشت و منتظر شرایط مناسب در سال‌های آینده خواهد بود.

نادری خاطرنشان کرد: آن‌ها به ندرت روی محصولات کشاورزی تخم‌گذاری می‌کنند و دلیل حضور این حشرات در اطراف این مزارع وجود منابع غنی شهد برای پروانه‌های بالغ و گیاه میزبان برای تخم‌گذاری است که در اطراف مزارع به‌صورت خودرو می‌رویند، و  چون لارو این پروانه قادر به تغذیه از طیف وسیعی از گیاهان است و همین موضوع به آن توانایی انتشار وسیع‌تری را داده است.

وی اظهار داشت: این پروانه‌ها تا زمانیکه هنوز پوشش گیاهی و رطوبت و دما مناسب باشدتخم‌گذاری می‌کنند و به زودی به سمت استان‌های عرض‌های شمال کشور حرکت‌خواهند کرد.

انتهای پیام/


منبع :: https://www.farsnews.com

تبليغات
بانک پاسارگاد