11:11:23 - سه‌شنبه 15 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

کعبه زرتشت نشست ندارد

کعبه زرتشت نشست ندارد
ایلنا: کعبه زرتشت در نقش رستم با هدف رصد و ارزیابی سلامت سازه آن از سوی پایگاه جهانی تخت جمشید پایش شد.

کعبه زرتشت در نقش رستم با هدف رصد و ارزیابی سلامت سازه آن از سوی پایگاه جهانی تخت جمشید پایش شد.

به گزارش ایلنا، حمید فدایی (مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید) با اشاره به آنکه کعبه زرتشت در نقش رستم با هدف رصد و ارزیابی سلامت سازه آن از سوی پایگاه جهانی تخت جمشید پایش شد ،گفت: نتایج اولیه حاصل از تحلیل دادهها نشان میدهد سلامت این سازه محرز بوده و تاکنون هیچ گونه نشستی در بنای ارزشمند کعبه زرتشت مشاهده نشده است.

خبر جدید  بازنمایی آثار بازگشته از موزه خراسان در موزه رضا عباسی

فدایی بروز دوره خشکسالی در منطقه و برداشتهای بیرویه آبهای زیرزمینی، امکان ایجاد فرونشست در محدوده بنا را از جمله نگرانیهای کارشناسان برای پایش این بنا عنوان کرد.

به گفته وی طرح پایش و ارزیابی سلامت سازه کعبه زرتشت و اطمینان از عدم وارد آمدن مخاطرات احتمالی با هدف حفاظت از بنا از جمله برنامههای پایگاه میراث جهانی تخت جمشید است.

خبر جدید  تسلیت رئیس سازمان میراث فرهنگی برای درگذشت آیت‌الله هاشمی شاهرودی

فدایی انجام برداشتهای دقیق میدانی از موقعیت فرونشستها در محوطه و همچنین انجام برداشتهای اسکن لیزر برد کوتاه و فتوگرامتری در برهههای سه ماهه و سپس مقایسه با نقشههای GIS و ترسیم جهت فرونشستها را از جمله اقداماتی برشمرد که در حال حاضر در این محوطه در حال انجام است

خبر جدید  ورود مالزی به گردشگری زیبایی

کعبه زرتشت در نقش رستم فارس بنایی بجا مانده از عصر هخامنشی است که علاوه بر اهمیت مذهبی و تاریخی وجود کتیبههای ساسانی بر جداره آن بر ارزش و اعتبار تاریخی آن به عنوان یک سند ارزشمند و مهم افزوده است.

10


منبع :: https://www.ilna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد