0:43:24 - چهارشنبه 26 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

کشف گورستان دوره پارت ها در رامهرمز

کشف گورستان دوره پارت ها در رامهرمز
تهران- ایرنا- کاوش نجات بخشی در مسیر اجرای طرح آبرسانی دشت رامهرمز –محدوده جوبجی به کشف شواهدی از تدفین انسانی و تابوت های سفالین منجر شد که نشان می دهد این بخش از محوطه گورستانی متعلق به دوران تاریخی ایلامی و پارتی بوده است.

به گزارش ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، میثم حسین زاده سرپرست هیئت باستان شناسی گفت: کاوش نجات بخشی در مسیر اجرای طرح آبرسانی دشت رامهرمز –محدوده جوبجی با هدف نجات بخشی آثار تاریخی موجود در مسیر اجرای کانال در محدوده عرصه پیشنهادی محوطه تاریخی جوبجی و در ادامه کاوش ها و گمانه زنی های سال ۱۳۹۳ آرمان شیشه گر در محدوده اعلام شده به عرض ۱۰ و طول ۱۵۰ متر برنامه ریزی و آغاز شد.
وی افزود: در نتیجه این مرحله از کاوش ها تاکنون بقایا و شواهد استقرارهای از دوره ایلام نو، پارتی و اسلامی به همراه شواهدی از تدفین انسانی مربوط به دوره ایلامی و پارتی به شکل گورهای چاله ای ساده و تابوت های سفالین به همراه گورنهاده هایی از نوع ظروف سفالین لعابدار و ساده به دست آمده است.
این باستان شناس تصریح کرد: برپایه نتایج حاصل از کاوش تاکنون، می توان گفت این بخش از محوطه گورستانی متعلق به دوران تاریخی بوده که در قرون میانی دوران اسلامی نیز مورد استفاده گروه های کوچ نشین قرار گرفته، علاوه بر آن شواهدی از کاربری صنعتی(کارگاه پخت سفال) مشاهده می شود.
کاوش نجات بخشی محدوده جوبجی رامهرمز خوزستان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده است.
فراهنگ**۹۰۱۲ ** ۱۴۱۸

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  کاهش تخریب آثار تاریخی یزد با ثبت جهانی
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد