11:09:53 - سه‌شنبه 1 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

کشف شواهدی از عصر آهن و اوایل دوره هخامنشی در تپه تخچرآباد

کشف شواهدی از عصر آهن و اوایل دوره هخامنشی در تپه تخچرآباد
ایلنا: بخشی از پلان درونی بنای اصلی تخچرآباد متعلق به اواخر عصر آهن و اوایل دوره هخامنشی در فصل چهارم کاوش این تپه تاریخی شناسایی شد.

بخشی از پلان درونی بنای اصلی تخچرآباد متعلق به اواخر عصر آهن و اوایل دوره هخامنشی در فصل چهارم کاوش این تپه تاریخی شناسایی شد.

به گزارش ایلنا، محسن دانا (سرپرست فصل چهارم کاوش تپه تخچرآباد بیرجند خراسان جنوبی) با اعلام خبر کشف شواهدی از عصر آهن در این محوطه گفت: هدف از کاوش این فصل، تکمیل پلان بقایای معماری دوره اشکانی است.

او با اشاره به قرارگیری این مرحله از معماری در بالاترین سطح محوطه، یافتن در ورودی بنای اصلی را دومین هدف از کاوش فصل چهارم اعلام کرد.

خبر جدید  بناهای تاریخی شاخص کرمانشاه بر اثر سیل آسیب ندید/ خسارت ۱۲ میلیارد تومانی به زیرساخت‌های گردشگری

به گفته این باستانشناس در پایان این فصل از کاوش تپه تخچرآباد، پلان بقایای معماری مرحله اشکانی تقریباً کامل شد.

دانا افزود: این بقایا ضخامت اندکی داشته و حداکثر ارتفاع دیوارها ۵۰ سانتیمتر است.

او با بیان این نکته که شواهدی از تخریب و آوار این بقایای معماری وجود ندارد گفت: به نظر می‎رسد معماری این دوره ارتفاعی بیش از این نداشته است، همچنین کارکرد بقایای معماری دوره اشکانی با شواهد موجود به نظر میرسد ماهیتی آیینی دارند.

او در ادامه از شناسایی بخش اندکی از پلان درونی بنای اصلی تخچرآباد که به اواخر عصر آهن و اوایل دوره هخامنشی تاریخگذاری میشود، خبر داد.

خبر جدید  نمایشگاه قفل‌های سنتی در سازمان میراث‌فرهنگی

دانا اظهار داشت: به جز پلان بنای اصلی که دایرهای دارای شش برج است، دیواری دایرهای شکل در داخل بنا نیز وجود دارد که این پلان نسبتاً نادر، آینده پژوهش و کاوش در این محوطه را بسیار جذاب کرده است.

او گفت: با وجود کاوش شش گمانه پیگردی که حد فاصل بین برجهای بنای اصلی به منظور یافتن ورودی بنا ایجاد شد، هیچ نشانهای از درگاه ورودی کشف نشد و احتمال دارد این درگاه ورودی در فاصله اندک بین گمانههای حفر شده این فصل تا برجها و یا حتی درون برجها باشد.

خبر جدید  قلعه فلک‌الافلاک تعطیل است/ سیل، آسیبی به موزه‌های کشور وارد نکرده است

این باستان شناس افزود: بدون تردید کاوش فصلهای آینده به این پرسش مهم درباره مکان و چگونگی ورودی بنای اصلی تخچرآباد پاسخ خواهد داد.

او در پایان خاطرنشان کرد: فصل چهارم کاوش تپه تخچرآباد بیرجند با همت و حمایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی و با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.


منبع :: https://www.ilna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد