10:59:23 - شنبه 12 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

کشف سیستم پیچیده آب‌رسانی متعلق به قرون میانه اسلامی در نوش‌آباد

کشف سیستم پیچیده آب‌رسانی متعلق به قرون میانه اسلامی در نوش‌آباد
تهران- ایرنا- در ادامه کاوش‌های باستان‌شناسی فصل پنجم در شهر زیرزمینی نوش‌آباد واقع در بخش مرکزی شهرستان آران و بیدگل، سیستم پیچیده‌ای از نظام آب‌رسانی شهری متعلق به قرون میانه اسلامی به دست آمد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، زهرا ساروخانی سرپرست هیأت باستان شناسی گفت: این سیستم که دارای سازه‌های آبی تاریخی است در دو دوره تاریخی احتمالا ایلخانی و صفویه احداث شده است.
به گفته این باستان‌شناس، اثبات دقیق اینکه قدمت این آثار به دوره قبل از اسلام و با کاربری ویژه برسد نیازمند ادامه کاوش‌های باستان‌شناسی و تکمیل مطالعات در این خصوص است.
ساروخانی با بیان اینکه پنجمین فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی شهر زیرزمینی نوش‌آباد کاشان با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است، افزود: با ادامه کاوش‌های باستان‌شناسی در آینده نزدیک، سازه‌های آبی شهر نوش‌آباد در کنار سایت موزه شهر زیرزمینی، به موزه آب تبدیل خواهند شد.
وی در پایان تصریح کرد: نتایج به دست آمده تاکنون در خصوص دست‌کندهای نوش‌آباد بیانگر وجود یک نظام اجتماعی ویژه مورد توجه صاحبنظران مطالعات اجتماعی و باستان‌شناسی است.
فراهنگ **۱۰۸۵**۱۰۵۵

خبر جدید  3 قطعه اشیاء تاریخی در ورامین کشف شد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد