۱۱:۲۲:۱۸ - چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کشف سازه‌های دستکند زیر زمینی در جیرنده گیلان
ایلنا: معاون میراث فرهنگی گیلان گفت: چندین سازه دستکند زیرزمینی در شهر جیرنده شهرستان رودبار واقع در جنوب استان گیلان کشف شد.

معاون میراث فرهنگی گیلان گفت: چندین سازه دستکند زیرزمینی در شهر جیرنده شهرستان رودبار واقع در جنوب استان گیلان کشف شد.

به گزارش ایلنا، ولی جهانی (معاون میراث فرهنگی استان گیلان) با اشاره به کشف سازههای دستکند زیر زمینی در جیرنده، گفت: بنا بر گزارش ارسالی از اداره میراث فرهنگی شهرستان رودبار مبنی بر کشف شواهدی از سازههای دستکند زیر زمینی شهر جیرنده رودبار، گروه پژوهشی به سرپرستی این معاونت برای بررسیهای لازم به منطقه اعزام شد که بر اساس بررسیهای اولیه مشخص شد که سازههای مذکور متشکل از چندین تونل تودرتو بوده که در زیر بخشهایی از شهر جیرنده امتداد یافته است.

جهانی با ذکر جزئیاتی از این سازهها، عنوان کرد: فضای ورودی فعلی سازه بدلیل رسوبگذاری و ریزش صعبالعبور است که با ادامه مسیر به داخل سازه فضا تنگتر شده و در بخشهایی بطور کامل در اثر رسوبگذاری و نفوذ گل و لای مسدود شده است که برای بازگشایی نیاز به انجام کاوشهای باستانشناسی است.

معاون میراث فرهنگی گیلان ادامه داد: در جوانب این سازه، نورگیرهایی برای تامین روشنایی مورد نیاز در این سازه تعبیه شده که در نوع خود جالب توجه است، اطلاعات محلی و بررسیهای صورت گرفته گویای وجود سازههای مشابه و متعدد دیگری در این منطقه است که کاربریهای مختلفی همچون مخفیگاه، سکونتگاه فصلی، مکان مذهبی و یا تونلهای معدن یابان برای آن مطرح شده که این موارد نیز همچون تاریخگذاری، مساحت و پلان این سازهها نیازمند بررسی و پژوهشهای هدفمند باستانشناسی بوده که در دستور کار این اداره کل قرار دارد و تا پیش از انجام مطالعات، بیان عنوان شهر زیرزمینی برای این سازهها میتواند تنها نظراتی شتابزده باشد.

او با اشاره به پتانسیلهای گردشگری بالای شهر جیرنده بیان کرد: کشف این سازه زیرزمینی در جیرنده در آینده میتواند این شهر را به مناطق موفق در جذب گردشگر در گیلان و کشور تبدیل کند.

او افزود: در صورت تامین اعتبار و با اتکا به پتانسیلهای استانی این آمادگی وجود دارد که کاوش هدفمند و علمی بر روی این آثار برای پاسخگوی به ابهامات انجام شود.

سازه دستکند جیرنده دومین سازه زیرزمینی استان گیلان است که به نظر میرسد مربوط به اوایل اسلام و یا حتی پیش از آن باشد.


منبع :: کشف سازه‌های دستکند زیر زمینی در جیرنده گیلان

تبليغات
بانک پاسارگاد