۱۱:۲۵:۴۷ - سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کشف بخشی از جمجمه انسان هوشمند در ایران
ایلنا: فصل سوم کاوش باستان شناختی غار کلدر خرم آباد لرستان به کشف بخشی از جمجمه انسان هموساپین (هوشمند) ختم شد که یکی از نادرترین کشفیات در غرب قاره آسیا محسوب می‌شود.

فصل سوم کاوش باستان شناختی غار کلدر خرم آباد لرستان به کشف بخشی از جمجمه انسان هموساپین (هوشمند) ختم شد که یکی از نادرترین کشفیات در غرب قاره آسیا محسوب می‌شود.

به گزارش ایلنا، بهروز بازگیر (سرپرست سومین فصل کاوش باستان شناختی غار کلدر) با اعلام خبر کشف بخشی از جمجمه انسان هوشمند در قدیمیترین محوطه پارینه سنگی جدید ایران، گفت: با توجه به قدمت بالای شواهد فرهنگی به دست آمده از لایههای پارینه سنگی جدید غار کلدر که هم اکنون عنوان قدیمیترین محوطه پارینه سنگی جدید ایران را به خود اختصاص داده است این داده که یکی از نادرترین کشفیات در غرب قاره آسیا محسوب میشود، میتواند بخشی از حلقه مفقوده زنجیره تکامل بشر و مسیر های مهاجرتی انسانهای هوشمند از قاره آفریقا به آسیا، جنوب غرب آسیا، منطقه اوراسیا و نهایتا رسیدن اولین گونهها به قاره اروپا را پوشش داده و به عنوان یک کشف مهم در مطالعات پارینه سنگی دنیا قلمداد شود.

او افزود: گونه شناسی مقدماتی این تکه استخوان توسط دیرین شناس سرشناس هلندی، پروفسور جان وندرماد انجام گرفت و مطالعات دقیق و جزئیات بیشتر در این خصوص پس از انجام تاریخ نگاری مطلق و مطالعه این داده توسط متخصصین آناتومی انسان، علوم ژنتیکی و… اطلاع رسانی خواهد شد.

بازگیر با اشاره به اینکه فصل سوم کاوش باستان شناختی غار کلدر با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده است تصریح کرد: کاوش باستان شناختی این فصل غار کلدر هم اکنون به اتمام رسیده و اعضاء هیات در حال انجام امور تاریخ نگاری لایههای پارینه سنگی جدید و میانه این غار با استفاده از روشهای ترمولومینسانس و او. اس .ال هستند.


منبع :: https://www.ilna.ir

تبليغات
بانک پاسارگاد