14:14:38 - چهارشنبه 23 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

کشف اشیاء و سفال لعابدار دوره سلجوقی در شهر ری

کشف اشیاء و سفال لعابدار دوره سلجوقی در شهر ری
ایلنا: کاوش‌های باستان‌شناسی در شهر ری که در پی پدیدار شدن دو خمره سفالی در حین فعالیت‌های عمرانی صورت گرفت به کشف سیستم آبرسانی، فاضلاب شهری و آجر فرش‌های دوره…

کاوش‌های باستان‌شناسی در شهر ری که در پی پدیدار شدن دو خمره سفالی در حین فعالیت‌های عمرانی صورت گرفت به کشف سیستم آبرسانی، فاضلاب شهری و آجر فرش‌های دوره سلجوقی در کنار اشیاء باستانی انجامید.

به گزارش ایلنا، محسن سعادتی (سرپرست هیأت باستانشناسی) با اعلام خبر کشف سیستم آبرسانی و فاضلاب شهری دوره سلجوقی در شهر ری، گفت: در جریان عملیات عمرانی که محدوده شهر ری خیابان محبتی نبش کوچه زحمتکش انجام شد بقایای معماری و دو عدد خمره سفالی بدست آمد و در مراحل اولیه توقف عملیات عمرانی از طرف اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، استان تهران به مالک ابلاغ شد.

خبر جدید  پایان70 درصدی پروژه مرمتی مسجد جامع ساری

او با بیان این نکته که کاوشهای باستان شناسی با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در ملک یاد شده آغاز و تاکنون ادامه دارد، تصریح کرد: در کنار بقایای معماری نمایان شده سازههای معماری مربوط به سیستم آبرسانی و فاضلاب شهری مربوط به دوره سلجوقی کشف شد.

این باستانشناس با اشاره به اینکه تاکنون مقادیری سفالهای سالم ازجمله کوزهها، گلدانها، مهرههای تزئینی سفالهای لعابدار و درپوشهایی نیز کشف شده است، از مهمترین کشفیات این کاوش را کشف دو قطعه سفال که احتمالا دارای خط هستند، اعلام کرد.

خبر جدید  از مجسمه‌های طبیعی بابانوئل و مار کبری تا تالارهای مخوف و سحرانگیز+عکس

به گفته سعادتی، از مناطق دیگر کاوش نیز بخشی از آجر فرشهای دوره سلجوقی کشف شد که پیگردی آنها ادامه دارد ولی متاسفانه بخش زیادی از آنها از بین رفته است.

این باستانشناس افزود: شهر باستانی ری مانند سایر شهرهای باستانی از سه بخش کهندژ، شهرستان و ربض تشکیل شده است؛ منطقه کهندژ که به بخش دژ رشکان اطلاق میشود و از آنجا تا محدوده ارگ سلجوقی به عنوان شارستان شناخته میشود و محدوده ربض بیرون از آن را تشکیل میداد.

خبر جدید  توربین های بادی منجیل

او تصریح کرد: محل این کاوش در محدوده ربض یا حومه شهر باستانی ری قرار دارد.


منبع :: https://www.ilna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد