0:54:37 - پنج‌شنبه 3 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

کتاب فرهنگ واژه‌ها و اصطلاحات شیرازی منتشر شد

کتاب فرهنگ واژه‌ها و اصطلاحات شیرازی منتشر شد
ایلنا: کتاب فرهنگ واژه‌ها و اصطلاحات شیرازی، نگاهی به فرهنگ مردم شیراز در قالب لهجه شیرازی نوشته محمود سپاسدار توسط مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری…

کتاب فرهنگ واژه‌ها و اصطلاحات شیرازی، نگاهی به فرهنگ مردم شیراز در قالب لهجه شیرازی نوشته محمود سپاسدار توسط مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شد.

به گزارش ایلنا، کتاب فرهنگ واژهها و اصطلاحات شیرازی، نگاهی به فرهنگ مردم شیراز در قالب لهجه شیرازی نوشته محمود سپاسدار توسط مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شد.

خبر جدید  تصویب کلیات اصلاح تابلوهای راهنمای مراکز "گردشگری" تهران

در مقدمه این کتاب به قلم محمود سپاسدار آمده است؛ امروزه هیچ زبان زنده پرکاربردی نیست که لهجههای گوناگونی نداشته باشد. اگر زبان بی لهجهای در دنیا باشد، همانا برخی از زبانهای سرخپوستان آمریکا یا بعضی قبایل عقب مانده آفریقا است.

در ادامه میخوانیم؛ تفاوت لهجه امروز شیرازی با فارسی معیار بسیار اندک است و روز به روز این تفاوتها کمتر میشوند و اختلاف لهجهای در سخنان برخی گویش وران شیرازی بیشتر و در بعضی کمتر است. این وضعیت در لهجههای همه زبانها وجود دارد چون در بیشتر جوامع مردم یکی از نمونههای کاربرد زبانی را بیش از همه میپذیرند و آن کسانی که این گونه خاص را به کار میبرند، از نوعی منزلت برخوردار میشوند و سخن گویان سایر گونهها ممکن است در راستای تقلید از این گونه بکوشند.

خبر جدید  برق‌ موزه فرش به دلیل بدهی ۴۰ میلیون تومانی قطع شد

در بخش دیگری از مقدمه کتاب آمده است؛ در بین خانوادههای شیرازی، کم نیستند کسانی که بدون تکلف به لهجه ای سخن میگویند که تنها تفاوتش با فارسی معیار همان تفاوتی است که بین زبان گفتار و زبان نوشتار است.


منبع :: https://www.ilna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
خبر جدید  اطلاعیه جامعه هتلداران ایران در پی بروز سیل‌های اخیر در کشور

تبليغات
بانک پاسارگاد