به گزارش برنا، شهرام رامین سرپرست کاوش باستانشناختی محوطه باستانی شهران رستمآباد گیلانبا اعلام این خبر گفت: این محوطه باستانی برای اولینبار در سال ۱۳۵۷تا ۱۳۵۲ توسط باستانشناسان ژاپنی و به سرپرستی شینجی فوکایی مورد کاوش علمی گرفت.

او افزود: در حدود سال های ۱۳۶۷تا ۱۳۶۵ هیئتی به سرپرستی محمدرضا خلعتبری در روستای شهران و دامنههای جنگلی آن و نقاطی چون ویاوکوه به حفاری پرداخت که نتیجه آن دستیابی به آثاری از سدههای آغازین هزاره اول پیش از میلاد تا دوره ساسانی بود.

خبر جدید  افزایش احتمال آتش‌سوزی در طبیعت تهران

رامین اظهار کرد: این محوطه در سال ۱۳۹۳ توسط هیئتی به سرپرستی مرحوم بهروز همرنگ کارشناس فقید اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان بهمنظور تعیین حریم مورد گمانهزنی قرار گرفت که حاصل آن کشف قبوری متعلق به هزاره اول پیش از میلاد، از جمله دوره اشکانی بود.

خبر جدید  دستان پرمهر نوجوان لرستانی ناجی پرنده شکاری شد

او افزود: در حال حاضر به دلیل اجرای پروژه عمرانی شرکت آتیه زیباکنار در جوار محوطه باستانی شهران، بخشی از این محوطه که در حاشیه زمینهای شرکت موردنظر قرار دارد به مخاطره افتاده است و ضرورت کاوش اضطراری این محوطه باستانی را دوچندان کرده است.

سرپرست هیئت باستان شناسی تصریح کرد: در این راستا هیئتی به این محوطه اعزام و کاوش اضطراری در آن در حال انجام است.

خبر جدید  صنعت گردشگری فرصتی برای رسیدن به توسعه پایدار است

سرپرست هیئت کاوش محوطه شهران افزود: این پروژه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشکری تا بهمن ماه سال جاری ادامه خواهد داشت و نتایج تحقیقات باستانشناختی آن به زودی منتشر خواهد شد.