10:59:15 - چهارشنبه 9 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

کارشناسان موزه ها با خطرات تهدیدکننده آثار آَشنا شدند

کارشناسان موزه ها با خطرات تهدیدکننده آثار آَشنا شدند
تهران- ایرنا- کارشناسان و مسئولان موزه های کشور در دومین کارگاه آموزشی ملی «سنجش و پایش در محیط‌های موزه‌ای – در راه موزه سبز» در محل موزه تخت جمشید استان فارس با انواع خطرات تهدید‌کننده طبیعی و انسان‌ساز پیرامون آثار آَشنا شدند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مدیر پروژه موزه سبز و مدرس کارگاه با اعلام این خبر گفت: این کارگاه توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی – تاریخی به منظور آشنایی و افزایش سطح دانش کارشناسان و مسئولان مرتبط در موزه‌ها برگزار شد تا آگاهی آنها نسبت به اهمیت امر پایش و شیوه‌های مربوط برای ارزیابی محیط‌های داخلی موزه‌ها افزایش یافته و به‌ روز شود.
منیژه هادیان دهکردی افزود: در این کارگاه علاوه بر معرفی انواع خطرات تهدید‌کننده طبیعی و انسان‌ساز پیرامون آثار همچون متغیرهای محیطی دما، رطوبت نسبی، نور، آلاینده‌ها، آفات و بلایای طبیعی به اثرات مخرب آنها پرداخته شد.
عضو هیات علمی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی – تاریخی با بیان اینکه علاوه بر این، روش‌های سنجش و کنترل هر یک از این عوامل به طور نظری و عملی معرفی شدند، تصریح کرد: مقایسه اقدامات حفاظتی پیشگیرانه با روش‌های مداخله‌گرانه یکی دیگر از مباحث این کارگاه آموزشی بود.
به گفته هادیان دهکردی، در بخش دیگر این کارگاه و در راستای اهداف پژوهشی فاز دوم پروژه موزه سبز با همراهی مسئولان و شرکت‌کنندگان از موزه تخت جمشید بازدید شد و دزیمترهای مربوط به پایش محیطی در مکان‌های انتخاب شده نصب شدند.
او خاطرنشان کرد: موزه تخت جمشید با توجه به موقعیت مکانی و اقلیمی اش یکی از موزه‌های منتخب در پروژه موزه سبز است که کار پایش آن با همکاری کارشناسان آن به مدت یک سال صورت خواهد گرفت و وضعیت نگهداری از آثار در آن، زیر نظر گرفته خواهد شد.
دومین کارگاه آموزشی ملی «سنجش و پایش در محیط‌های موزه‌ای – در راه موزه سبز» در موزه تخت جمشید استان فارس توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی – تاریخی، با همکاری و حمایت اداره کل میراث فرهنگی استان فارس و مدیریت‌ پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و پاسارگاد و با حضور شرکت‌کنندگانی از این استان برگزار شد که طی آن مسئولان موزه و شرکت‌کنندگان سوالات و چالش‌هایی که با آن مواجه هستند را به بحث و گفت و گو گذاشتند.
فراهنگ **۱۰۸۵** ۱۰۵۵

خبر جدید  ایران مقصدی متفاوت برای گردشگران زیارت و درمان


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد