18:41:22 - یکشنبه 7 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

چرا سیلاب‌های اخیر کشور گل آلود بود؟

چرا سیلاب‌های اخیر کشور  گل آلود بود؟
یک کارشناس با اشاره به اینکه جنگل‌تراشی‌ها دلیل گل آلود بودن سیلاب اخیر بوده است گل و لای را خطرناک‌تر از سیل دانست.

گروه محیط زیست خبرگزاری فارس، وقتی به فیلم‌ سیلا‌ب‌های دیگر کشور ها نگاه می‌کنیم و با سیلاب اخیر کشور مقایسه می‌کنیم، متوجه شدت گل آلود بودن سیلاب کشور در مقایسه با سیلاب در دیگر کشورها می‌شویم، ی

محمد کهنسال فعال محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار فارس در خصوص لایروبی رودخانه‌ها و تالاب‌های کشور و ملاحظات آن گفت: برای لایروبی باید دو مقطع زمانی را در نظر بگیریم، شرایط حال کشور و شرایط عادی.

خبر جدید  بی‌مهری محیط زیست به «مدارس طبیعت»/توپ آشتی با طبیعت در زمین آموزش و پرورش

وی در ادامه توضیح داد: در مقطع کنونی که آبراه‌های کشور به دلیل عدم توجه بلند مدت به مساله آبخیزداری و قطع درختان جنگلی حجم بسیار زیادی گل و لای مواجه شده است، که با شدت گرفتن بارندگی‌ها می‌تواند موجب بروز سیلاب شوند اما در شرایط عادی لایروبی اکوسیستم‌هایی مثل تالاب توصیه نمی‌شود.

خبر جدید  خانه پدری شهیدسلیمانی جزو میراث فرهنگی - تاریخی کشور شد

این کارشناس مهندسی عمران آب اظهار داشت:  در اکوسیستم‌هایی مثل تالاب زیستمندان خاصی مانند فیتوپلانکتون‌ها و یا دوزیستان زندگی‌می‌کنند که لایروبی می‌تواند حیات آنها را به خطر بیاندازد و  رژیم هیدرولیکی این اکوسیستم‌ها را از بین ببرد.

وی ادامه داد:  شدت گل آلود بودن سیلاب کشور خطرناک‌تر از سیلاب بوده است و  علت آن تخریب جنگل‌ها در بالادست رودخانه‌ها و جنگل‌تراشی‌های گسترده بوده  و از آبخیزداری غافل بوده‌ایم.

خبر جدید  سیلاب برای محیط زیست کشور چندان خسارت‌بار نبوده است

وی تجاوز به حریم رودخانه‌ها را در دهه‌های گذشته مهمترین عامل خسارات اخیر عنوان کرد و اظهار داشت: شدت خسارات در حوزه زاگرس  به دست اندازی به جنگل‌ها بیشتر از دیگر نقاط بود.

انتهای پیام/


منبع :: https://www.farsnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد