11:32:50 - شنبه 5 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

چرا ایران در صنایع دستی مقام اول جهان را دارد/ جزئیات طرح پنجشنبه‌های صنایع دستی با تخفیفات ویژه

چرا ایران در صنایع دستی مقام اول جهان را دارد/ جزئیات طرح پنجشنبه‌های صنایع دستی با تخفیفات ویژه
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی از بررسی ۱۵ شهر ایران برای ارسال پرونده ثبت جهانی به شورای جهانی صنایع دستی خبر داد و گفت: طرح پنجشنبه‌های صنایع دستی با تخفیف‌های ویژه اجرا می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، پویا محمودیان با حضور در برنامه روی خط خبر شبکه خبر اظهار داشت: امسال دو شهر میبد در زمینه زیلو و آباده در زمینه منبت و همچنین روستای خراشاد خراسان جنوبی در زمینه توبافی (حوله بافی) به ثبت جهانی رسیده است، ایران در حال حاضر با دارا بودن ۸ شهر و دو روستای ثبت جهانی مقام اول را در این حوزه در اختیار دارد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی ادامه داد: پس از ایران کشور چین با ۶ شهر و روستای ثبت جهانی و کشور شیلی ۴ شهر و روستا در مقام های بعدی قرار دارند.

محمودیان تصریح کرد: شهرها برای ثبت جهانی، ابتدا باید در فرآیند ملی شدن قرار بگیرد و پس از آن پرونده این شهرها برای بازبینی به شورای جهانی صنایع دستی ارسال میشود، شاخص های بسیار دقیقی از جمله تعداد کارگاههایفعال، تعداد صنعتگران و هنرمندان، سهم صنایع دستی در اقتصاد شهر و روستا، سهم زنان در تولید صنایع دستی، سهم خانواده ها در تولید، حضور صنایع دستی در فضای شهری و استفاده در المان های شهری، تعداد مراکز فروش صنایع دستی، عزم مسئولان شهری برای استفاده از صنایع دستی و تعداد موزه ها و گالری های صنایع دستی در انتخاب یک شهر یا روستا برای ثبت جهانی بسیار موثر است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اضافه کرد: پس از اینکه پرونده در شورای جهانی مورد قبول قرار میگیرد ارزیابانبه منطقه مورد نظر سفر میکنند و از نزدیک شرایط و شاخص هارا مورد بررسی قرار میدهند و نتیجه نهایی پس از پایان سفر ارزیابان اعلام می شود.

وی با اشاره به مزایای ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع دستی یادآور شد: برندسازی یکی از مهمترین مزایای ثبت جهانی شهرها و روستاها است، چراکه با ثبت جهانی این مناطق دیده می شوند و مورد توجه قرار می گیرند، به طور مثال در روستای کلپورگان پس از ثبت جهانی شاهد اتفاقات بسیار مثبت و درخشانی بودیم، رشد صادرات، حضور سفال این منطقه در نمایشگاههای داخلی و خارجی و نقش صنایع دستی به عنوان محور توسعه روستا از جمله اتفاقات بسیار قابل توجه در این منطقه است، خوشبختانه هنرمندان و صنعتگران کلپورگان امروز در توسعه روستای خود نقش بسزایی دارد.

خبر جدید  لرستان، تجلی اتحاد و همدلی مردم ایران؛ تقدیر سیل‌زدگان از نیروهای جهادی+فیلم و تصاویر

محمودیان با اشاره به اینکه ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع دستی همچنین در ترویج و شناساندن صنایع دستی ما به جهانیان نقش دارد، گفت: شهر اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع دستی، مشهد شهر جهانی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، لالجین در زمینه سفال، سیرجان در زمینه گلیم، مریوان در زمینه گیوه یا کلاش، تبریز در زمینه فرش، روستای کلپورگان در زمینه سفال، خراشاد در زمینه توبافی یا حوله بافی، آباده در زمینه منبت و شهر میبد در زمینه زیلو، ۱۰ شهر و روستای جمهوری اسلامی ایران است که در زمینه صنایع دستی به ثبت جهانی رسیده است.

وی تصریح کرد: صنایع دستی در بسیاری از این مناطق محور توسعه و ارتزاق مردم است، در روستای خراشاد تمام مردم حوله باف هستند و اقتصاد روستا از تولید حوله و فروش آن حرکت میکند، مبل ملایر که یکی از ظرفیت های بی بدیل این شهر است نیز در اقتصاد خانواده های این منطقه بسیار تاثیرگذار است، مردم شهر بجنورد در زمینه سفره کردی فعالیت دارند، در روستای فش کرمانشاه مردم به ساختن ساز فعالیت دارند، مردم روستای قاسم آباد گیلان در حوزه چادرشب بافی و فشتک گیلان در حوزه حصیر فعالیت می کنند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اضافه کرد: بررسی و ثبت ملی شهرها و روستاها با دقت و وسواس خاصی صورت میپذیرد تا تغییرات لازم برای ثبت جهانی این مناطق به درستی انجام شود و هیچ پرونده ای از شورای جهانی بازگردانده نشود، خوشبختانه تاکنون هیچ یک از پرونده های ایران از شورای جهانی صنایع دستی بازگردانده نشده است.

محمودیان با اشاره به اینکه بررسی ۱۵ شهر برای ارسال پرونده به شورای جهانی صنایع دستی در حال انجام است، اظهار کرد: بررسی این پرونده ها تا پایان سال ۹۷ انجام می شود و در سال ۹۸ به شورای جهانی صنایع دستی ارسال خواهد شد و امیدواریم با ثبت جهانی شهرها و روستاهای دیگر در حوزه صنایع دستی، شاهد شادی و نشاط مردم این مناطق باشیم.

خبر جدید  ۶میلیون نفر در انتظار حج عمره هستند/ رایزنی با دولت عربستان برای ازسرگیری عمره

وی افزود: در جشن چهلمین سال انقلاب اسلامی، جشن جهانی شدن منبت آباده، زیلوی میبد و توبافی خراشاد برگزار میشود.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی با اشاره به اهمیت خواست و اراده جمعی در ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع دستی، گفت: حمیت و اراده مسئولان شهری از فاکتورهای مهم است، فرماندار، شهردار واستانداران نقش مهمی در این فرآیند دارند، چراکه بازرسان و داورانی از کارگاه های صنایع دستی بازدید می کنند، موارد را با استانداردهای شورای جهانی صنایع دستی انطباق می دهند پس ما باید تلاش کنیم که کیفیت کار حفظ شود.

محمودیان همچنین به صادرات صنایع دستی اشاره کرد و گفت: ۶ ماه اول سال ۹۷ را با بیش از ۱۰۷ میلیون دلار صادرات با ۹/۵درصد رشد به پایان رساندیم، همچنین در حوزه داخلی، تمام نمایشگاهها و بازارچه های دائمی و موقت، سایت های تجارت الکترونیک رشد خوبی را در فروش داشته اند، با توجه به شرایط اقتصادی امروز، صنایع دستی وضعیت نسبتا خوبی دارد، اما با نقطه مطلوب فاصله داریم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اضافه کرد: براساس آماری که پایان سال ۲۰۱۷ اعلام شد در ۳۴کدتعرفه صنایع دستی رقم ۲۵۷ میلیارد دلار گردش مالی اعلام شده است، ما سومین کشور تولید کننده صنایع دستی از لحاظ تنوع هستیم اما رتبه اقتصادی ما در این حوزه ۳۰ است که اعتقاد داریم این رتبه و جایگاه در شان کشور ما نیست و باید ارتقا پیدا کند.

وی افزود: با برنامه ریزی های مختلف از جمله تجاری سازی که رئیس سازمان میراث فرهنگی هم بر آن تاکید دارند، تلاش می کنیم که اقتصاد این بخش را تقویت کنیم، طرح تجاری سازی صنایع دستی زنجیره تولید تا بازار را تحت پوشش دارد و امیدواریم با اجرای این برنامه ها به جایگاه تجاری صنایع دستی در شان ایران دست پیدا کنیم.

محمودیان تصریح کرد: اجرای طرح پنجشنبه های با صنایع دستی یکی دیگر از برنامه های ما در این حوزه است، در این طرح افرادی که در روزهای پنجشنبه صنایع دستی را خریداری کنند از تخفیف های ویژه بهرهمند میشود، جزییات این طرح به زودی اعلام میشود.

خبر جدید  تهران ۴۷۰ سال قبل کجاست

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی افزود: با توجه به ترویج صنایع دستی و اهمیتی که این حوزه دارد، در حال راه اندازی کمپینی با عنوان «چقدر صنایع دستی هستی» هستیم، این کمپین با هدف ترویج استفاده از صنایع دستی راه اندازی می شود، این پویش از اول اسفند فعالیت خود را آغاز می کند.

محمودیان گفت: به دلیل اهمیتی که حوزه آموزش دارد، یک اداره کل در معاونت صنایع دستی با همین ماموریت فعالیت دارد که به افراد در سنین مختلف و کسانی که تمایل دارند در حوزه صنایع دستی حضور داشته باشند کمک می کند، همچنین تفاهم نامه ای بین سازمان میراث فرهنگی و وزارت آموزش و پروش به زودی منعقد می شود تا دوره های یادگیری صنایع دستی در مدارس لحاظ شود، در حال حاضر حوزه صنایع دستی در گروه فنی و حرفه ای و علمی و کاربردی فعالیت دارد.

وی با اشاره به اینکه آموزش استاد شاگردی در حوزه صنایع دستی بسیار بااهمیت است، افزود: ایران جزو معدود کشورهایی است که آموزش صنایع دستی را به این شکل دارد و امیدواریم این برنامه ریزی ها در آینده نتایج خوبی برای صنایع دستی داشته باشد.

محمودیان اظهار کرد: مطالعات بازار از دغدغه های همیشگی صنایع دستی بوده است در حال حاضر صنایع دستی در اتحادیه اروپا و کشورهای حاشیه خلیج فارس عرضه می شود و ما تلاش می کنیم این حوزه را نیز گسترش دهیم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی در پایان خاطرنشان کرد: ۴ طرح آموزشی در حوزه صنایع دستی به پژوهشکده ارائه شده است تا برنامه ها با پژوهش علمی و دقیق اجرایی شود.

انتهای پیام/


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد