11:24:09 - دوشنبه 31 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

پیش‌بینی وقوع پدیده "کولد اسپل" و یخبندان ۱۰ روزه در دی ماه جاری

پیش‌بینی وقوع پدیده "کولد اسپل" و یخبندان ۱۰ روزه در دی ماه جاری
پدر علم هواشناسی ایران در ماه جاری در بازه زمانی ۱۵ تا ۲۵ دی، وقوع پدیده "کولد اسپل" و یخبندان ۱۰ روزه در اکثر نقاط کشور پس از ریزش برف قابل ملاحظه پیش‌بینی کرد.

استاد حسین اردکانی در گفتوگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا درباره میزان بارشها در دی ماه جاری و احتمال "پدیده یخبندان" در نخستین ماه از زمستان امسال اظهار کرد: در دی ماه جاری شاهد نخستین وقوع پدیده "کولد اسپل cold spell" یا همان ماندگاری هوای سرد به مدت حداقل ۱۰ روز بعد از ریزش برف زمستانی در کشورمان خواهیم بود.

وی افزود: علت این پدیده، "هجوم هوای بسیار سرد" از روی دریای یخزده "پرنس" در حاشیه اقیانوس منجمد شمالی و در شمال کشورهای اسکاندیناوی به طرف کشورهای اروپای شمالی و مسیری به طرف اروپای مرکزی و دریای سیاه و نهایتاً شرق دریای مدیترانه است.

خبر جدید  ۹ کشته و ۹ مجروح بر اثر حوادث رانندگی روز گذشته

استاد اردکانی تصریح کرد: همچنین با شکلگیری یک فشار زیاد از نوع سرد بر روی کشورهای اسکاندیناوی و با توسعه مرکز فشار کم و فعال همراه با جبهههای گرم و سرد بر روی مدیترانه شرقی و جفت شدن آن با ناوه باران دریای احمر، انتظار میرود از پنجم ژانویه ۲۰۱۹ مطابق با ۱۵ تا ۲۵ دی ماه سال ۱۳۹۷ کشورمان تحتتاثیر این حادثه زمستانی قرار گیرد.

پدر علم هواشناسی ایران درباره پیامدهای این این حادثه زمستانی در بازه زمانی ۱۵ تا ۲۵ دی ماه جاری متذکر شد: پیامد آن در تمام نواحی غربی، شمال غربی، سواحل دریای خزر، استانهای شمالی و جنوبی البرز و همچنین منطقه زاگرس، نواحی جنوبی، استانهای شرقی و شمالی کشور به استثنای جنوب شرق کشور، ریزش برف و باران خواهد بود که در برخی نقاط، ریزش برف قابل ملاحظه است و پس از از عبور این سامانه بارشی سرد، پیشبینی میشود در این مناطق در یک بازه زمانی ۱۰ روزه یا "cold spell" با دمای چند درجه زیر صفر و یخبندان متوسط مواجه شویم.

وی یادآور شد: این حادثه یکی از دو حادثهای است که انتظار وقوع آن را داشتیم بنابراین امید است که کشاورزان عزیز و همچنین مسئولان راهداری و رانندگی تمهیدات لازم را انجام دهند.

انتهای پیام/


منبع :: https://www.tasnimnews.com

خبر جدید  می‌توان مسافران جهان را برای دیدن زمستان به جای کریسمس‌ پاریس به ایران آورد
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد