11:11:26 - سه‌شنبه 15 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

پروژه عمرانی در زیباکنار، محوطه باستانی را به مخاطره انداخت/محوطه باستانی شهران کاوش اضطراری می‌شود

پروژه عمرانی در زیباکنار، محوطه باستانی را به مخاطره انداخت/محوطه باستانی شهران کاوش اضطراری می‌شود
ایلنا: همزمان با اجرای پروژه عمرانی در کنار محوطه باستانی شهران رستم آباد و به دلیل به مخاطره افتادن بخشی از این محوطه کاوش اضطراری در آن آغاز شد .

همزمان با اجرای پروژه عمرانی در کنار محوطه باستانی شهران رستم آباد و به دلیل به مخاطره افتادن بخشی از این محوطه کاوش اضطراری در آن آغاز شد .

به گزارش ایلنا، شهرام رامین (سرپرست کاوش باستانشناختی محوطه باستانی شهران رستمآباد گیلان) با اعلام خبر انجام کاوش اضطراری در این محوطه باستانی گفت: این محوطه باستانی برای اولینبار در سال ۱۳۵۷تا ۱۳۵۲ توسط باستانشناسان ژاپنی و به سرپرستی شینجی فوکایی مورد کاوش علمی گرفت.

خبر جدید  گردشگری ورزشی بدون حضور هواداران امکان ندارد

او افزود: در حدود سالهای ۱۳۶۷تا ۱۳۶۵ هیاتی به سرپرستی محمدرضا خلعتبری در روستای شهران و دامنههای جنگلی آن و نقاطی چون ویاوکوه به حفاری پرداخت که نتیجه آن دستیابی به آثاری از سدههای آغازین هزاره اول پیش از میلاد تا دوره ساسانی بود.

رامین اظهار داشت: این محوطه در سال ۱۳۹۳ توسط هیأتی به سرپرستی مرحوم بهروز همرنگ کارشناس فقید اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان بهمنظور تعیین حریم مورد گمانهزنی قرار گرفت که حاصل آن کشف قبوری متعلق به هزاره اول پیش از میلاد، از جمله دوره اشکانی بود.

خبر جدید  پایان ۵ دهه تصرف سازمان‎ها و صنایع در ۴ محوطه تاریخی استان خوزستان

وی افزود: در حال حاضر به دلیل اجرای پروژه عمرانی شرکت آتیه زیباکنار در جوار محوطه باستانی شهران، بخشی از این محوطه که در حاشیه زمینهای شرکت موردنظر قرار دارد به مخاطره افتاده است و ضرورت کاوش اضطراری این محوطه باستانی را دوچندان کرده است.

سرپرست هیأت باستان شناسی تصریح کرد: در این راستا هیأتی به این محوطه اعزام و کاوش اضطراری در آن در حال انجام است .

خبر جدید  تسلیت رئیس سازمان میراث فرهنگی برای درگذشت آیت‌الله هاشمی شاهرودی

سرپرست هیات کاوش محوطه شهران افزود: این پروژه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشکری تا بهمن ماه سال جاری ادامه خواهد داشت و نتایج تحقیقات باستانشناختی آن به زودی منتشر خواهد شد.


منبع :: https://www.ilna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد