به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ وحید پورمردان مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان وبلوچستان پیرو حمله یک قلاده پلنگ در شهویورماه ۹۷ به نوجوان ایرانشهری و جان باختن وی ضمن ابراز تأسف از حادثه مذکور گفت: از همان روز نخست بررسیها و آسیبشناسی دلایل حمله پلنگ در دستور کار اداره کل حفاظت محیط زیست استان قرار گرفت و کلیه اقدامات لازم جهت احقاق حق و حقوق قانونی خانواده متوفی پیگیری شد.

وحید پورمردان افزود: با توجه به پیگیری های انجام شده توسط اداره حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست استان طی چند روز اخیر و در کمتر از مدت ۱۰ ماه از زمان حادثه، مسئول حقوقی اداره کل و رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ایرانشهر ضمن حضور در منزل کودک متوفی و دلجویی و ابراز همدردی با خانواده آن مرحوم، دیه کامل یک مرد در ماه حرام را به پدر و مادرش پرداخت کردند.

خبر جدید  سمندر لرستانی جزء گونه های در خطر انقراض است

وی عنوان داشت که متاسفانه این روز ها در سراسر کشور شاهد افزایش تعارضات انسان و حیات وحش به دلیل تخریب زیستگاه، ورود انسان ها به زیستگاههای حیات وحش، خشکسالی و کمبود منابع غذایی هستیم و گاهاً شاهد اینچنین اتفاقات دردناک در سطح استان هستیم. این حادثه در زیستگاه پلنگ و در فصل جفت گیری آن رخ داده و پلنگ، طبق غریزه خود برای دفاع از قلمرو و یا تامین طعمه اقدام به حمله کرده است لازم بذکر است که حیات وحش برای حفظ قلمرو خود در فصل جفت گیری بسیار حساس و تهاجمی هستند.

خبر جدید  کمی کمتر کیسه پلاستیکی مصرف کنیم

پورمردان در پایان از مردم شریف استان بویژه عشایر و جوامع محلی که در نزدیکی زیستگاههای طبیعی گونه های نادر و حمایت شده استان نظیر تمساح، خرس سیاه، پلنگ و…. زندگی می کنند در خواست نمود تا از تردد و رفت و آمد غیر ضروری در زیستگاههای حیات وحش خودداری نمایند.

خبر جدید  تنها ۵ درصد اعتبارات برای حفظ ۴۶ گونه جانوری در معرض خطر انقراض تامین شده است