18:26:22 - سه‌شنبه 2 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

پدر آمایش سرزمین ایران: با آبخوانداری، دوره ترسالی را به فرصت تبدیل کنیم

پدر آمایش سرزمین ایران: با آبخوانداری، دوره ترسالی را به فرصت تبدیل کنیم
باعث تاسف است حالا که در آستانه ترسالی قرار گرفته‌ایم شاهد هدر رفتن این حجم از آبی باشیم که به جای ذخیره شدن برای استفاده در آینده، منشاء خسارت‌هایی چشمگیر شده است، در حالی که با یک آبخوان‌داری ساده می‌توان این ترسالی را به فرصت تبدیل کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مجید مخدوم، از فرا رسیدن دوره ترسالی در کشور خبر داد و بر لزوم برنامهریزی در حوزه آبخوانداری تاکید کرد.

عضو هیئت مدیره انجمن ارزیابی محیط زیست ایران و استاد محیط زیست دانشگاه تهران به تسنیم گفت: خشکسالی و ترسالی تابع لکههای خورشیدی است که هر ۱۱ سالونیم یک بار تکرار میشوند. در ۹ ماهه اول سال ۹۷، ۲۶۴ درصد بیشتر از زمان مشابه در سال ۹۶ بارندگی داشتیم. این افزایش بیش از ۲٫۵ برابری بارش، نشانه آن است که از دی ماه ۹۷، وارد دوره ترسالی شدهایم.

خبر جدید  دمای کدام استان‌ها به "زیر صفر" می‌رسد/ هشدار هواشناسی به کشاورزان

وی افزود: باعث تاسف است که حالا که در آستانه ترسالی قرار گرفتهایم شاهد هدر رفتن این حجم از آبی باشیم که به جای ذخیره شدن برای استفاده در آینده، منشاء خسارتهایی چشمگیر شده. در حالی که با یک آبخوانداری ساده میتوان این ترسالی را به فرصت تبدیل کرد.

پدر آمایش سرزمین ایران یادآور شد: در کشورمان متخصصان مجربی داریم که میتوانند در حوزه آبخوانداری برنامهریزی کنند که شایسته است مسئولان از مشورت آنها استفاده کنند. همانطور که در سیستان برای مدیریت آبی که از افعانستان رها میشود اقدامات خوبی صورت گرفته و چاهنیمههایی برای ذخیره آب ایجاد شده میتوانیم در استانهای مختلف مانند گلستان، فارس و کرمانشاه در مناطقی که زمین در آنها از لایههای رسی تشکیل شده با حفر چاههایی، منابع خوبی از آب ذخیره کنیم.

انتهای پیام/

خبر جدید  تشکیل موج‌های ۲ متری در انتظار خلیج فارس و دریای خزر


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد