۳:۱۶:۳۷ - چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

يادگار صفوي سفير گوركاني در فهرست آثار ملي جاي گرفت

پس از ۴۲۸ سال؛یادگار باقی مانده از عصر صفوی سفیر گورکانی در فهرست آثار ملی زنجان جای گرفت.
يادگار صفوي سفير گوركاني در فهرست آثار ملي جاي گرفت

شعارسال: شايد ۴۲۸ سال پيش كه مير معصوم بكري سفير پادشاه گوركاني راه دور و درازي را از هند به ايران پيمود و سنگ نوشته يادماني از خود در سلطانيه به جا گذاشت فكرش را هم نمي كرد كه بعد اينهمه سال هنوزم هم آن گنبد با كوله باري از هنر و خاطره پابرجا باشد و سنگ نوشته او نيز در فهرست آثار ملي مملكتي قرار گيرد كه جاي عبرت از جاه و جلال و شكوهي كه در شعر سنگ نوشته آورده است به وجود اين بناي عظيم تاريخي افتخار مي كنند.

حالا بنايي ۷۰۰ ساله كه در جهان شهره است و مايه اعتبار و آبروي ميراث فرهنگي و آثار تاريخي استان زنجان، سنگ نوشته اي در خود جاي داده كه در آن ۴۲۸ سال پيش چنين بر آن نوشته شده است:

ديدم چغدي نشسته در صبح پگاه بر كنگره مقبره شروان شاه

فرياد كنان ز روي عبرت ميگفت كو آن همه حشمت و كجا آن همه جاه

بتاريخ ۱۰۱۲كه نزد شاه اقليم گير شاه عباس ازهند برسالت آمده بود اينجا رسيد قايله وراقمه معصوم الترمذي اباوً السبزواري اماً و البكري موطناً و النامي تخلصاً. “

دوران شاه عباس صفوي بود كه مير معصوم بكري بعد از سه نسل خود كه ساكن قندهار بودند به فرمان پادشاه گوركاني رنج سفر از هند به ايران را به جان خريد و در هر ۱۷۰ كيلومتر يك سنگ نوشته از خود به يادگار گذاشت.

پدر مير معصوم بكري از سادات خراسانكه بود . او در سال ۹۴۴ ه ق در هند بدنيا آمد وبعدها به دربار اكبرشاه پادشاه هند راه يافته و در سال ۱۰۱۱ ه ق با لقب “امين الملكي” از جانب پادشاه هند به عنوان سفير فرهنگي به دربار شاه عباس صفوي آمد تا نامه اي را تقديم پادشاه ايران كرد .

مير معصوم نويسنده ، شاعر ،خطاط و تاريخ نگار بزرگ دربار جلال الدين اكبر بود و “نامي” تخلص داشت .

او در زمان حضور خود در ايران در هر ۱۷۰ كيلومتر يك سنگ نوشته از خود به يادگار گذاشته كه يك نمونه آن در هنگام عبور از سلطانيه باقي مانده است .

تمامي سنگ نوشته ها از نظر مضمون و محتوا شبيه بهم فقط در تاريخ تفاوت دارند و سنگ نوشته استان زنجان در تربت خانه گنبد سلطانيه نگهداري و در معرض تماشاي بازديدكنندگان است .

حالا بعد ۴۲۸ سال فهرست آثار ملي ايران زمين نام اين سنگ نوشته صفوي را نيز در خود جاي داده است و نام مير معصوم بكري بار ديگر در اين كشور جاودانه شده است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت موج رسا، تاریخ انتشار:۲۰اسفند۱۳۹۷ ، کدخبر: ۱۰۱۹۰: www.mojerasa.ir


منبع :: http://shoaresal.ir

تبليغات
بانک پاسارگاد