۱۱:۱۰:۴۱ - جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
وضعیت "بارش‌های کشور" طی ۲ ماه آینده چگونه خواهد بود
پژوهشکده اقلیم‌شناسی با اعلام اینکه دمای هوا از اسفند ۱۳۹۷ تا اردیبهشت ۱۳۹۸ در محدود نرمال خواهد بود، وضعیت "بارش‌های کشور" طی ۲ ماه آینده را تشریح کرد.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ نابهنجاری بارش طی بهمن ماه موجب شد تا برخی استانهای واقع در جنوب و جنوبشرق کشور از جمله سیستان و بلوچستان، فارس، خراسان جنوبی، یزد و هرمزگان در فاصله کمتر از یک ماه حدود یک سوم بارش سال زراعی را دریافت کنند.

این وضعیت مشخصه غالب اقلیم حال و آینده کشور است که نه تنها موجب عدم تامین منابع آبهای زیرزمینی میشود بلکه میتواند با ایجاد سیلاب، باعث تلفات جانی و خسارت به تاسیسات زیربنایی کشور شود.

از ابتدای سال زراعی جاری ( اول پائیز) تا ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ میانگین بارش کشور ۲۷ درصد نسبت به دوره زمانی مشابه بلندمدت افزایش یافته است در حالیکه سال گذشته تا همین تاریخ ۵۴ درصد کاهش داشت؛ کمترین بارش نسبی به ترتیب در استانهای سیستان و بلوچستان، کرمان و یزد با ۲/۴۸، ۵/۳۱ و ۶/۲۶ درصد کاهش نسبت به دوره مشابه بلندمدت رخ داده است؛ در همین مدت بیشترین بارش در استانهای ایلام، لرستان و خوزستان به ترتیب با ۱۱۸، ۷/۷۸ و ۷۸ درصد افزایش نسبت به دوره زمانی بلندمدت رخ داده است.

در نقشههای پیشبینی سطح میانی جو (۵۰۰ هکتوپاسکال) در دوره سه ماهه اسفند ۱۳۹۷ تا اردیبهشت ۱۳۹۸، کاهش ارتفاع تا ۲۰ ژئوپتانسیلمتر نسبت به میانگین بلندمدت مشاهده میشود که نشاندهنده شرایط به نسبت مناسب برای وقوع بارش در محدوده نرمال تا بیش از نرمال به ویژه در نیمه شمالی کشور، در بازه زمانی یاد شده خواهد شد؛ دمای هوا در دوره اسفند ۱۳۹۷ تا اردیبهشت ۱۳۹۸ در محدود نرمال خواهد بود.

وضعیت جاری

مطابق میانگین اقلیمی، از ابتدای مهر ماه تا ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ وقوع ۸/۱۳۰ میلیمتر بارش در سطح کشور مورد انتظار بود؛ این در حالیست که در دورههای زمانی مشابه سال جاری ۶/۱۶۶ میلیمتر و سال گذشته ۹/۵۹ میلیمتر بارش در سطح کشور رخ داده است که نشان دهنده افزایش ۳/۲۷ و ۱/۱۷۸درصدی بارش سال جاری در مقایسه با دوره بلندمدت و سال گذشته است؛ علیرغم افزایش بارش کشور، تاکنون، اغلب استانهای واقع در جنوب و جنوب شرق کشور تا پایان دی ماه با کاهش بارش بین ۲۰ تا ۸۵ درصدی مواجه بودهاند؛ چنین شرایطی نشان از افزایش روند آشفتگیهای اقلیمی کشور به ویژه در خصوص متغیر بارش میباشد که انتظار میرود در شرایط گرمایش جهانی موجود، کم و بیش تداوم داشته باشد که نیازمند برنامهریزی برای کاهش پیامدهای سوء تغییر اقلیم و سازگاری با آن در کشور است.

پیشبینی بارش از اسفند تا اردیبهشت ۹۸

پیشبینی میشود بارش در دوره سه ماهه اسفند ۹۷ تا اردیبهشت ۹۸ در محدوده نرمال تا قدری بیشتر از آن، به ویژه در نیمه شمالی و شرقی کشور باشد.

میانگین بارش در دوره سه ماهه یاد شده (اسفند ۹۷ تا اردیبهشت ۹۸) را نشان میدهد؛ انتظار میرود در اسفند ماه مسیر عبور سامانههای بارشی عمدتاً متمرکز بر نیمه شمالی کشور باشد و در مناطق جنوب غربی، بارش در محدوده نرمال تا کمتر از نرمال قرار گیرد.

پیشبینی دما

میانگین دمای کشور در دوره سه ماهه اسفند ۹۷ تا اردیبهشت ۹۸ در محدوده میانگین بلندمدت پیشبینی شده است؛ در اسفند به استثنای مناطق شمالی و مرکزی کشور، در سایر مناطق دما در محدوده نرمال تا یک درجه کمتر از نرمال مورد انتظار است.

الگوهای همدیدی

الگوی سطح ۵۰۰ میلیباری جو در دوره سه ماهه اسفند ۹۷ تا اردیبهشت ۹۸ نشان از کاهش ارتفاع تا ۲۰ ژئوپتانسیل متر نسبت به میانگین بلندمدت است که چنین شرایطی میتواند با فعالیت نزدیک به نرمال سامانههای بارشی بر روی فلات ایران همراه باشد و دمای هوا نیز قدری تعدیل شود.

پژوهشکده اقلیمشناسی سازمان هواشناسی کشور، هفته اول هر ماه پیشبینی فصلی برای ۳ ماه آینده با صحت حدود ۷۰ درصد را ارائه میکند؛ این پیشبینیها حاصل پس پردازش آماری برونداد مدل CFSv.2 هستند.

انتهای پیام/


منبع :: https://www.tasnimnews.com

تبليغات
بانک پاسارگاد