14:22:31 - دوشنبه 19 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

وجود ۱۳۰۰ نسخه سند و کتاب تخصصی در پایگاه میراث جهانی یزد

وجود ۱۳۰۰ نسخه سند و کتاب تخصصی در پایگاه میراث جهانی یزد
مسئول مرکز اسناد و پژوهش‌های پایگاه میراث فرهنگی یزد، با اشاره به این‌که ایجاد مرکز اسناد و پژوهش‌های پایگاه میراث فرهنگی نشانه پشتوانه علمی، تخصصی و فنی شهر تاریخی یزد است، گفت: بیش از ۱۰۰۰ نسخه سند و ۳۰۰ جلد کتاب تخصصی در مرکز اسناد پایگاه میراث فرهنگی یزد وجود دارد . «محمدرضا پهلوان‌زاده» در […]

مسئول مرکز اسناد و پژوهش‌های پایگاه میراث فرهنگی یزد، با اشاره به این‌که ایجاد مرکز اسناد و پژوهش‌های پایگاه میراث فرهنگی نشانه پشتوانه علمی، تخصصی و فنی شهر تاریخی یزد است، گفت: بیش از ۱۰۰۰ نسخه سند و ۳۰۰ جلد کتاب تخصصی در مرکز اسناد پایگاه میراث فرهنگی یزد وجود دارد .

«محمدرضا پهلوان‌زاده» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این‌که مرکز اسناد و پژوهش‌های پایگاه میراث فرهنگی یزد در نیمه دوم مرداد ماه ۱۳۹۵ به منظور فراهم ساختن زمینه حضور و بازدید ارزیاب ایکوموس در پایگاه و شهر یزد راه‌اندازی شد، اظهار کرد: ایجاد مرکز اسنادی که تمام اسناد و مدارک شهر تاریخی یزد از لحاظ فنی و پژوهشی، طرح و برنامه‌ریزی در آن آرشیو شده باشد، یکی ازشرایط بسیار مهمی است که باید پایگاه میراث فرهنگی از آن برخوردار باشد .

وی افزود: این اقدام نشانه پشتوانه علمی، تخصصی و فنی بود که شهر تاریخی یزد می‌تواند از آن برخوردار باشد، بنابراین هرچه اسناد و مدارک این مرکز پربارتر باشد، اعتبار آن بیشتر است .

مسئول مرکز اسناد و پژوهش‌های پایگاه میراث فرهنگی یزد، با اشاره به این‌که پس از راه اندازی مرکز اسناد پایگاه میراث جهانی، اقدامات زیادی در راستای بهتر شدن خدمات دهی و آرشیو اسناد در این پایگاه انجام شد، اظهار کرد: در این راستا فهرستی از مجلات و کتاب‌های مورد نیاز کتابخانه تخصصی یزد پژوهی تهیه گردید .

وی دیجیتال سازی اسناد، اسکن، فهرست‌برداری از تمام ابعاد و به‌روز رسانی اطلاعات را از دیگر اقدامات انجام شده دانست و بیان کرد: برای تکمیل این اسناد، فهرست تهیه شده به واحد پایش ارسال گردید .

خبر جدید  آماده بازسازی حجره تخریبی در محدوده مسجد جامع هستیم

پهلوان‌زاده، در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که در سال گذشته بیش از ۷۰ نفر پژوهشگر و دانشجو با ارایه اسناد و اطلاعات مربوط به شهر تاریخی یزد برای پیشبرد پژوهش‌های در دستور کار راهنمایی شدند، گفت: از ابتدای سال ۹۶ تا کنون نیز حدود یکصد نفر مراجعه کننده داشته‌ایم .

وی در ادامه با بیان این‌که تمام اسناد شهر تاریخی یزد بر اساس ساختار تعیین شده کدگذاری شدند، افزود: جستجوی آخرین یافته‌های پژوهشی، تهیه آرشیو به منظور تکمیل آرشیو دیجیتال و تعریف ساختار کد نویسی برای تمام اسناد مربوط به پایگاه میراث جهانی شهر یزد، از جمله اقدامات انجام شده در مرکز اسناد پایگاه میراث فرهنگی یزد است .

این مقام مسئول، راه اندازی مرکز اسناد دیجیتال فرا ملی یزدپژوهی را اقدامات در دستور کار مرکز اسناد پایگاه میراث فرهنگی عنوان و تصریح کرد: در همین راستا اسناد کاغذی پژوهشی و فنی مربوط به شهر تاریخی یزد، اسکن و به صورت دیجیتال در این مرکز آرشیو می‌شود .

پهلوان‌زاده، ادامه داد: امیدواریم در سال آینده مرکز اسناد دیجیتال راه‌اندازی شود و با ترجمه تمام اسناد در یک افق میان مدت، مرکز اسناد به طور بین المللی فعالیت کند .

وی با اشاره به این‌که تدوین یک سری دستورالعمل‌هایی به منظور مستند نگاری فرآیند مرمت، حفاظت و پژوهش از دیگر برنامه‌های این مرکز است، تصریح کرد: چون در کشور ما این ضعف مستند نگاری بسیار جدی است، فعالیت‌ها در زمینه مرمت شهری و مستند نگاری بسیار ضعیف است .

مسئول مرکز اسناد و پژوهش‌های پایگاه با بیان این‌که ضعف مستند نگاری باعث می‌شود که انتقال تجربه و دانش با مشکل مواجه شود، تصریح کرد: در همین راستا یک سری دستورالعمل‌های مستند نگاری در حال تدوین است تا کارفرماها و مراکز علمی و اجرایی یزد براساس آن بتوانند اقدامات و فعالیت‌های خود را در هر زمینه‌ای مستند و نتایج آن نیز به پایگاه میراث جهانی ارایه دهند .

خبر جدید  ضرورت اصلاح روش ارائه ارز مسافرتی

محمدرضا پهلوان‌زاده، با اشاره به این‌که ارایه یک بخشی از گزارش ادواری به یونسکو از جمله فعالیت‌هایی است که باید حتما در این مرکز اسناد انجام شود، اظهار کرد: فعالیت‌های پژوهشی و اسنادی که در پایگاه میراث فرهنگی و به طور کلی در رابطه با یزد انجام شده، از جمله ایتم‌هایی است که باید در گزارش ادواری ذکر گردد .

وی گردآوری اسناد مربوط به این فعالیت‌ها را نیازمند یک همراهی و همکاری بسیار گسترده دانست و تصریح کرد: زیرا تمام اسنادی که درباره شهرتاریخی یزد تدوین می‌شود در دسترس ما نیست و توسط کارفرماهای گوناگون، ادارات مختلف، دستگاه‌ها و نهادها انجام می‌شود .

پهلوان‌زاده، با اشاره به لزوم ارسال یک نسخه از فعالیت‌ها به مرکز اسناد پایگاه میراث فرهنگی یزد، اظهار کرد: اگر این هماهنگی ایجاد نشود، بخش عمده‌ای از اسناد و پژوهش‌های شهر تاریخی یزد ممکن است در آن گزارش نادیده گرفته شود و از غنای فعالیت‌های در دستور کار کاسته شود .

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر این مرکز نخستین مرحله از راه اندازی و بهره برداری را پشت سر گذاشته و با بیش از ۱۰۰۰ نسخه سند و ۳۰۰ جلد کتاب تخصصی راهنمای دانشجویان، پژوهشگران و فعالان عرصه شهرهای تاریخی کشور است .

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد