به گزارش گروه اجتماعی برنا ؛آذر ولی زاده روز شنبه با بیان اینکه از روز گذشته تا امروز شاهد روند کاهشی وضعیت آلودگی هوا در سطح استان بودیم، افزود: اما این پدیده همچنان در آسمان استان وجود دارد و هوای شهرهای قصرشیرین، کرمانشاه، پاوه و کنگاور اکنون نیز در وضعیت هشدار است.

وی اظهار داشت: براساس پایش های انجام شده وضعیت هوای قصرشیرین از ساعت ۱۲ دیشب تا ۶ صبح امروز از ۲۴۵ میکروگرم بر متر مکعب هوا به ۲۳۹ میکروگرم رسیده و همچنان در وضعیت هشدار است.

به گفته او ، هوای کرمانشاه نیز براساس پایش انجام شده از ۳۱۳ میکروگرم به ۳۳۱ و پاوه نیز از ۲۰۷ به ۲۳۸ رسیده و هوای این ۲ شهر نیز اکنون در وضعیت هشدار است.

خبر جدید  ورود دادستان نظامی مازندران به حوزه حفظ آبزیان در معرض خطر

وی اما در مورد وضعیت هوای کنگاور گفت: در این شهر شاهد روند کاهشی هستیم به طوریکه از ۲۳۷ میکروگرم اکنون به ۱۹۷ میکروگرم کاهش یافته اما همچنان در این شهر هم هوا در وضعیت هشدار است.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه میزان غلظت گرد وغبار تا ۱۵۰ میکروگرم بر متر مکعب هوا طبیعی و استاندارد است، گفت: از این مقدار تا ۳۹۰ میکروگرم بر متر مکعب هوا باعث قرار گرفتن در وضعیت هشدار می شود.

او همچنین با اعلام اینکه اگر غلظت گرد وغبار بین ۳۹۰ تا ۴۶۰ میکروگرم بر متر مکعب هوا باشد، وضعیت اضطرار ایجاد می شود، یادآور شد: در صورتی هم که میزان غلظت گرد و غبار از ۴۶۰ میکروگرم بر متر مکعب هوا بیشتر شود، وضعیت آلودگی به حد بحران می رسد.

خبر جدید  رسوم نوروز در ایران چگونه است و در کشورهای دیگر چگونه؟

ولی زاده، وارونگی دما را پدیده ای طبیعی در فصول سرد سال دانست و افزود: باتوجه به سرمای شدیدی که در استان وجود دارد شاهد وقوع وارونگی هستیم که امیدوارم با ورود سامانه بارشی جدید از فردا شاهد پاک شدن هوای استان باشیم.

او این وضعیت هوا را برای مبتلایان به بیماری های آسم و تنگی نفس و افراد مسن و کهنسال خطرناک دانست و از مردم خواست توصیه های بهداشتی را رعایت کنند، حتی المقدور از وسیله نقلیه شخصی استفاده نکنند و مبتلایان به بیماری های قلبی و ریوی هم از ماسک استفاده نمایند.

خبر جدید  استاندار زنجان: گردشگری از محورهای مهم توسعه استان است

او همچنین گفت: از اول امسال تاکنون هوای کرمانشاه به مدت ۱۱ روز در مرحله هشدار و ۲ روز در مرحله بحران قرار گرفت.

وارونگی دما یا وارونگی گرمایی یا اینورژن به پدیدهای گفته میشود که در آن برخلاف حالت طبیعی با افزایش ارتفاع دما نیز زیاد میشود و در این شرایط درجه حرارت پائین جو کمتر از طبقه فوقانی میباشد. این پدیده آلودگی هوا در کلانشهرها را تشدید می کند.