11:03:11 - یکشنبه 19 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

نمونه آئینه شمعدان دوره صفوی – قاجاری ساخته شد

نمونه آئینه شمعدان دوره صفوی – قاجاری ساخته شد
تهران – ایرنا – رئیس پژوهشکده هنرهای سنتی از ساخت نمونه آئینه شمعدان دوره صفوی – قاجاری با برداشتی از هنر تذهیب خبر داد.

بر اساس اعلام روز شنبه روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید عبدالمجید شریف زاده با اعلام این خبر گفت: طرح این آئینه و شمعدان ها ختایی و اسلیمی با برداشتی ازهنر تذهیب است.
وی با بیان اینکه چوب های مصرفی این طرح کیکم، عناب، گردو،کرات، آزاد و اقاقیا است، افزود: طرح کار شده متعلق به دوره صفوی است ولی این آئینه و شمعدان در دوران قاجار در کنار هم دیده شده و از این رو مرز بین دو تاریخ صفوی و قاجار است.
شریف زاده با اشاره به اینکه هنرهای بومی و سنتی بر باور، حفظ، احیا و خلاقیت در رشته هنرهای سنتی با رویکرد زیبا شناسانه و کاربردی استوار است، تصریح کرد: تلفیق و ساخت این اثر در جهت نو آوری و یادآوری تاثیرات متقابل هنرها است.
وی اضافه کرد: در راستای حفظ، احیا و اشاعه هنرهای سنتی ایران، آئینه شمعدان تلفیقی از هنر معرق زمینه چوب و مشبک فلز که مرز بین دو تاریخ صفوی و قاجار است توسط افسانه اسلیمی هنرمند کارگاه منبت و معرق پژوهشکده هنر های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ساخته شد.
فراهنگ ** ۳۳۷۷ ** ۱۳۵۵

خبر جدید  ایران دارای رتبه اول ثبت شهرهای جهانی است


منبع :: نمونه آئینه شمعدان دوره صفوی – قاجاری ساخته شد

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد