1:35:34 - سه‌شنبه 25 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

نمایش کتاب دعای لوئی دوازدهم در موزه نیاوران

نمایش کتاب دعای لوئی دوازدهم در موزه نیاوران
تهران- ایرنا- موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران در ادامه طرح نمایشگاه های دوره ای و رونمایی آثار خود، همزمان با ولادت حضرت عیسی مسیح (ع)، یکی از کتاب دعاهای روزانه متعلق به لوئی دوازدهم را برای نخستین بار از چهارم دی به مدت یک ماه به نمایش عموم می گذارد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، این کتاب دعای خطی منسوب به لوئی دوازدهم پادشاه قرن شانزدهم فرانسه بوده که از کاغذ پوستی تهیه شده و شامل ۱۱ نقاشی مینیاتور با عناوین و مضامین مذهبی است.
تصاویر این کتاب توسط «ژان کلمب» مینیاتوریست و نقاش برجسته فرانسوی قرن پانزدهم میلادی و تصویرگر نسخ خطی به تصویر کشیده شده است.
طبق اظهارات «ژان پرشه» مدیر ارشد بخش نسخ خطی کتابخانه ملی پاریس، بعد از مرگ لوئی دوازدهم این کتاب به «فرانسوای اول» و سپس «هانری دوم» از دیگر پادشاهان فرانسه می رسد ولی پس از آن اطلاعاتی از کسانی که این کتاب به آن ها رسیده در دست نیست.
این نسخه خطی ارزشمند در قرن ۱۸ میلادی مجدد در پاریس صحافی شد و روی جلد آن مزین به نوارهای باریک و عطف آن مزین به گل از جنس طلا شد. همچنین حاشیه این کتاب سفید بوده که با صحافی مجدد از بین نرفته است.
این کتاب شامل مجموعه ای از دعاهای روزانه، گفت وگو و مناجات های مخصوص فرقه کاتولیک است که در ساعات مختلفی از روز یا زمانی که شخصی از خانواده ای از دست می رود خوانده می شود.
علاقه مندان جهت بازدید از این اثر ارزشمند می توانند از تاریخ چهارم دی به مدت یکماه از ساعت ۸ تا ۱۶ به موزه کتابخانه اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند.
مجموعه کتب چاپی موجود در این کتابخانه اختصاصی بیش از ۲۳ هزار جلد و حدود ۱۶ هزار عنوان است که مشتمل بر آثار فارسی؛ تالیفات فرهنگی، ادبی، اجتماعی، گزارشات و آمار و آثار خارجی شامل؛ دایره المعارف ها، دوره های تخصصی هنر، باستان شناسی و منابع تمدن و هنر ملل است.
در این میان سه رشته کتابهای مربوط به تاریخ ایران، ادبیات فرانسه، و هنر نقاشی از غنای بیشتری برخوردار است. چاپهای اول بسیاری از سفرنامه های بنام و معتبر خارجیان به آسیا و ایران دراین کتابخانه موجود است.
مجموعه نسبتا کامل انتشارات دانشگاه تهران و بنیاد فرهنگ ایران با صحافی به رنگ آبی سلطنتی، آثار بسیار معتبر از نقاشان معروف دنیا به ویژه نقاشان قرن ۲۰ میلادی با چاپ، کاغذ و صحافی نفیس در میان مجموعه به چشم می خورد.
وجود مجموعه های کاملی از آثار تعدادی از نویسندگان فرانسوی قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی که در زمان حیات خود آنها به چاپ رسیده است بر ارزشهای مجموعه افزوده است.
فراهنگ**۹۰۱۲ ** ۱۴۱۸

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  شوره زار شیرین
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد