2:02:57 - یکشنبه 28 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

نمایش شهاب سنگ ناصرالدین شاه در کاخ گلستان

نمایش شهاب سنگ ناصرالدین شاه در کاخ گلستان
تهران- ایرنا- مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از به نمایش درآمدن شهاب سنگی متعلق به دوره قاجار از فردا (یک شنبه) در این کاخ خبر داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، بیش از ۱۳۸ سال پیش در حوالی اشتهارد واقع در غرب تهران، شهاب سنگی به جرم ۵۴ کیلوگرم سقوط کرد. ایل شاهسون در حوالی محل سقوط شهاب سنگ چادر زده بود و اهالی ایل سه ساعت پیش از غروب آفتاب شاهد این واقعه بودند.
خان ایل، شهاب سنگ را به دربار ناصرالدین شاه فرستاد. دربار نیز قطعاتی از آن را به نزدیکان هدیه کرد. تا این که «هنری وارد» آمریکایی و فعال اجتماعی متوجه وجود این شهاب سنگ شد.
وی برای تکمیل مجموعه خود به ایران سفر کرد و سرانجام قطعه ای از این شهاب سنگ را با خود برد؛ این گونه بود که تکه های شهاب سنگ در بیش از ۱۰ موزه بزرگ علوم طبیعی جهان پخش و نامش در کتاب های بزرگ شهاب سنگ های جهان بارها و بارها چاپ شد.
مسعود نصرتی به خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: این شهاب سنگ در بزرگ ترین و نخستین نمایشگاه تخصصی شهاب سنگ‌های ایران و بیابان لوت به نمایش در می‌آید
که با همکاری پایگاه میراث جهانی بیابان لوت و حجت کمالی – رکورد دار کشف شهاب سنگ در ایران – برگزار می‌شود.
وی با بیان این‌که به طور کلی از کشف نخستین شهاب سنگ ایران در ۱۳۸ سال پیش که به شهاب سنگ ورامین معروف است تاکنون آمار شهاب سنگ‌های ثبت شده در ایران به ۲۹۹ شهاب سنگ در سال ۲۰۱۹ رسیده است، افزود: شهاب سنگ ورامین، پس از سقوط به دربار ناصرالدین شاه برده شده و در آن جا نگهداری می‌شود.
نصرتی با بیان این‌که بزرگ‌ترین شهاب سنگ ایران، یکی از ۱۴۵ شهاب سنگ مزوسیدریتی جهان است که تا ژوئیه ۲۰۰۹ میلادی کشف و ثبت شده، گفت: این شهاب سنگ‌ها نوع خاصی از شهاب سنگ‌های سنگی – آهنی هستند، همچنین این شهاب سنگ یکی از هفت شهاب سنگ مزوسیدریتی در جهان است که هنگام سقوط و برخورد با چشم رصد شده و به یقین شهاب سنگ است.
مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان بیان کرد: در کنار نمایش شهاب سنگ کاخ گلستان از بزرگترین مجموعه شهاب سنگ با بیش از ۷۰۰ قطعه رونمایی می شود که با تلاش حجت کمالی در بولتن بین المللی به ثبت رسیده است.
این شهاب سنگ که ابتدا نزدیک به ۵۴ کیلوگرم وزن داشت، قسمت اصلی آن در کاخ گلستان، سالم باقی مانده است. باقی قطعات آن هم در موزه های تاریخ طبیعی نیویورک، واشنگتن، فیلدشیکاگو، وین و بریتانیا، دانشگاه های هاروارد اسلو، استراسبورگ و آریزونا، واتیکان و موسسه ژئوفیزیک تهران و تعداد دیگری از موزه های علوم طبیعی و دانشگاه های مطرح جهان نگهداری می شوند.
شهاب سنگ ورامین، گرچه به احتمال زیاد در ورامین سقوط نکرده، چون هویتی جز این نام ندارد، باید این نام را برای آن حفظ کرد.
فراهنگ**۳۳۷۷**۹۱۵۷

خبر جدید  مونسان: موزه های مشترک بین کشورها ایجاد شود


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد