11:22:47 - شنبه 27 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

نمایش شهاب سنگ قجری در کاخ گلستان

نمایش شهاب سنگ قجری در کاخ گلستان
ایلنا: شهاب سنگ ورامین، بزرگ‌ترین شهاب سنگ ایران یکی از ۷ شهاب سنگ مزوسیدریتی در جهان بوده که ۱۳۸ سال پیش هنگام سقوط و برخورد با چشم رصد شده است؛ این شهاب سنگ ۸…

شهاب سنگ ورامین، بزرگ‌ترین شهاب سنگ ایران یکی از ۷ شهاب سنگ مزوسیدریتی در جهان بوده که ۱۳۸ سال پیش هنگام سقوط و برخورد با چشم رصد شده است؛ این شهاب سنگ ۸ اردیبهشت در کاخ گلستان به نمایش گذاشته می‌شود.

به گزارش ایلنا، مسعود نصرتی (مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان) در باره نمایش شهاب سنگ قجری گفت: شهاب سنگ ورامین در بزرگترین و نخستین نمایشگاه تخصصی شهاب سنگهای ایران و بیابان لوت با همکاری پایگاه میراث جهانی بیابان لوت و حجت کمالی، رکورد دار کشف شهاب سنگدر ایران، برگزار میشود و در کاخ گلستان به نمایش در میآید.

وی افزود: به طور کلی از کشف نخستین شهاب سنگ ایران در ۱۳۸ سال پیش که به شهاب سنگ ورامین معروف است تا اکنون آمار شهاب سنگهای ثبت شده در ایران به ۲۹۹ شهاب سنگ در سال ۲۰۱۹ رسیده است.

خبر جدید  تعطیلی موزه‌ها، اماکن تاریخی- فرهنگی و کاخ موزه‌ها در نوروز ۹۹

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان تصریح کرد: شهاب سنگ ورامین، پس از سقوط به دربار ناصرالدین شاه برده شده و در آن جا نگهداری میشود.

وی ادامه داد: این شهاب سنگ نزدیک به ۵۴ کیلوگرم جرم دارد و در حال حاضر قسمت اصلی آن در کاخ گلستان، سالم باقی مانده است؛ سایر قطعات آن هم در موزههای تاریخ طبیعی نیویورک، واشنگتن، فیلدشیکاگو، وین و بریتانیا، دانشگاههای هاروارد اسلو، استراسبورگ و آریزونا، واتیکان و موسسه ژئوفیزیک تهران و تعداد دیگری از موزههای علوم طبیعی و دانشگاههای مطرح جهان نگهداری میشود.

نصرتی اظهار کرد: بزرگترین شهاب سنگ ایران، یکی از ۱۴۵ شهاب سنگ مزوسیدریتی جهان است که تا جولای سال ۲۰۰۹ میلادی کشف و ثبت شده است؛ این شهاب سنگها نوع خاصی از شهاب سنگهای سنگی–آهنی هستند. همچنین شهاب سنگ ورامین، یکی از ۷ شهاب سنگ مزوسیدریتی در جهان است که در هنگام سقوط و برخورد با چشم رصد شده و به یقین شهاب سنگ است.

خبر جدید  از سالگرد ثبت جهانی شهر یزد تا سرو قلیان در محوطه موزه

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان بیان کرد: در کنار نمایش شهاب سنگ کاخ گلستان از بزرگترین مجموعه شهاب سنگ با بیش از ۷۰۰ قطعه که با تلاش حجت کمالی در بولتن بین المللی به ثبت رسیده، رونمایی میشود.

وی افزود: این مجموعه دار با کشف بیش از یک هزار و ۲۰۰ قطعه شهاب سنگ منحصر به فرد از سراسر کشور رکورد دار کشف شهابسنگ در ایران است. ایشان در سال ۲۰۱۶ توانست با ثبت بیش از ۲۰۰ قطعه شهاب سنگ در بولتن بین المللی شهاب سنگ، رتبه ایران را که تا پیش از این در جایگاه ۱۲۲ جهان قرار داشت به رتبه دوم جهان پس از شیلی ارتقا دهد، همچنین رتبه کلی ایران را در بین ۱۳۶ کشور جهان تا رتبه نهم ارتقا داده است.

خبر جدید  عقب‌ماندگی ۵۰ ساله باستان‌شناسی ایران از دنیا / برای خرید دستگاه‌های آزمایشگاهی ۳۰ میلیارد تومان بودجه می‌خواهیم

بزرگترین و نخستین نمایشگاه تخصصی شهاب سنگهای ایران و بیابان لوت ۸ تا ۲۸ اردیبهشت از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۷ در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان واقع در میدان ارگ برپاست.


منبع :: https://www.ilna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد