۱:۱۶:۱۹ - یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نخستین کتاب بین‌المللی جامع راهنمای گردشگری و سفر به ایران منتشر شد
نخستین کتاب جامع راهنمای گردشگری و سفر به ایران (Iran Travel Guide) به زبان انگلیسی و با هدف معرفی ظرفیت‌های عظیم ایران در صنعت گردشگری منتشر شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ ایران از لحاظ پتانسیلهای گردشگری بیشک جزو ۱۰ کشور برتردنیا محسوب میشود؛قرار گرفتن در رتبه پنجم تنوع جاذبههای طبیعی و اقلیمی و ایستادن در رتبه دهم از لحاظ دارا بودن جاذبههای تاریخی و فرهنگی ایران را به کشوری بیبدیل در زمینه صنعت گردشگری مبدل کرده استاما متاسفانه با وجود چنین ظرفیت بالایی، بخش گردشگری کشورمان نتوانسته است آنطور که شایسته و درخور تاریخ و تمدن این کشور چند هزار ساله است به گردشگران خارجی معرفی شود.

یکی از بزرگترین نقاط قابل بهبود بخش گردشگری، کمبود محتوا و تبلیغات به زبانهای بین المللی است که بارها توسط متولیان و گردشگران خارجی عنوان شده است.

به تازگی،با هدف معرفی ظرفیت های عظیم ایران در صنعت گردشگری، مجموعه جامعی تحت عنوان کتاب جامع راهنمای گردشگری و سفر به ایران (Iran Travel Guide) منتشر شده است تا به معرفی کامل ظرفیتهای گردشگری در ایران و جاذبههای موجود درکشور بپردازد.

این کتابدر زمینه ایرانگردی و گردشگری مرجعی محسوب میشود که بیش از ۱۰۰۰ عنوان از مهم ترین جاذبههای گردشگری ایران را در دل خود جای داده وتمامی اطلاعاتی که در مورد ایران و گردشگری درکشور برای گردشگران خارجی سودمند است به زبانانگلیسی در کتاب مذکور بیان شده است.

کتاب راهنمای گردشگری و سفر به ایران شامل سهفصل اصلی استکه در فصل نخست،پس از بیان ۱۰ دلیل اصلی برای سفر به ایران و همچنین تشریح وضعیت آب و هوایی و رویدادهای فرهنگی گوناگون در فصول و ماههای مختلف (توصیهها و پیشنهادات سفر در ماههای مختلف به ایران برای گردشگران خارجی) میپردازد.

این فصل به دو بخش اصلی تقسیم می شود که در بخش اول آن، اطلاعات ضروروی گردشگران مانند شرایط اخذ ویزای ایران، انواع ویزا برای گردشگران و مسافرین تجاری، علمی و … و همچنین شرایط تمدید ویزا و مسائل مرتبط با آن، حمل و نقل ایران و چگونگی ورود و خروج از طریق سامانههای هوایی و فرودگاه ها، اطلاعات مورد نیاز گردشگران همانند تلفن، موبایل، تلفنهای ضروری اینترنت، هزینههای روزانه قوانین مربوط به پوشش افراد، بهترین زمان سفر به ایران، تقویم ایرانی، تعطیلات رسمی و زبان فارسی و …. عنوان شده است.

در بخش دوم این فصل نیز با ارائه اطلاعات مورد توجه علاقمندان و گردشگران خارجی در مورد ایران، همانند جغرافیا و شرایط جوی این کشور، تاریخ، فرهنگ و رویدادهای مهم فرهنگی، پوشش ایرانیان در طول تاریخ، مردمان و گروههای قومی، جمعیت شناسی مذهب، سیاست و سلسلههای حاکم، رویدادهای مهم سیاسی و فرهنگی، اقتصاد، ادبیات غنی و شعرا و نویسندگان شهیر ایرانی معرفی کتب ممتاز ایران، هنر، موسیقی، سینما و تئاتر، سبکهای معماری ایرانی، شهرها، طبیعت، گونههای گیاهی و جانوری منحصر به فرد ایران ورزش در ایران و حمل و نقل تلاش شده تا خلاهای موجود در زمینه شناخت ایران تا حد زیادی مرتفع شوند.

در فصل دوم کتاب، ۳۱ استان ایران با تمام ویژگی های جغرافیایی و آب هوایی، جمعیتی، تاریخی، فرهنگی، معماریمعرفی گردیده است و در ادامه مشاهیر استان، صنایع دستی خاص آن منطقه، غذاهای محلی، صنایع اصلی و همچنین راههای حمل و نقل هوایی، زمینی و ریلی استانها مورد بررسی قرار گرفتهاند که در هر استان یک نقشه دسترسی هم موجود است؛در برخی از استانها که شهرهای مهم ایران در آنها قرار گرفته است به معرفی این شهرها و ویژگیهای خاص آنها از قبیل تاریخچه، جمعیت، معماری و راههای دسترسی به آنها پرداخته شده است ودر انتهای این بخش نیز برنامه سفر به استان با شهر مورد نظر تحت عنوان "برنامه های سفر" به صورت پیشنهاداتی برای گردشگران علاقمند گنجانده است که به صورت روزانه دسته بندی شده است، سپس هتلهای اصلی اقامتگاههای بومگردی و رستوران هایبرتر هر شهر یا استان معرفی شده اند.

پس از معرفی هر استان و اطلاعات مربوط به آن، معرفی جاذبههای گردشگری شهرهای مختلف بخش دیگری از این کتاب است که در ابتدا جاذبه هایی عنوان میشوند که جز ۱۰۰ جاذبه برتر کشور هستند ودر معرفی این گونه جاذبه ها و به دلیل اهمیت بالایی که دارند اطلاعات عمومی آن جانبه، چگونگی دسترسی و مسیرهای منتهی به آن جانبه، پیشنهادات هنگام سفر به جاذبه مذکور، امکاناتی که در آن جاذبه گردشگری به گردشگران ارائه میشود و همچنین نقشه دسترسی به آن مکان آورده شده است ودر ادامه توضیحات کاملی در مورد جغرافیا، تاریخچه ساخت، معماری و جاذبه مورد اشاره، بیان شده است؛در نهایت این بخش با معرفی دیگر جاذبه های هر استان به صورت لیست (جاذبه هایی که به صورت تشریحی بدانها پرداخته نشده است) به پایان میرسد.

در فصل پایانی این کتاب، برای آشنایی گردشگران خارجی با زبان شیرین فارسی راهنمای دو زبانهای تهیه و تدوین شده که حاوی اطلاعات اولیه مورد نیاز برای یادگیری اصطلاحات و جملات کلیدی زبان فارسی است؛در ابتدای این فصل الفبای فارسی و معادل انگلیسی آن عنوان شده و سپس لغات و اصطلاحات رایج آورده شدهاند،در انتهای این فصل نیز فرهنگ لغات انگلیسی به فارسی همراه با شیوه تلفظ صحیح کلمات درج شده است.

انتهای پیام/


منبع :: https://www.tasnimnews.com

تبليغات
بانک پاسارگاد