۱۱:۲۸:۲۸ - دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

نخستین مستند نگاری جامع معبد آناهیتا تهیه شد

نخستین مستند نگاری جامع معبد آناهیتا تهیه شد
مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا از اتمام ساخت مستند نگاری جامع این بنای سنگی و تهیه مدل سه بعدی به روش فتوگرامتری برای اولین با مقیاس واقعی خبر داد.

به گزارش  گروه اجتماعی فارس، صامت اجرایی مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا با اعلام این خبر اظهار کرد: برداشت به وسیله فتوگرامتری برد کوتاه به‌عنوان یک روش ثبت و ضبط داده در باستان‌شناسی با محبوبیت فراوانی مواجه شده است. در نقشه‌برداری فتوگرامتری با استفاده از تعدادی عکس از یک شیء یا عارضه، می‌توان به مدل دقیقی از هندسه آن دست یافت.

وی با اشاره به پایان مستندنگاری معبد آناهیتا به روش فتوگرامتری در هفته جاری، اظهار کرد: با پایان مستند‌نگاری معبد آناهیتا مسلماً بستر پایش این بنای عظیم برای اولین بار مهیا شده است، همچنین مدل سه بعدی معبد در وضعیت موجود و با دقت بالا در اختیار همگان قرار می‌گیرد.

اجرایی در ادامه افزود: از مزایای بهره‌گیری از این سامانه در مستندنگاری یافته‌های باستان‌شناسی کاهش هزینه‌ها، عکس‌برداری با قدرت تفکیک بالا، آسیب شناسی، امکان اندازه گیری دقیق فواصل طولی و ارتفاعی، امکان استفاده در مناطق صعب‌العبور یا خطرناک، استفاده و تولید تصاویر قائم و سه‌بعدی است.

مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا در پایان خاطرنشان کرد: بنای تاریخی موسوم به معبد آناهیتا به روش تلفیقی فتوگرامتری هوایی و برد کوتاه در سیستم مختصات جهانی و در مقیاس یک یکم تهیه شد.

انتهای پیام/


منبع :: https://www.farsnews.com

تبليغات
بانک پاسارگاد