0:39:45 - دوشنبه 21 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

نجات یک تپه باستانی

نجات یک تپه باستانی
تهران – ایرنا – سرپرست هیأت باستان شناسی تپه باستانی نگارخاتون فامنین همدان گفت: پروژه تعیین عرصه حریم تپه باستانی نگارخاتون فامنین همدان به منظور توقف ساخت و ساز های غیر قانونی در حریم و روی این تپه و جلوگیری از تبدیل آن به زمین کشاورزی انجام گرفت.

به گزارش عصر یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، ایمان روناسی ،گفت: تپه باستانی نگارخاتون یا کند تپه سی در روستای نگارخاتون در فاصله ۵ کیلومتری فامنین همدان قرار گرفته است.
وی افزود: روستای نگارخاتون با ۶۰۰خانوار، یکی از روستاهای پر جمعیت شهر فامنین، حدود ۷۰ کارگاه صنعتی دارد که همین امر این روستا را صنعتی ترین روستای استان همدان کرده است.
به گفته این باستان شناس،۸۰ درصد زمین های کشاورزی این روستا مجهز به سیستم آبیاری بارانی است و تپه باستانی نگارخاتون در غرب و جنوب غرب روستا، در میان زمین های کشاورزی قرار گرفته است.
وی وسعت این تپه باستانی را ۵۵×۶۰ متر اعلام کرد که پس از تعیین حریم مشخص شد کشیدگی تپه بیشتر در ضلع جنوبی دیده می شود، به طوری که در راستای شمالی – جنوبی تا ۱۱۰ متر طول دارد.
سرپرست هیأت باستان شناسی با بیان اینکه کشاورزان بومی در سال های گذشته با تسطیح تپه و اضافه کردن به زمین های خود، آسیب های جدی و غیر قابل بازگشتی به این تپه وارد کرده اند تصریح کرد: از دیگر موارد آسیب رسان به این تپه، ساخت و ساز های غیر قانونی در حریم تپه و حتی بر روی عرصه تپه است.
وی گفت: در پروژه تعیین عرصه و حریم نگارخاتون با ایجاد ۱۳ گمانه ۱۰۰ ×۱۵۰ سانتیمتری در اطراف محوطه، عرصه حقیقی آن مشخص شد.
وی با بیان اینکه این پروژه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام گرفت افزود: با انجام ظوابط و مقررات حفاظتی در خصوص این محوطه به منظور جلوگیری از تخریب و نابودی بیشتر آن، برنامه ریزی دقیق و بهتری برای انجام فعالیت های آینده باستان شناسی لازم است.
فراهنگ ** ۳۳۷۷ ** ۱۳۵۵ **

خبر جدید  توسعه گردشگری و امنیت پایدار کویر مستلزم تعامل متولیان است


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد