۵:۲۵:۱۳ - شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نبود برنامه جامع مدیریت و غافلگیری ارگان‌ها دلیل خسارت سیل بود
هدایت فهمی در گفتگو با خبرنگار حوزه سفر و گردشگری گروه اجتماعی خبرگزاری آنا گفت: بارشهای سنگین و تعرض به بستر رودخانهها از دلایل ایجاد سیل به شمار میآید. وی تصریح کرد: از سوی دیگر نبود برنامه جامع مدیریت و غافلگیری و ناهماهنگی ارگان هااز دیگر دلایل ایجاد خسارت سیل بود. این پژوهشگر حوزه آب […]

هدایت فهمی در گفتگو با خبرنگار حوزه سفر و گردشگری گروه اجتماعی خبرگزاری آنا گفت: بارشهای سنگین و تعرض به بستر رودخانهها از دلایل ایجاد سیل به شمار میآید.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر نبود برنامه جامع مدیریت و غافلگیری و ناهماهنگی ارگان هااز دیگر دلایل ایجاد خسارت سیل بود.

این پژوهشگر حوزه آب تصریح کرد: طراحی و اجرای نادرست زیرساختهای شهری و روستایی، کاهش پوشش گیاهی و گسترش فرسایش وسیع در کشور و بهطورکلی ضعف در آبخیزداری و درنهایت تخلیه دیرهنگام حجم کنترل سیلاب برخی از مخازن که باعث آبگرفتگی بعضی از مناطق شد از عواملی است که سیل را به فاجعه تبدیل کرد.

وی به بحث مدیریت سیلاب اشارهکرده و افزود: مدیریت سیلاب باهدف بالا بردن ظرفیت حمل آب در رودخانهها و ذخیره و نگهداشت رواناب انجام میشود و اقداماتی مانند پیشبینی و اطلاعرسانی رخداد قبل از سیل را مدیریت میکند.

فهمی با اشاره به اینکه سدسازی میتواند تا حدود زیادی به کاهش سیلابها کمک کند به آبخیزداری نیز اشاره کرد و افزود: باید به آبخیزداری و فعالیتهای بیومکانیکی و جلوگیری از جنگل تراشی و از دست رفتن مراتع و پوشش گیاهی تأکید زیاد کرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: بارشهای امسال برای ما سالتر به دنبال داشته است اما این به آن معنا نیست که به ترسالی واردشدهایم. خشکسالی و ترسال پشتهم اتفاق میافتند و شرایطی و تغییرات اقلیمی که در آن قرار داریم سبب میشود که دوران خشکسالی شدید و سیلابهای سختتری داشته باشیم.

انتهای پیام/۴۰۸۷/


منبع :: http://ana.ir

تبليغات
بانک پاسارگاد