20:03:39 - سه‌شنبه 30 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

منطقه آزاد ماکو و نخجوان تفاهمنامه گردشگری امضا کردند

منطقه آزاد ماکو و نخجوان تفاهمنامه گردشگری امضا کردند
ارومیه – ایرنا – معاون توسعه و تجارت بین الملل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: تفاهمنامه همکاری منطقه آزاد ماکو و جمهوری خودمختار نخجوان در زمینه گردشگری ترکیبی روز سه شنبه به امضا رسید.

مهدی خلف خانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به امضای این تفاهمنامه گردشگری اظهار داشت: برقراری تور‌های ترکیبی باکو – ماکو – مشهد و نخجوان – ماکو – مشهد و همچنین اعمال تسهیلات برای بازنشستگان ۲ کشور از توافق های انجام شده است .
وی اضافه کرد: هلدینگ‌های گردشگری و زمینه‌های گسترش همکاری‌های تجاری و توریسم در جریان سفر به جمهوری خود مختار نخجوان و در دیدار با وزیر اقتصاد و مدیران ارشد نخجوان مورد بررسی قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه ایران و آذربایجان به عنوان ۲ کشور همسایه با روابط دیرینه تاریخی و فرهنگی مشترک می باشند، افزود: مسئولان جمهوری خودمختار نخجوان و شرکت‌های فعال در عرصه گردشگری به دنبال توسعه همکاری و روابط دوجانبه در همه زمینه‌ها به ویژه فرهنگی و گردشگری هستند.
خلف خانی ادامه داد: گردشگری علاوه بر بعد اقتصادی دارای ابعاد و آثار فرهنگی مهمی است زیرا در هر حرکت توریستی یک حرکت فرهنگی مهم نیز رقم می خورد.
وی بیان کرد: بر همین اساس مواجهه مردم کشورها، آشنایی آنان با فرهنگ یکدیگر و برقراری ارتباط روحی بین ملت‌ها که مقدمه صلح و دوستی میان کشور‌ها است، متاثر از گردشگری خواهد بود.
به گزارش ایرنا منطقه آزاد ماکو به عنوان یکی از هفت منطقه آزاد کشور به لحاظ محدوده جغرافیایی منطبق بر شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در دولت تدبیر و امید به الگویی برای اقتصاد مقاومتی تبدیل شده است.
مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومتر مربع بوده و به تنهایی بیش از ۷۵ درصد کل مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاست.
این منطقه در مجاورت کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰ کیلومتر است.
جمهوری خودمختار نخجوان به ترکی آذربایجانی(Naxçıvan Muxtar Respublikası) بخشی از جمهوری آذربایجان بوده که مرکز آن شهر نخجوان است؛ شهر نخجوان ۱۲ کیلومتر مربع وسعت دارد و کل جمهوری از هشت شهر، هشت شهرستان و در حدود ۲۰۳ روستا تشکیل شده ‌است.
نخجوان در ۹ فوریه سال ۱۹۲۴ میلادی به صورت جمهوری خودمختار تأسیس شد؛ این جمهوری خودمختار در جنوب قفقاز و شمال رود ارس واقع شده و از شمال و مشرق محدود به جمهوری ارمنستان از جنوب محدود به ایران و از غرب محدود به ترکیه است.
۷۱۳۲/۷۱۲۹

خبر جدید  تخریب موزه قدیمی الجزایر در جریان اعتراض‌ها


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد