۱:۱۱:۳۵ - پنج شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ممکن است در آینده به این نتیجه برسیم که تمام کارها اشتباه بود/ مخدوش شدن برخی از لایه های تاریخی چهارباغ به نام ساماندهی/ تلاش شهرداری برای تسهیل کار کاوشگران
ایلنا: ساماندهی محور پیاده راه و تبدیل چهارباغ اصفهان به محور گردشگری از جمله موضوعاتی است که طی ماههای اخیر با چالش های فراوان همراه بود .

ساماندهی محور پیاده راه و تبدیل چهارباغ اصفهان به محور گردشگری از جمله موضوعاتی است که طی ماههای اخیر با چالش های فراوان همراه بود .

به گزارش خبرنگار ایلنا ،صبح امروز- چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه-خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی و گردشگری رسانههای مختلف کشور از اصفهان بازدید کردند. در این بازدید یکروزه که همراه با نشست خبری مدیر کل اداره میراث فرهنگی وگردشگری و شهرداری اصفهان همراه بود ،موضوع چهارباغ اصفهان مورد بحث وبررسی قرار گرفت.

براساس این گزارش از چند سال پیش تنها احیای چهارباغ مدنظر مسئولان استان قرار گرفت اما در ادامه این مهم تبدیل به ساماندهی چهارباغ شد بر این اساس گودبرداریهایی در این محدوده انجام شد و ۳۰۰ متر از محور چهارباغ در زیر گودبرداریهای عمیق رفت تا آنکه مسئولان با تاکیداتی که فعالان میراث فرهنگی و گردشگری داشتند در صدد حفظ و نگهداری از میراث چهارباغ برآمدند به طوری که تا کنون چالش ها در این خصوص همچنان ادامه دارد.

قدرت الله نوروزی شهردار اصفهان با اشاره به آنکه به دلیل ارزش تاریخی – فرهنگی چهارباغ درصدد انجام کار تبدیل این جاذبه گردشگری به محور فرهنگی و گردشگری هستیم، گفت: در ابتدا برای انجام طرح چهارباغ فراخوانی اعلام شد و برای رسیدن به این منظور نیز شش ماه زمان گذاشتیم زیرا معتقدیم در این کار نباید عجله کرد هر چند در این میان استعلام گیریها کار ما را عقب می اندازد با این وجود سعی کردیم تا همه مجوزهای لازم را از میراث فرهنگی برای ساماندهی چهارباغ انجام دهیم.

وی ادامه داد: از آنجایی که ساماندهی چهارباغ را یک پروژه نمینامیم و آن را برنامه می دانیم از این رو جدولی را برای این طرح در نظر گرفتهایم. پیاده راه سازی محورهای شرقی و غربی چهارباغ حدود سه ماه زمان برد در این میان حدود ۴ ماه نیز طرح میانی را در دستور کار قرار داده ایم هر چند ممکن است در میانه راه نیازمند اصلاحاتی باشیم .

شهردار اصفهان با تاکید بر آنکه کار آنها پاسداری است گفت: حتی ممکن است این طرح پنج یا ده ساله شود سالها قبل از این کار شروع شد حدود ۳۰۰ متر از محور شرقی پیاده راه سازی شد در این میان سه سال زمان برد اما ما توانستیم طی سه ماه گذشته ۱۱۰ متر بعلاوه ۸۰۰ متر دیگر را پیاده راه سازی کنیم. هرچند گروه قبلی گودبرداری های را در چهارباغ انجام داده بود اما ما گودبرداری زیادی نداشتیم بلکه به دنبال آن هستیم که این بخش از اهداف اولیه ما فاصله نگیرد و به عنوان میراث حفظ شود و مورد توجه قرار گیرد.

چیزی برای مخفی کاری نداریم

وی خاطرنشان کرد: ما نمیخواهیم چیزی را از میراث مخفی کنیم. هرچند ممکن است سرمایه گذاری و هزینه کردی که در چهارباغ انجام میدهیم توجیه نداشته باشد اما تمام این کارها برای آن است که این محور فرهنگی و گردشگری بیشتر شود در عین حال این حق شهروندان اصفهان است که از فضای زندگی بهتری برخوردار شوند و با این هدف سعی میکنیم چهارباغ را به عنوان محور گردشگری اصفهان ایجاد کنیم.

درآمد کسبه صدبرابر خواهد شد

وی با تاکید بر اینکه هدف ما این است که هر کس به ایران سفر می کند به اصفهان برود و هر کس که به اصفهان سفر می کند چهارباغ را ببیند گفت: قطعا در آینده درآمد کسبه صدبرابر خواهد شد. هرچند ممکن است طولانی شدن کار ساماندهی چهارباغ موجب نارضایتی کسبه شده باشد اما سعی ما بر آن است که کار را دقیق انجام دهیم و میخواهیم آسیب شناسی کنیم. ما مانند سرباز جنگنده تمام امور را می پاییم.

نوروزی یادآور شد: چهارباغ در زمانی یک فضا بود اما ما آن را تبدیل به یک مکان کرده ایم محور چهارباغ اکنون تبدیل به ایستگاه فرهنگی شده است و محل دیده شدن است اینجا محل گذر نیست و تبدیل به یک مقصد شده است.

نوروزی تصریح کرد: محور گردشگری چهارباغ در شبها پذیرای تعدادی زیادی از گردشگران است اگر وجدان عمومی آرامش پیدا کند آنگاه است که می توان رضایت خاطر داشت. چرا که سرزندگی و شور و نشاط یک حق بشری است و لوازم خاص خود را می خواهد وقتی در یک شهر زندگی همراه با آرامش ایجاد کنیم آنگاه است که می توانیم شاهد آن باشیم که چهارباغ تبدیل به یک مامن و یک پناهگاه می شود ما این مهم را به صورت طولی ندیده ایم و عرض را در نظر گرفته ایم چنانکه هر پنجاه متر یک مکان را برای حضور معلولان در نظر گرفتیم.

وی در خصوص انجام کاوش های باستان شناسی در محور میانی چهارباغ نیز گفت: تاکنون کاوش های باستانی شناسی با هزینه های سنگین در محور چهارباغ انجام شده است بخشی از این کاوش ها زمانی که مترو در حال راه اندازی بود انجام و نتایج آن به میراث فرهنگی ارایه شد .شهرداری سعی می کند تا کار کاوش را تسهیل کند در این میان از دروازه دولت تا آمادگاه کاوش شده است و از آمادگاه تا انقلاب نیز بخش بزرگی از آن توسط افرادی که برای مترو آمده بودند کاوش شد بخش کوچکی از محور میانی باقی مانده که آن را نیز انجام خواهیم داد.

شهردار اصفهان در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر تعیین هزینه ها و آنچه که مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان در خصوص صحبت های مدیرکل میراث فرهنگی که انجام کاوش های باستان شناسی در بخشی از محور میانی چهارباغ را منوط به تامین هزینه ها توسط شهرداری عنوان کرده است گفت: شهرداری اصفهان تاکنون بسیاری ازکارهایی که در عهده نبوده است را انجام داده و اگر میراث توان پرداخت هزینه های کاوش را نداشته باشد ما به آنها کمک خواهیم کرد تمام این امور منوط به توافقی خواهد بود که در آینده صورت می گیرد.

چهارباغ.jpg-2

در ۵۰ سال اخیر بارها چهارباغ شخم زده شد

اللهیاری مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اصفهان نیز در نشست خبری به منظور روشن سازی آنچه که در ساماندهی چهارباغ در جریان است برگزار شد گفت: یکی از سرمایههای میراث فرهنگی نظارت هایی است که در حوزه مطبوعات وجود دارد اگر اتفاقاتی که قبلا در چهارباغ اتفاق افتاده است را بررسی کنیم متوجه میشویم که طی پنجاه یا شصت سال قبل بخش هایی از چهارباغ شخم زده شده است و حتی لولههای بزرگ آب و سیمهای فشار قوی برق در زیر خاک وجود دارد با این وجود اکنون کوچکترین مداخلاتی که در چهارباغ انجام می شود توسط کارشناسان مورد بررسی قرار می گیرد .

وی ادامه داد: طرحی که اکنون به عنوان محور فرهنگی و گردشگری چهارباغ و پیادهراه سازی آن اجرایی شده برنامه و آرزویی است که سالهاست مسئولان اصفهان به آن می اندیشند حتی قبل از انقلاب نیز این طرح مطرح بود و به عنوان طرح بالادستی در نظر گرفته شده بود .

اللهیاری خاطرنشان کرد: با وجود آنکه در ابتدای امر احیای چهارباغ مد نظر مسئولان قرار داشت اما بعد به آن فکر کردیم که کدام چهارباغ می خواهیم احیا کنیم چرا که طی سالهای گذشته با چندین چهارباغ از صفوی گرفته تا قاجار و پهلوی روبرو بودیم در نهایت طرح ساماندهی چهارباغ در نظر گرفته شد تا مردم بتوانند لذت بیشتری ببرند در واقع می توان گفت ما نگاه تازه ای به این موضوع پیدا کردیم .

اللهیاری با اشاره به آن که مرحله نخست اجرای طرح ساماندهی چهارباغ تبدیل سواره رو به پیاده راه بود گفت: این طرح در شورای فنی تثبیت و با همکاری باستان شناس مقیم به جلو حرکت کرد حتی طرح را به تهران فرستادیم و در اواخر سال ۹۷ مورد تصویب دفتر حفظ واحیا قرار گرفت و اعضای شورای فنی نیز قاعدتا در جریان این امر قرار گرفتند. از این رو از دروازه دولت تا آمادگاه مشکل خاصی نداشت اما از آمادگاه تا سی و سه پل نیازمند بررسی های بیشتر است که باید مورد توجه قرار گیرد.

این مقام مسئول تاکید کرد : چهارباغ می تواند شورای عالی داشته باشد که امور را مورد بررسی قرار دهد.

وی در خصوص انجام کاوش های باستان شناسی بر محور چهارباغ و مجوزهایی که باید از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اخذ می کردند گفت: ما مطالعات باستان شناسی داشتیم که بخشی از آن در دوره قبل از چهارباغ و زمان انجام کار مترو صورت گرفت که در دروازه دولت و ایستگاه انقلاب این امر انجام شد حتی در بخش کاخ جهاننما نیز کار باستان شناسی انجام دادیم و پایههای کاخ را پیدا کردیم و ایدههایی برای بهرهبرداری آن در نظر گرفتیم در این میان ۹ گمانه زنی انجام شد در محور میانی و برای پشتیبانی از طرح این گمانه را انجام دادیم.

اللهیاری درباره صحبت های شیرازی رئیس پژوهشکده باستانی شناسی درباره عدم صدور مجوز برای کاوش های باستانی شناسی در محور چهارباغ نیز گفت: نباید فراموش کنیم میراث فرهنگی نمی تواند با طرح مصوب پیش برود چرا که در زمان های اجرای طرح ممکن است با مواردی روبرو شویم تا مجبور باشیم کارهای جدید انجام دهیم . ما در آن زمان کاوش انجام ندادیم بلکه گمانه زنی کردیم اما اکنون طرح مصوب جدید را که هداف کمیته راهبردی است را اجرایی خواهیم کرد تا اگر حین اجرای طرح پیشنهادهای جدید ارائه شودذ بتوانیم آنها را در قالب عملیاتی به اجرا بگذاریم. در این کمیته راهبردی نمایندگانی از میراث فرهنگی اصفهان ، اداره حفظ و احیا ، تشکل های میراثی و شهرداری حضور خواهند داشت.

به گفته مدیرکل میراث گردشگری اصفهان تاکنون بیش از ۸۰ درصد مطالعات و گمانه زنی های باستانی در محور چهارباغ انجام شده و ۲۰ درصد دیگر آن باقی مانده که طی دو ماه دیگر با کمک و حمایت های شهرداری انجام خواهد شد. پروژه ساماندهی چهارباغ با مجوز میراث فرهنگی اصفهان آغاز و پژوهشکده برای مطالعات باستان شناسی آن اقدام خواهد کرد. با این وجود تاکنون حدود پنج سال زمان برای مطالعات مقدماتی در خصوص باستان شناسی چهارباغ انجام شده است.

پیدا شدن زیرسازی خاک کوبیده دوران پهلوی

علی یار باستان شناس محور چهارباغ نیز با اشاره به گمانهزنی که در این محور انجام شده است گفت: زمانی که کار مترو آغاز شد مطالعات کاوش در بخش هایی از چهارباغ و حفاری در چهارباغ و اطراف آن انجام شد و لایحه های باستانی به ما می گویند که چهارباغ بارها دچار تغییر شده است این درحالی است که در طرح شهرداری دخل و تصرف در لایحه های تاریخی دیده نشده بود و قرار نبود اتفاقی در این خصوص بیفتد اما به منظور مطالعه حوزه های تاریخی حفاری های باستان شناسی انجام دادیم که هیچ اثری شناسایی نشد از این رو روی گمانه ها را پوشاندیم تا آنچه که ممکن است در زیر لایحه ها وجود داشته آسیب نبیند سپس شهرداری کف سازی محوطه را آغاز کرد.

وی ادامه داد: در کاوش های انجام شده در ۱۱۰۰ متر سه دوره کف سازی متعلق به دوران صفویه اول و دوم و قاجار پیدا شد حتی زیرسازی خاک کوبیده پهلوی یافت شد اما از آنجایی که لوله های بزرگ آب از این لایحه ها عبور می کنند از این رو برخی از لایه ها مخدوش شده اند .

در این راستا تمام آثار و گمانه ها را با لایه های از ماسه و پلاستیک و بتن پوشاندیم تا بتوانیم ساماندهی محور را آغاز کنیم.

طاهری معاون میراث فرهنگی اصفهان با تاکید بر اینکه اصل برگشت پذیری در زیر سازیهای انجام شده در نظر گرفته شده است گفت: ما می خواهیم به یک طرح شهری برسیم و نمیخواهیم به کف آثار برسیم تمام گمانه ها زیر بتن محفوظ است و قابلیت جمع کردن تمام روسازی ها وجود دارد. شهرداری آسیبی به لایه های تاریخی چهارباغ نزده است .نباید فراموش کرد که اهمیت چهارباغ در خصوص محور میانه است و ما نگاهمان طراحی شهری است و صرفا نگاه باستان شناسی نداریم .ما موافق اجرای بتن ریزی بیشتر نیستیم حتی ممکن است در آینده به این نتیجه برسیم که تمام این کارها اشتباه بوده و باید تمام روسازی ها و بتن ریزی را برداریم .

بنابراین گزارش در سال ۹۸، ۱۶میلیارد تومان برای ساماندهی چهارباغ در نظر گرفته شده که تاکنون حدود ۸ میلیارد آن هزینه شده البته با توجه به تشکیل شورای راهبردی راه برای انجام کارها و پیشنهادات جدید باز گذاشته و این احتمال وجود دارد که سالهای سال این طرح با داشتن پایانی باز همچنان ادامه پیدا کند.


منبع :: https://www.ilna.ir

تبليغات
بانک پاسارگاد