11:20:32 - سه‌شنبه 1 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

ممانعت از فعالیت منابع آلاینده خطرساز از اختیارات قانونی رییس سازمان محیط زیست است

ممانعت از فعالیت منابع آلاینده خطرساز از اختیارات قانونی رییس سازمان محیط زیست است
مدیر کل دفتر آب‌ و‌ خاک سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: طبق متن لایحه حفاظت از خاک «رئیس سازمان محیط‌زیست می‌تواند در مورد منابع و عواملی که خطرات فوری در بر داشته باشد بدون اخطار قبلی دستور ممانعت از ادامه کار و فعالیت آنها را بدهد».

به گزارش گزارش گروه محیط زیست و گردشگری خبرگزاری فارس، علی مریدی مدیر کل دفتر آب‌ و‌ خاک سازمان حفاظت محیط ‌زیست پیرو درج اخباری در خصوص ماده ۱۵ لایحه حفاظت از خاک گفت: یکی از دلایل تقابل مسایل زیست‌محیطی با رویکرد توسعه‌ای در ایران به این دلیل است که خوشبختانه در ایران همانند برخی از کشورهای توسعه یافته مثل ژاپن، کشورهای اروپایی و آمریکایی، شاهد مرگ و میر گسترده ناشی از آلودگی محیط زیست نبوده‌ایم که مواردی مانند حادثه میناماتا و آلودگی هوای لندن سابقه وقوع در آنجا را دارد.

وی تصریح کرد: شاید اگر ما هم اتفاقات این چنینی در کشور داشتیم مردم و مسئولان به موضوع اهمیت محیط‌زیست و حفاظت کیفی آب و خاک توجه ویژه داشتند و سازمان حفاظت محیط‌زیست را ترمز توسعه نمی‌دانستند.

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط‌زیست خاطر‌نشان کرد: طبق متن تبصره ماده ۱۵ لایحه حفاظت از خاک؛ «رئیس سازمان می تواند در مورد منابع و عواملی که خطرات فوری در بر داشته باشد بدون اخطار قبلی دستور ممانعت از ادامه کار و فعالیت آنها را بدهد».

خبر جدید  برنامه مشارکت ملی کشورها به معنای تعهد فردی است

وی ادامه داد: البته این موضوع صرفاً در لایحه حفاظت از خاک به صورت تخصصی بیان شده و تاکیدی بر وظایف سازمان طبق قانون موخر در حوزه تخصصی خاک دارد.

مریدی با اشاره به اینکه از تصویب و اجرای قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست بیش از سه دهه می‌گذرد، افزود: هرگز نگرانی‌های مدنظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی اتفاق نیافتاده است. آنچه در این تبصره ملاک عمل بوده ایجاد وضعیت اضطراری برای محیط‌زیست و یا سلامت است.

مریدی ادامه داد: این نکته را نباید فراموش کرد که برخی از آلاینده‌ها برای سلامت انسان و محیط زیست بسیار خطرناک بوده و باعث بروز انواع بیماری‌های خطرناک همچون انواع سرطان و کراتوسیز و فشارخون می‌شوند که در نهایت زمینه مرگ و میر را فراهم می‌آورد.

خبر جدید  ماجرای تخریب لوکیشن فیلم «محمدرسول الله« از زبان مدیر محیط زیست استان بوشهر

وی تصریح کرد: ادامه یافتن حجم ورودی بالای این آلاینده‌ها به خاک و عدم جلوگیری از ادامه روند، باعث بروز بحران‌ها و فجایع انسانی می‌شود. همانند آنچه در میناماتای ژاپن بر اثر آلودگی جیوه و یا در لاوکانال در دفن پسماندهای شیمیایی اتفاق افتاد که با مرگ هزاران انسان بر اثر آلایندگی به فلزات سنگین و مواد شیمیایی خطرناک همراه بود.

مریدی بیان داشت: همچنین از نظر اقتصادی نیز ضررهای متعددی به اقتصاد سلامت (هزینه درمان) و محیط زیست وارد آمده و منابع آب و خاک مناطق بلا استفاده شده و از بین می روند.

مدیرکل دفتر آب و خاک افزود: اگر این آلاینده‌های خطرناک (فلزات سنگین و مواد شیمیایی خطرناک) وارد زمین‌های کشاورزی شود و یا در اثر دفن غیراصولی شیرابه‌های آنها به خاک‌های زراعی نشت یابد، باعث به خطر افتادن امنیت غذایی شده و بدیهی است منجر به تولید غذای ناسالم می شود. این غذای ناسالم مطابق مستندات بین المللی می‌تواند مسئول ایجاد بیش از ۲۰۰ نوع بیماری از اسهال تا سرطان براساس نوع آلودگی باشد.

خبر جدید  مشکلات زیست محیطی آلودگی واحدهای دامداری

مریدی گفت: بر همین اساس با توجه به حساسیت موضوع، اکثریت قریب به اتفاق نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با در نظر گرفتن اهمیت موضوع سلامت و محیط زیست با تصویب موضوع موافقت کردند.

وی در پایان با اشاره به اینکه علیرغم همه بی‌مهری‌ها و مشکلات خوشبختانه تا کنون چنین اتفاق‌های هولناکی در ایران، نیفتاده بیان داشت: سازمان حفاظت محیط زیست پاسبان حفظ سلامت محیط‌زیست به عنوان اولین اصل حقوق بشر و نگهبان حقوق‌های نسل‌های آتی از این آب و خاک است. این وظایف ذاتی و قانونی طرفدار توسعه پایدار بوده و از هرگونه رشد اقتصادی ناپایدار، که نافع محدود و کوتاه مدت همراه با خسارت به محیط زیست را داشته باشد، جلوگیری خواهد کرد.

انتهای پیام/


منبع :: https://www.farsnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد