13:57:03 - جمعه 11 سپتامبر 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

معرفی اشیای مجموعه‌داران در کاخ‌موزه‌ها و اماکن فرهنگی

معرفی اشیای مجموعه‌داران در کاخ‌موزه‌ها و اماکن فرهنگی
وزیر میراث‌فرهنگی: موزه‌ها، کاخ‌موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی در تهران و استان‌ها برای معرفی آثار مجموعه‌داران می‌تواند در اختیار آن‌ها قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: مجموعه‌داران با نگهداری آثار و اشیای تاریخی ارزشمند، کمک بزرگی به صیانت هر چه بهتر به بخشی از فرهنگ و هویت تاریخی کشور می‌کنند از این رو موزه‌ها، کاخ‌موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی در تهران و استان‌ها برای معرفی آثار مجموعه‌داران می‌تواند در اختیار آن‌ها قرار گیرد.
آقای علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در نشست با رئیس و اعضای انجمن مجموعه‌داران ایران که در سالن فجر این وزارتخانه برگزار شد، گفت: همواره سعی کرده‌ام ارتباط نزدیک خود را با تشکل‌ها و بخش‌های مرتبط با مأموریت‌های سه‌گانه این وزارتخانه حفظ کنم، زیرا اعتقاد دارم کار اصلی را آن‌ها انجام می‌دهند.
وی به اهمیت کار مجموعه‌داران اشاره کرد و افزود: کاری که شما مجموعه‌داران انجام می‌دهید بسیار ارزشمند است و به صیانت و پاسداشت بخشی از هویت تاریخی کشور کمک می‌کند.
آقای مونسان گفت: در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آمادگی خود را برای حمایت کامل از مجموعه‌داران اعلام می‌کنیم. اعتقاد دارم مجموعه‌داران افرادی هستند که از روی عشق و علاقه فعالیت می‌کنند و با توجه به ارزشمند بودن کار‌های آن‌ها در سفر‌هایی که به استان‌های مختلف خواهم داشت از مجموعه‌های بخش خصوصی بازدید خواهم کرد.

خبر جدید  دولت در راه اندازی موزه های خصوصی مشارکت می کند

کمک به معرفی آثار مجموعه‌داران با پورتال جامع گردشگری ایران
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ادامه بر اهمیت معرفی آثار و اشیای مجموعه‌داران تأکید کرد و افزود: این آثار باید به شکل مناسبی معرفی شوند از همین رو پیشنهاد من این است که این آثار در پورتال جامع گردشگری ایران که به ۵ زبان زنده دنیا به معرفی جاذبه‌های گردشگری و ظرفیت‌های فرهنگی تاریخی کشورمان می‌پردازد، معرفی شوند.
او در بخش دیگری از صحبت‌های خود بر اهمیت حفظ مجموعه آثار ارزشمند در اختیار مجموعه‌داران تأکید کرد و گفت: این مجموعه‌های ارزشمند باید حفظ شوند، شاید این نگرانی وجود داشت باشد که بعد از فوت یک مجموعه‌دار، مجموعه آثار و اشیای او چه می‌شود، به همین دلیل و به‌عنوان یک پیشنهاد مطرح می‌کنم که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی این آمادگی را دارد که اگر مجموعه‌داری، مجموعه آثار و اشیای خود را به این وزارتخانه اهدا کند به اسم آن فرد نگهداری شود و به نمایش درآید.

گردشگری، بزرگ‌ترین مزیت ایران
آقای مونسان در ادامه به ظرفیت‌های بی‌بدیل فرهنگی‌تاریخی کشور اشاره کرد و ادامه داد: سرتاسر ایران سرشار از جاذبه‌های زیبای گردشگری، آثار ارزشمند فرهنگی و تاریخی و ظرفیت‌های ماندگاری است که هر کدام از این‌ها بخشی از هویت تاریخی و سابقه تاریخی و تمدنی ما است. به اعتقاد من بزرگ‌ترین مزیت را در حوزه گردشگری داریم و ایران با این همه ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی و جاذبه‌های سرشار می‌تواند به یکی از قطب‌های مهم گردشگری در دنیا تبدیل شود.
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اضافه کرد: در کنار این آثار ارزشمند فرهنگی و تاریخی که در جای جای کشور وجود دارد، آثار و اشیایی که در موزه‌ها نگهداری می‌شوند و یا در مجموعه‌های بخش خصوصی به خوبی توسط شما مجموعه‌داران حفظ می‌شوند، می‌توانند به‌عنوان یک گنجینه ارزشمند معرفی شوند که مورد علاقه گردشگران داخلی و خارجی است و بخش مهمی از فرهنگ و هویت تاریخی ما به حساب می‌آید.
وی افزود: این‌ها همه گنجینه‌های ارزشمندی است که در اختیار ما است و همان‌طور که پیشتر هم گفته‌ام ما در تاریخ بوده‌ایم، هستیم و در آینده نیز خواهیم ماند و یقین دارم که این سرزمین، این کشور و این مردم روز‌های سربلندتری را تجربه خواهد کرد.

خبر جدید  ابلاغ مصوبه لغو روادید برای ورود اتباع چین به ایران

فعالیت مجموعه‌داران مقدس است
در این نشست همچنین آقای محمد‌حسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: جایگاه ویژه‌ای را برای مجموعه‌داران قائل هستیم، زیرا اعتقاد داریم آن‌ها تلاش‌های زیادی می‌کنند و تمام این فعالیت‌ها و تلاش‌ها از روی عشق و علاقه است.
او افزود: تلاش‌های مجموعه‌داران بخش خصوصی برای ما مقدس است، زیرا آن‌ها از اموال و اشیای تاریخی که هویت فرهنگی ما هستند صیانت می‌کنند.
آقای منوچهر لطفی رئیس انجمن مجموعه‌داران ایران نیز در این نشست با قدردانی از آقای مونسان، گفت: تاریخ مجموعه‌داری در ایران به ۱۷۰ سال قبل باز می‌گردد. مجموعه‌داران افرادی هستند که بدون توقع و بدون چشم‌داشت در حوزه فرهنگ و هویت تاریخی کشور فعالیت می‌کنند.
او افزود: مجموعه‌داران افرادی هستند که از جایی حقوق و دستمزد دریافت نمی‌کنند و بودجه و اعتباری برای مجموعه‌ای که دارند نمی‌گیرند، با این حال با عشق به فعالیت خود ادامه می‌دهند و با توجه به علاقه‌ای که به حوزه فرهنگ دارند در این راه گام برمی‌دارند.
آقای لطفی گفت: آثار، اشیا و اموالی که مجموعه‌داران بخش خصوصی در اختیار دارند بسیار ارزشمند است و امید داریم با همکاری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ضمن حفظ و صیانت هرچه بهتر آن‌ها، این آثار به خوبی نیز معرفی شوند.
در این نشست تعدادی از مجموعه‌داران به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند و در پایان نشست از تمبر آقای علی‌اصغر مونسان به عنوان نخستین وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی رونمایی شد

خبر جدید  انعقاد تفاهم‌نامه ارائه تسهیلات به هنرمندان و سرمایه‌گذاران با بانک توسعه تعاون

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد