۲:۵۹:۵۴ - پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

مشکلات زیست محیطی آلودگی واحدهای دامداری

مشکلات زیست محیطی آلودگی واحدهای دامداری
معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه واحدهای دامداری دارای بار آلودگی بسیار بالا هستند، گفت: فاضلاب این واحدهادر صورت عدم تصفیه و ورود به طبیعت باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی بسیاری می‌شود.

به گزارش گروه محیط زیست خبرگزاری فارس، بعد از ظهر امروز و همزمان با گرامیداشت هفته زمین پاک با شعار «حفاظت از گونه های زیستی، نه به زباله و پلاستیک» طی مراسمی با حضور معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست و مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، سیستم تصفیه پساب سه واحد صنعتی و تولیدی در استان تهران افتتاح و به بهره برداری رسید.

مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست در حاشیه  این مراسم با اشاره به اینکه واحدهای دامداری مجموعه‌هایی دارای بار آلودگی بسیار بالا هستند، افزود: فاضلاب این واحدها غیر از اینکه باعث ایجاد بو می‌شود در صورت عدم تصفیه و ورود به طبیعت باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی بسیاری می‌شود و از جمله اینکه می‌تواند توسط بخش کشاورزی به‌صورت خام مصرف شده و آلودگی به چرخه مصرف بازگردد.

وی با بیان اینکه محیط زیست در طی این سال‌های اخیر این واحد‌های آلاینده را شناسایی کرده است، اظهار داشت: خوشبختانه بسیاری از این واحدها اقدام به احداث تصفیه خانه ها و رفع آلودگی کرده اند و این نشان دهنده این است که با مدیریت، تدبیر و داشتن برنامه می توانیم صنایع و واحد های تولیدی را به سمت حفظ محیط زیست سوق دهیم.

تجریشی با اشاره به اینکه احداث و بهره گیری از تصفیه خانه‌ها باعث بازچرخانی آب در واحدهای تولیدی می‌شود، گفت: آب تصفیه شده هم در بخش کشاورزی و هم در فرایند تولید قابل استفاده خواهد بود و برای تولید کننده نیز دارای منفعت اقتصادی است .

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه این موضوع باید به یک فرهنگ تبدیل شود، بیان داشت: ضمن اینکه باید توسعه و صنعت داشته باشیم، همزمان هم باید به مسائل محیط زیستی توجه کنیم و در این صورت مطمئنا نیازهای اقتصادی و زیست محیطی و پایداری محیطی که فعالیت در آن انجام می شود مرتفع خواهد شد.

وی ادامه داد: قطعا با شناسایی کانون‌های بوی اطراف فرودگاه امام(ره) در منطقه و ارائه راهکار می‌توانیم مسأله بو که بسیار برای سازمان حفاظت محیط زیست جدی است را به شیوه مناسبی حل کنیم.

تجریشی در ادامه با اشاره به اینکه به‌طور تقریبی هر کدام از این تصفیه خانه‌ها با هزینه‌ای بالغ بر ۱ میلیارد تومان احداث شده است، تصریح کرد: در واقع احداث تصفیه خانه برای واحدهای صنعتی و تولیدی هزینه نیست بلکه سرمایه گزاری برای گسترش فعالیت های خود است و واحدها با احداث تصفیه خانه بخشی از آب مورد نیاز را با توجه به محدودیت منابع آب تامین می کنند و این در مقایسه با هزینه های بسیار زیادی که واحدهای تولیدی دارند بسیار ناچیز است.

 در این مراسم سیستم تصفیه پساب مجتمع کشت و صنعت روزان، دامداری تلیسه نمونه و دامداری قدرتی با مجموع ظرفیت ۷۵۰ مترمکعب در شبانه روز افتتاح و به بهره برداری رسید.

انتهای پیام/


منبع :: https://www.farsnews.com

تبليغات
بانک پاسارگاد