11:14:29 - شنبه 12 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

مجله‌ای در ایران که پس از ۵۹ سال دوباره منتشر شد / خاستگاه پارس‌ها کجاست

مجله‌ای در ایران که پس از ۵۹ سال دوباره منتشر شد / خاستگاه پارس‌ها کجاست
مجله باستان‌شناسی پس از ۵۹سال با شکل و فرم قدیم (سال ۱۳۳۸) توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شد. در شماره نخست، مقالاتی نظیر سنگِ سیاه؛ کاخی که دیگر نیست ــ خنجر، خود در جست‌وجوی چیز دیگری است و کاوش در کاخ هخامنشی سنگ سیاه به چاپ رسیده است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، «مجله باستانشناسی» پژوهشکده باستانشناسی ایران، با رویکردی علمی ــ پژوهشی بهصورت فصلنامه دوزبانه (فارسی و انگلیسی ) در زمینههای باستانشناسی و علومی که رویکرد باستانشناسانه دارند منتشر میشود.

شماره نخست این مجله شامل مقالات «باستانشناسی: از کلنگ تا قلم ؛حکمتالله ملاصالحی»، «کاربرد و محدودیتهای تاریخگذاری بهروش رادیوکربن بر مبنای یافتههای هفتتپه؛ بهزاد مفیدی نصرآبادی»، «پراکنش و توالی استقرارهای پیش از تاریخی غرب رودخانه کرخه، شمال خوزستان؛ علی زلقی»، «کاوش در تپه چَلو: شواهدی از "مجموعه باستانشناختی بلخی ــ مروی" در دشت جاجرم؛ علیاکبر وحدتی، رافائل بیشونه، مارگارتا تنگبرگ و مرجان مشکور»، «خنجر، خود در جستوجوی چیز دیگری است: بررسی خنجرهای با حفاظ دستههلالی از میانه هزاره دوم تا سدههای نخستین هزاره اول پیش از میلاد؛ بابک رفیعی علوی»، «سنگِ سیاه؛ کاخی که دیگر نیست: کاوش در کاخ هخامنشی سنگ سیاه؛ دشتستان بوشهر؛ اسماعیل یغمایی» «کاوشهای باستانشناختی قلعه یزدگرد: گچ گنبد غربی؛ شادروان مسعود آذرنوش» و «بررسی و مطالعه بناهای قاجاری و اوایل پهلوی شهرستان درهشهر؛ مطالعه موردی: "قلعه پوراشرف"، "قلعه میرغلام هاشمی" و "قلعه جهانگیرآباد"؛ آرش لشکری، مجید ساریخانی و اکبر شریفینیا» است.

خبر جدید  تورهای رایگان نوروزی از چهاردهمین منطقه‌ای که به دست آریایی‌ها ساخته شد

در مقاله «سنگِ سیاه؛ کاخی که دیگر نیست: کاوش در کاخ هخامنشی سنگ سیاه؛ دشتستان بوشهر» تألیف اسماعیل یغمایی میخوانیم؛ کاخ بردک سیاه یکی از صدها کاخ شهر باستانی هخامنشیها (تموکن) است.

شناسایی و بررسی این منطقه که از سوی نگارنده در چندین فصل انجام یافته گسترش آن را تا محوطه باستانی (توج ) یا (توز) و تا زیر لایههای دوره ساسانی و اسلامی آن با رویهای نزدیک ۳۰ تا ۴۰ هکتار یقین میکند. اگر در فرضیه کوچ پارسها از استپهای سیبری یا کنارههای دریاچه اورال تردید کنیم، میتوان پیشنهاد کرد که خاستگاه پارسها در حوزه دشتستان تا تنگ ارم بوده است.

انتهای پیام/*


منبع :: https://www.tasnimnews.com

خبر جدید  جایزه‌هایی از جنس گردشگری برای تهرانی‌ها + جزئیات
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد