17:23:00 - چهارشنبه 14 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

لزوم اطلاع رسانی پایگاههای میراث فرهنگی/ خبرنگاران علم غیب ندارند

لزوم اطلاع رسانی پایگاههای میراث فرهنگی/ خبرنگاران علم غیب ندارند
به‌گزارش خبرنگار مهر،  نشست تخصصی پایگاه‌های میراث‌جهانی و میراث‌فرهنگی کشورکه امروز چهارشنبه ۲۵ بهمن با حضور معاون میراث‌فرهنگی و مدیران پایگاه‌های ملی و جهانی در سالن اجتماعات ارگ آزادی برگزار شد، در این برنامه سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی گفت: در سالهای دور شرایط به گونه ای بود که فعالیت ما در آثار و سایت های […]

به‌گزارش خبرنگار مهر،  نشست تخصصی پایگاه‌های میراث‌جهانی و میراث‌فرهنگی کشورکه امروز چهارشنبه ۲۵ بهمن با حضور معاون میراث‌فرهنگی و مدیران پایگاه‌های ملی و جهانی در سالن اجتماعات ارگ آزادی برگزار شد، در این برنامه سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی گفت: در سالهای دور شرایط به گونه ای بود که فعالیت ما در آثار و سایت های مهم بسیار محدود بود. به عنوان مثال در سایت مهم تاریخی کشور از جمله چغازنبیل ما فقط آثار تاریخی را نگهداری می کردیم. در سایت مهمی چون تخت سلیمان تنها با دو نگهبان نگهداری می شد و در ایام سال کارشناسان حضور جدی در آنجا نداشتند و به ندرت پیش می آمد که حفاظت، مرمت، پژوهش و معرفی در کنار هم انجام شود.

وی افزود:پس از بررسی هایی که انجام دادیم متوجه شدیم که باید یک الگوی مدیریتی راجع به اینکه آثار ما چیست و باید چه کاری برای آنها انجام داد به دست آوردیم. به این نتیجه رسیدیم که ما باید در آثار خود حضور دائمی و همه جانبه داشته باشیم نه موقت. به طوری که حفاظت، پژوهش و معرفی توامان باید اتفاق بیفتد. چند سالی طول کشید تا این فکر به مرحله عمل درآید. 

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور بیان کرد: آثاری که پایگاه ها در آن ایجاد شده آثاری هستند که از ظرفیت فوق العاده ای برخوردار هستند و در مقابل تمامی پژوهش هایی که انجام می دهند مسئولیت دارند. از سوی دیگر پایگاه هایی چون پارسه و پاسارگاد شاخص ترین آثار دوره هخامنشی را دارد و باید تبدیل به پایگاه جهانی در مطالعات هخامنشی شود.

خبر جدید  ارزش‌های بافت تاریخی ماسوله بازخوانی شد

وی افزود: پایگاه یک چتری باز می کند به اندازه همه جهان. بنابراین پایگاه ها در عمل می توانند جهانی و بین المللی باشند. آنها باید امکان و تبادل گفت وگو با مراکز جهانی داشته باشند و دستاوردهایی که در پایگاه ها رخ می دهد باید پژواک جهانی داشته باشد.

بهشتی اما به موضوع نبود اعتبار در پایگاه ها اشاره کرد و افزود: با اینکه بحث اعتبار موضوع قابل توجهی است و ما هم اکنون در دایره محدودی از منابع به سر می بریم اما تجربه نشان داده است که این اعتبارات نیست که ما را از اهداف خود دور می کند این افول رویاها و  تنزل همت است که مانع از فعالیت های جدی می شود. به طوری که اگر همت ما عالی تر و رویاهای ما وسیع تر شود این وسعت و ارتفاع تحقق پیدا می کند.

 او گفت: در عمارت عالی قاپو اتفاقات بسیار خوبی رخ داده است به طوری که برای ما را سورپرایز می کند. اما با اینکه سورپرایزشدن اتفاق خوبی به نظر می رسد اما در این مورد بسیار بد است. چراکه شما پشت درهای بسته کارهای خوب می کنید اما هیچکس خبر ندارد.

خبر جدید  «نمایشگاه موزه لوور در تهران»، زمینه ساز شکل گیری یک گفتمان فرهنگی است

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور گفت: اطلاع رسانی سرمایه اجتماعی پایگاه های میراث فرهنگی است. و میراث فرهنگی بدون سرمایه اجتماعی پیش نمی رود. یکی از کارهای پایگاه ها هنر اطلاع رسانی است. مدیران و کارشناسان پایگاه ها باید در رسانه حضور داشته باشند و لحظه لحظه اقدامات خود را خبر دهند.

وی افزود: رسانه های ما دچار سوءتفاهم هستند در شرایط فعلی اینگونه به نظر می رسد که کارشناسان میراث فرهنگی کمر به قتل میراث فرهنگی بسته اند درحالی که این اتفاق و این سوتفاهم ناشی از نبود اطلاع رسانی به موقع است. اینکه خبرنگاران این حوزه علم غیب از فعالیت ها و تخصص کارشناسان را ندارند گناه آنها نیست این وظیفه پایگاه هاست که باید اطلاع رسانی را به عنوان سرمایه اجتماعی خود بداند و در این راستا فعالیت های جدی کند.

در ادامه، فرهاد عزیزی مدیرکل امور پایگاه‌های میراث‌جهانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت:  ۷۵ پایگاه ملی و ۲۲ پایگاه جهانی در کشور وجود دارد که در این پایگاه‌ها علاوه بر موضوعات حفاظت، مرمت و سامان‌دهی آثار، ایجاد امکانات و زیرساخت‌های مورد نیاز گردشگران و معرفی ارزش‌های برجسته جهانی آثار در دستور کار قرار دارد. تمام فعالیت‌ها در پایگاه‌های میراث‌فرهنگی به ویژه پایگاه‌های جهانی طبق پلان مدیریت و براساس برنامه‌ریزی‌های مصوب، هر سال از سوی همکاران امور پایگاه‌ها انجام می‌شود، این اقدامات با هدایت و نظارت بالغ بر ۴۰۰ کارشناس، استاد خبره و شورای راهبردی انجام می‌شود.

خبر جدید  سفیران کشورهای مختلف به خراسان جنوبی دعوت شوند

عزیزی ادامه داد: به‌رغم توجه به مسائل و مشکلات و کمک‌های بسیار زیاد بخش‌های مختلف سازمان میراث‌فرهنگی و سایر دستگاه‌ها به‌ویژه سازمان برنامه و بودجه به پایگاه‌های میراث جهانی و ملی، محدودیت‌های متعددی به لحاظ مالی و تشکیلاتی پیش روی پایگاه‌ها قرار دارد و تا رسیدن به نقطه مطلوب در این حوزه فاصله بسیار زیادی وجود دارد، اما با تلاش صادقانه فعالان این حوزه دستیابی به وضعیت مطلوب دور از دسترس نیست.

در ادامه این برنامه، منظر باستان شناسی ساسانی فارس ، اقدامات و تهیه پرونده ثبتی آن توسط عسگری از باستان شناسان استان مطرح شد . توضیحات مربوط به پرونده جهانی شهر تاریخی یزد را نیز فرهمند مدیر پایگاه ارائه کرد و گفت: پایگاه یزد در سال ۸۲ تشکیل شد و در سال ۸۸ بنا به دلایل مختلف متوقف و تعطیل شد تا اینکه در مهر ماه سال ۹۳ این پایگاه مجددا با هدف ثبت جهانی و حفاظت از بافت تاریخی بازگشایی شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه پرونده ثبت جهانی شهر یزد به عنوان اولین پرونده زنده مطرح بود، نحوه مدیریت اثر نیز پیچیدگی هایی داشت.

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد