10:51:32 - یکشنبه 21 جولای 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

قدم آخر وزارتخانه شدن سازمان میراث‌فرهنگی

قدم آخر وزارتخانه شدن سازمان میراث‌فرهنگی
بیست و ششم تیرماه بود که بالاخره پس از کشمکش‌های فراوان برای وزارتخانه شدن یا نشدن سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری دو ایرادی که از سوی شورای نگهبان بابت وزارتخانه شدن سازمان وارد شده بود؛ برطرف شد و بار دیگر مورد تایید اکثریت نمایندگان مجلس نیز قرار گرفت و برای بار سوم راهی شورای نگهبان شد.

شعارسال: به نظر می‌رسد این بار دیگر گام‌های آخر سازمان برای وزارتخانه شدن در حال برداشته شدن است . البته این اتفاق پس از ۱۰ سال در حالی به نظر به نقطه نهایی رسیده است که همچنان در میان فعالان این حوزه مخالفانی به منظور وزارتخانه شدن سازمان وجود دارد. با این حال این اتفاق می‌تواند برخلاف چنین عقایدی گامی مثبت در بهبود اوضاع گردشگری، میراث‌فرهنگی و البته صنایع‌دستی باشد. به گفته رئیس کمیسیون مشترک طرح تشکیل وزارتخانه میراث‌فرهنگی، نتیجه نهایی این طرح تا دو هفته دیگر ازسوی شورای نگهبان اعلام خواهد شد و به احتمال زیاد طرح تصویب می‌شود. دو دلیل «بار مالی» و «مغایرت برخی قوانین این سازمان با موازین شرعی» دو ایرادی بود که آخرین بار دی ماه سال گذشته شورای نگهبان بابت وزارتخانه شدن سازمان به آن وارد کرد و سلمان خدادادی در این خصوص می‌گوید: «یکی از اصلاحاتی که شورای نگهبان برای این طرح اعلام کرد اشکالی برخلاف برنامه بود که اصلاح شد؛ اما با این حال باز هم بیش از دو‌سوم نمایندگان به آن رای مثبت دادند.» او عنوان کرد: «با اخذ مالیات و وزارتخانه کردن سازمان میراث‌فرهنگی می‌توانیم بیشتر از گذشته به فعال کردن صنعت توریسم بپردازیم که با توجه به جذابیت‌های موجود در کشور ارزآوری قابل توجهی را نیز خواهیم داشت و همچون کشورهای ترکیه، ایتالیا و مالزی از طریق ورود گردشگران نیاز مالی کشور را بدون وابستگی به نفت تامین کنیم.» این نماینده مجلس یکی از مهم‌ترین مشکلات سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را تغییر ۱۴ رئیس در ۱۴ سال گذشته دانست و تاکید کرد: «با چنین شرایطی این ارگان نمی‌تواند برنامه‌های بلندمدت را دست بگیرد؛ زیرا برنامه‌های بلندمدت برای اجرایی شدن نیازمند زمانی بیش از یک سال هستند که با وزارتخانه شدن این مشکل نیز برطرف خواهد شد.» به باور خدادادی پس از وزارتخانه شدن سازمان نظارت بر عملکردهای سازمان بهتر صورت خواهد گرفت: «علت تاخیر طولانی در تبدیل شدن به وزارتخانه این سازمان عدم موافقت دولت با این طرح است؛ زیرا دولت بارها اعلام کرده که این کار بار مالی دارد و به نظر می‌رسد این مشکل نیز برطرف شده و قرار است شورای نگهبان اقناع شود که چنین ایرادی برای وزارتخانه شدن وجود ندارد.» پروانه سلحشوری، نماینده مجلس و ناظر سابق مجلس در شورای‌عالی میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نیز با اشاره به اهمیت رونق گردشگری در کشور به ویژه به منظور ارزآوری در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: «با وزارتخانه شدن این سازمان، صنعت گردشگری رونق خواهد یافت. رونقی که اشتغال‌زایی؛ افزایش فروش صنایع‌دستی؛ حفظ میراث‌فرهنگی کشور و همچنین معرفی تاریخ و تمدن ایرانی به سایر کشورها را به ارمغان می‌آورد.»
سلحشوری در ادامه می‌گوید: «عدم امکان پرسشگری مجلس از سازمان یکی از مهم‌ترین مشکلات نمایندگان است که با وزارتخانه شدن این نهاد برطرف می‌شود. زیرا نمایندگان اگر سوالی درباره این سازمان و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهد داشته باشند باید از رئیس‌جمهور بپرسند.» این نماینده مجلس معتقد است برای فعالیت بهتر و تاثیرگذاری بیشتر این سازمان و ایجاد شرایط مطلوب مورد نیاز گردشگران باید چند وزارتخانه به آن کمک کنند که بدون وزارتخانه شدن این سازمان همکارهای بیشتر رخ نمی‌دهد . چالش‌ها بر سر تصویب نهایی طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه در حالی ادامه دارد که فعالان حوزه گردشگری معتقدند بهتر است وزارتخانه شدن سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به شکلی پیش برود که هر سه حوزه در راستای بهبود و پیشرفت حرکت کنند و نظارت‌های مجلس نیز بدون جانبداری‌های سیاسی صورت گیرد؛ در غیر این صورت این طرح نیز عملا نمی‌تواند کمکی در راستای کم کردن مشکلات این سازمان کند . سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد ، تاریخ انتشار: ۲۹تیر۱۳۹۸ ، کدخبر: ۳۵۴۹۷۹۲: www.donya-e-eqtesad.com

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید
آدرس وبسایت منبع :: http://shoaresal.ir

خبر جدید  موافقت کمیسیون اصل ۹۰ با تشکیل وزارت میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد