11:15:04 - دوشنبه 14 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

علت افزایش سفر خارجی‌ها به ایران/مهمترین ضعف گردشگری کشور از زبان معاون رئیس‌جمهور

علت افزایش سفر خارجی‌ها به ایران/مهمترین ضعف گردشگری کشور از زبان معاون رئیس‌جمهور
معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به تشریح صدور مجوز شکار به برخی از گردشگران خارجی پرداخت و گفت: جاذبه‌های گردشگری به‌خصوص گردشگری طبیعی در غرب کشور فوق‌العاده است و مردم به پورتال جامع گردشگری مراجعه کنند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علی اصغر مونسان با اشاره به فرصتهای بینظیر گردشگری در کشور اظهار داشت: خوشبختانه در کشور ظرفیتهای بسیار خوبی در حوزه تاریخی و طبیعی داریم و برای رشد و توسعه گردشگری فرصتهای بینظیری در اختیار ما است.

وی افزود: ایران خوشبختانه جزو ۱۰ کشور اول دنیا از لحاظ برخورداری از ظرفیتهای طبیعی و تاریخی است و این درحالی است که در حال حاضر صنعت گردشگری به صنعت سوم در دنیا تبدیل شده و روند رو به رشدی را طی میکند.

مونسان در یک برنامه رادیویی گفت: کنار توجه به حوزه میراث فرهنگی که هویت تاریخی ما را نشان میدهد، دو حوزه صنایع دستی و گردشگری بهطور جدی مورد توجه قرار دارد و هم در سازمان مرکزی و هم در ادارات کل استانی هر سه حوزه سازمان مورد توجه قرار گرفته است که صنایع دستی و گردشگری میتواند به ایجاد اشتغال کمک کند.

وی گفت: با توجه به ضرورت افزایش ورود گردشگران خارجی به کشور، تلاش کردیم مسیر ورود گردشگر به کشور را باز کنیم و تلاش کردیم با انجام تبلیغات خصوصاً در فضای مجازی با پروژه ایرانهراسی مقابله کنیم، در همین ارتباط هر گردشگری که به ایران میآید در بازگشت تبدیل به یک سفیر فرهنگی برای ما میشود.

مونسان گفت: برای جذب هرچه بیشتر گردشگر روی کشورهای هدف و برخی از کشورهای منطقهای تمرکز کردهایم و مجموعه این اقدامات باعث شده تا شاهد رشد ورود گردشگران خارجی به کشور باشیم، در همین ارتباط گردشگران کشورهای منطقهای ما که تا پیش از این گردشگران زیارتی بودند اکنون تبدیل به گردشگران ترکیبی شدهاند.

مونسان با تشریح آمار تعداد ورود گردشگران خارجی به کشور نیز گفت: در سال گذشته با ۴ درصد رشد شاهد ورود ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار گردشگر خارجی بودیم اما امسال از رشد خوبی برخوردار هستیم و خوشحالم که اعلام کنیم در ۹ماههامسال از عدد ۶ میلیون گردشگر خارجی عبور کردیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: عوامل مختلفی سبب این رشد شده است و یکی از دلایل آن افزایش نرخ دلار و ارزان شدن سفر به ایران است، البته در همین مدت گذشته با توجه به اعمال تحریمها، پروازهای مستقیم خارجی را از دست دادیم که البته چون از قبل در این خصوص تمهیدات لازم را اندیشیده بودیم و دولت نیز از قبل دستورات لازم را داده بود، با تدبیر و تمهیدات خوب توانستیم با همکاری نهادهای مختلف از جمله ناجا و وزارت امور خارجه به این رشد دست یابیم.

خبر جدید  یخ‌زدگی ۴ جاده کشور/ "کولاک" جاده شاهرود ـ آزادشهر را مسدود کرد

وی تصریح کرد: اقدامات مختلفی را با همکاری نهادهای گوناگون انجام دادیم، از جمله لغو روادید یکطرفه با برخی از کشورهای هدف، عدم درج مهر در گذرنامه وویزای بدون برچسب، توسعه ویزای الکترونیک، عدم افزایش قیمت نرخ اقامت در هتلها و… همه و همه باعث شد تا شاهد افزایش ورود گردشگران خارجی به کشور باشیم.

مونسان در ادامه و در پاسخ به سؤالی در خصوص توجه به گردشگری داخلی کنار توجه به گردشگری خارجی نیز گفت: بازار گردشگری کشور ما اینقدر بزرگ است که چند کشور همسایه از گردشگری ما انتفاع میبرند و حتی اگر ما هیچ گردشگر خارجی نداشته باشیم فضای گردشگری داخلی ما اینقدر بزرگ است که توجه به همین بخش میتواند به اقتصاد کشور کمک کند، ضمن اینکه گردشگری محرک سایر بخشهای اقتصادی در کشور است و وقتی این صنعت توسعه یابد در سایر بخشها نیز شاهد رشد خواهیم بود.

وی گفت: همه جای دنیا اثرات گردشگری را در تحرک اقتصادی میبیند، این بسیار مهم است، بهعنوان مثال در تعطیلات نوروز بسیاری از بخشهای دیگر به تحرک و رشد وا داشته میشوند و این نشان از اهمیت گردشگری داخلی دارد.

مونسان ادامه داد: از ابتدای فعالیتم در سازمان میراث فرهنگی، گردشگری داخلی را در صدر میدانستم، خوشبختانه زیرساختهای بسیار خوبی در کشور درحال فراهم شدن است و بهدنبال تسهیل برای فعالیت سرمایه گذاران هستیم که در همین ارتباط سرعت افتتاح پروژههای ما افزایش یافته است. بد نیست مردم ما بدانند که در حال حاضر بالغ بر ۱۲۰ هزار میلیارد تومان پروژه سرمایه گذاری در حوزه گردشگر داریم که عدد قابل توجهی است.

وی گفت: اکنون شرایط فراهم است و در شرایط خوبی قرار داریم، شاید بزرگترین نقطه ضعفی که داریم، ضعف در حوزه اطلاعرسانی و تبلیغات است چرا که در این خصوص محدودیت بودجه داریم، در ماههای گذشته شاید ما در صدر نهادهایی هستیم که توانستهایم با حداقل بودجه و اعتبارات دولتی شغل ایجاد کنیم اما تبلیغات و اطلاعرسانی خوبی نشده است چرا که نیاز به اعتبارات زیادی دارد، البته رئیس سازمان صدا و سیما شخصاً توجه خوبی به این حوزه دارد و رسانه ملی برای معرفی جاذبههای گردشگری کارهای خوبی را آغاز کرده است اما بهطور حتم نیاز به تبلیغات و اطلاعرسانی بیشتری داریم.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: در این ارتباط تمرکزمان را بیشتر روی فضای مجازی گذاشتهایم و پورتال جامع گردشگری را بهآدرس visitiran.ir را راهاندازی کردهایم و در این پورتال تمام جاذبههای گردشگری بهتفکیک استانها به گردشگران معرفی شده است که بهزبانهای مختلف نیز ترجمه خواهد شد. من همین جا به مردممان عرض میکنم که غرب کشور را از دست ندهند، جاذبههای گردشگری بهخصوص گردشگری طبیعی در غرب کشور فوقالعاده است.

خبر جدید  پنجره "ضریح شهدای کربلا" به‌روی زائران گشوده شد + تصاویر

وی در ادامه به وضعیت سازمان میراث فرهنگی در بودجه ۹۸ نیز اشاره کرد و گفت: اگر میگوییم گردشگری باید جایگزین نفت باشد، باید به این حوزه توجه بیشتری کرد، اشتغال در تمام دنیا در حوزه خدمات اهمیت بیشتری پیدا میکند، از هر ۱۰ شغل یک شغل در دنیا مربوط به گردشگری است، بودجه ما بسیار بسیار ضعیف است، اگرچه بههمت دولت و شخص رئیس جمهوری که به این حوزه توجه زیاد دارند، در بودجه ۹۸ توجه خوبی به این حوزه شده است.

مونسان در ادامه و در پاسخ به سؤالی در خصوص استفاده از ظرفیتهای مناطق آزاد در حوزه گردشگری نیز افزود: البته من اعتقاد دارم سراسر کشور دارای جاذبههای زیبا و ظرفیتهای مناسب برای گردشگری است، مناطق آزاد مدیریت ویژه خود را دارند و اعتقاد داریم میتوان از ظرفیتهای این مناطق در حوزه گردشگری بیشتر استفاده کرد.

مونسان درباره احداث زیرگذر در شهر تاریخی شوش نیز گفت: ضمن احترام به همه مردم شوش، همانطور که همه میدانیم شوش یکی از قدیمیترین شهرهای کشور است و جای جای آن دارای آثار تاریخی است و کاوش نشده است، چندی پیش متوجه شدیم که با تصمیم مسئولان محلی و بدون هماهنگی با ما اقدام به فعالیت برای احداث زیرگذر کردهاند و به مردم بهگونهای گفته بودند که "میخواهیم زیرگذری را ایجاد کنیم برای کاهش تصادفات اما میراث فرهنگی اجازه نمیدهد". من با توجه به رشته تحصیلیام اعتقاد دارم میتوان از روشهای دیگری استفاده کرد چرا که اصلاً احداث زیرگذر خودش میتواند به افزایش تصادفات کمک کند. اکنون همکاران ما در شوش مستقر شدهاند و در حال کاوش هستند که اگر آثاری وجود نداشته باشد این پروژه ادامه یابد و اگر وجود دارد اجازه بدهند تا کاوش و فعالیت ما آنجا انجام شود و آثار تاریخی را جمعآوری کنیم، من خدمت مردم خوب و عزیز شوش عرض میکنم که من برای همه آنها احترام قائلم و مدتها در جنوب کشور کار کردم و میدانم که مردم عزیزی هستند و وابستگی دلی به آنها دارم، خدایناکرده این فعالیت ما به هیچ عنوان باعث ایجاد مشکل برای آنها نیست اما عرض میکنم که ایجاد زیرگذر بهلحاظ مهندسی ترافیک امر پسندیدهای نیست. همکاران من در آن محل در حال کاوش هستند و بهمحض پایان یافتن این کاوشها میتوان این پروژه را ادامه داد.

خبر جدید  توضیحات معاون سازمان حج درباره "افزایش قیمت ویزای عراق به ۵۰ دلار"

مونسان در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به انتشار شایعاتی در خصوص گردشگران عراقی در مشهد نیز گفت: درست در شرایطی که روابط ایران و عراق بسیار شرایط خوبی است چنین موضوعی را راه میاندازند، یعنی زمانی که اوج روابط دو کشور ایران و عراق است این مسائل را بهدروغ مطرح میکنند و جالب اینجا است که شبیه به این مسائل را در کشور عراق نیز مطرح میکنند، شک نکنید فضاسازی رسانهای است، اتفاق بد ممکن است هرجایی بیفتد اما مسئله این است که این اتفاق بهصورت یک جریان نباشد، همکاران من، استانداران و نیروی انتظامی بهشدت روی این موضوعات حساس هستند، افرادی که این مسائل را مطرح میکنند بهدنبال برهم زدن روابط خوب ایران و عراق هستند؛ هر وقت آمار گردشگران ما بالا میرود این مسائل مطرح میشود، اول که میگویند دروغ است بعد هم مسائل دیگری را مطرح میکنند، من نمیدانم برخیها با چه نیتی این موضوعات را مطرح میکنند، یا مثلاً خرید زمین توسط گردشگران را مطرح میکنند، کشور قانون دارد اگر دولت و مجلس این اجازه را داده است هر گردشگری میتواند زمین و آپارتمان خریداری کند.

معاون رئیس جمهوری گفت: درباره این شایعات نیز منکر این نیستیم که اتفاقات کوچکی ممکن است وجود داشته باشد همه جای دنیا موردی این گونه اتفاقات ممکن است پیش بیاید که البته اگر حتی در کشور ما موردی هم باشد برخورد میکنیم، آدم خوب و بد همه جا وجود دارد اما اینکه این بهصورت یک جریان باشد را قبول نداریم، و بهطور حتم یک فضاسازی رسانهای است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پایان صحبتهای خود درباره صدور مجوز شکار به برخی از گردشگران خارجی نیز گفت: مجوز شکار برای گردشگران نیز در همه جای دنیا با مجوز محیط زیست انجام میشود و این موضوع یکی از آیتمهای گردشگری است و این بدون حساب و کتاب نیست. افراد با مراجعه به محیط زیست مجوز دریافت میکنند، ما هم در محیط زیست توجه کافی به این موضوع داریم و مجوزها بدون حساب و کتاب صادر نمیشود.

انتهای پیام/*


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد