۱۸:۲۱:۰۷ - یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

عروسک لیلی کهگیلویه و بویراحمد ثبت ملی شد

عروسک لیلی کهگیلویه و بویراحمد ثبت ملی شد
ایلنا: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد از ثبت عروسک لیلی به نام این استان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد از ثبت عروسک لیلی به نام این استان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش ایلنا، محمود باقری (مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد) با اشاره به ثبت عروسک لیلی به نام این استان در فهرست آثار ملی کشور، از ثبت سه غذای سنتی استان نیز خبر داد و گفت: این سه غذای سنتی استان شامل لبنی (آش دوغ)، غذای سنتی گونه و تنقلات شب عید (گندم برشته) است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: تولید عروسک سنتی لیلی در این استان پس از سالها رکود و فراموشی دوباره احیا و از سر گرفته میشود.

وی با بیان اینکه عروسک لیلی با پوشش لباس محلی و رنگهای شاد نماد زن ایلی در کهگیلویه و بویراحمد محسوب میشود، اظهار کرد: شناسایی هنرمندان فعال در این رشته و پرداخت تسهیلات بانکی برای راهاندازی واحدهای تولیدی از دیگر برنامههای احیای عروسک لیلی است.

باقری تصریح کرد: تاکنون ۶ اثر طبیعی، ۵۷ اثر معنوی،۳۰ اثر منقول یا (شی موزهای) و ۶۷۵ اثر تاریخی استان کهگیلویه و بویراحمد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.


منبع :: https://www.ilna.ir

تبليغات
بانک پاسارگاد