11:13:49 - چهارشنبه 9 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

عدم موافقت مالکان با ثبت ملی خانه میناسیان در فهرست مفاخر فرهنگی کشور

عدم موافقت مالکان با ثبت ملی خانه میناسیان در فهرست مفاخر فرهنگی کشور
ایلنا: پس از ۲ سال پیگیری اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، وارثان خانه میناسیان تمام قد از ثبت ملی این اثر در فهرست میراث مفاخر کشور جلوگیری کردند.

پس از ۲ سال پیگیری اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، وارثان خانه میناسیان تمام قد از ثبت ملی این اثر در فهرست میراث مفاخر کشور جلوگیری کردند.

به گزارش ایلنا، شهرام امیری (مدیر روابطعمومی میراث فرهنگی اصفهان) گفت: پس از ۲ سال پیگیری اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان در طی سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ وارثان خانه میناسیان تمام قد از ثبت ملی این اثر در فهرست میراث مفاخر کشور جلوگیری کرده و در نهایت با توجه به عدم تایید شورای مفاخر کشور این خانه به ثبت نرسید، و سپس در سال ۱۳۹۵ به فروش رسید و تخریب آن ۴ ماه قبل صورت گرفت.

با توجه به اینکه زنده یاد لئون میناسیان یکی از برجستهترین اصفهان شناسان به شمار رفته و از سابقه بیش از ۷۰ سال فعالیت در حوزه شناخت سیر تطور تاریخ فرهنگ و تمدن هموطنان ارمنی برخوردار بود، همواره در محافل و مجامع مختلف علمی از جایگاه برجستهایی برخوردار بوده و بسیاری از اساتید، پیشکسوتان و پژوهشگران و حتی دانشجویان بارها افتخار مصاحبت با این پژوهشگر والا مقام را دارا بودهاند.

خبر جدید  کشف سفال‌های ویژه بانوان و میمونی که به روش انسان‌ها تدفین شده/ مردم شهر سوخته از سرطان استخوان رنج می‌بردند

او گفت: بی شک نقش این پژوهشگر فرهیخته در شناسایی سیر تطور فرهنگ و تمدن مردمان فلات مرکزی ایران بر کسی پوشیده نیست با این وصف پس از درگذشت این پژوهشگر نامدار در روز ۱۲ دی ماه ۱۳۹۱، ژانویه سال ۲۰۱۳ میلادی، اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان تلاش کرد تا خانه این پژوهشگر پیشکسوت را در فهرست میراث مفاخر کشور به ثبت ملی برساند.

امیری در ادامه با اشاره به تلاشهای صورت گرفته تصریح کرد: در راستای دست یابی به این شاخصه ارزشمند، کارشناسان این اداره کل تلاش کردند تا تمام آثار و دست نوشتههای پراکنده این نویسنده را همچون کتابها و یا نوشتههای او را در نشریاتی همچون: آلیک و پیمان و یا آرشیو کلیسای وانک جمع آوری کنند، لذا پرونده ثبت این اثر در همان سال آماده شد.

مدیر روابطعمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان تصریح کرد: با عنایت به اینکه خانه لئون میناسیان از یکسو از قدمت چندانی برخوردار نبود و از سوی دیگر خانه فاقد ارزش تاریخی بود، لذا کارشناسان تصمیم گرفتند تا خانه را بر اساس قانون در فهرست میراث مفاخر کشور به ثبت ملی برسانند.

خبر جدید  مراسم معارفه مدیر جدید برج میلاد برگزار شد

امیری به موانع موجود پیش روی این حرکت فرهنگی اشاره کرد و گفت: با توجه به اقدامات صورت پذیرفته توسط اداره کل، متاسفانه وارثان این خانه که بیش از ۸ نفر بودند با مراجعات مکرر به این اداره کل و حتی نهادهای مختلف فرهنگی حتی در سطح کشور مانع ثبت ملی این اثر شدند و این در حالی بود که علی رغم مخالفتها و پیگیریهایی که به مدت بیش از ۲ سال به طول انجامیده و مکاتبات رسمی آن نیز موجود است، پرونده برای ثبت به شورای ثبت ملی آثار تاریخی کشور ارسال شد.

او ادامه داد: در نهایت بهرغم تلاشهای این اداره کل، با توجه به عدم همکاری مالکان و حتی برخی نهادهای فرهنگی، متاسفانه بدلیل فقدان مدارک لازم و مخالفتهای صریح مالکان و نامه نگاریهای متعدد آنها با نهادهای مختلف فرهنگی و دست تنها ماندن اداره کل میراث فرهنگی استان، و حتی عدم تایید ثبت نام این پژوهشگر برجسته در فهرست مفاخر کشور توسط شورای مفاخر کشور، پرونده ثبت به دلیل فقدان مدارک رسمی مبنی بر اینکه زنده یاد لئون میناسیان از مفاخر فرهنگی و علمی کشور به شمار میرود، برگشت خورد و تلاشهای این اداره کل بی نتیجه ماند.

خبر جدید  نمایشگاه صنایع دستی و سوغاتی در شهرستان خوی افتتاح شد

امیری همچنین گفت: در نهایت پس از عدم تائید نام ایشان به عنوان مفاخر و با توجه به اینکه خانه فاقد ارزش تاریخی بود، پرونده ثبت ملی این اثر متوقف شد و پس از آن مالکان این خانه در طی سالهای ۱۳۹۵و۱۳۹۶ اقدام به فروش خانه کردند و حتی برخی تلاشها نیز برای خرید این خانه توسط دوستداران میراث و برخی نهادهای فرهنگی به نتیجه نرسید و نهایتا مالکان جدید این خانه، تخریب آن را برای تبدیل به یک پروژه تجاری در تابستان سال ۱۳۹۷ به سرانجام رسانیدند و هم اکنون بیش از ۴ ماه از تخریب این خانه زمان گذشته است.


منبع :: https://www.ilna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد