به گزارش خبرگزاری برناازلرستان ؛ فتحی بیرانوند روز یکشنبه در جمع خبرنگاران ،اظهار کرد: به دلیل افزایش نسبی دما و وجود پوشش گیاهی مناسب در سطح جنگل ها و مراتع خصوصا در مناطق تحت مدیریت و افزایش خطر حریق، تیم های واکنش سریع اداره کل و ادارات شهرستانی جهت مقابله با حریق های احتمالی در سطح استان تشکیل شد.

او با اشاره به صعب العبور بودن اکثر مناطق تحت مدیریت ،افزود: در تشکیل تیم های واکنش سریع اطفاء حریق سعی شده از نیروهای زبده و کارآمد و نیز تمامی امکانات استفاده شود.

فتحی بیرانوند با اشاره به اهمیت زمان در مهار آتش در سطح جنگل ها و مراتع،خاطر نشان کرد: تشکیل تیم های واکنش سریع می تواند با حضور به موقع در محل های آتش سوزی از گسترش و سرایت حریق به مناطق دیگر جلوگیری کند.

اوبا اشاره به آموزش و فرهنگ سازی در جلوگیری از آتش سوزی،گفت: صدا و سیما و رسانه های نوشتاری و فضای مجازی می توانند با اطلاع رسانی مناسب و به موقع در پیشگیری و مقابله با حریق موثر باشند.

فتحی بیرانوند با بیان این موضوع که میزان خسارت آتش در مناطق تحت مدیریت در سال گذشته نزدیک به صفر بوده است ،ادامه داد با استفاده از تجارب سالیان گذشته و نیز شناسایی کانون های بحران در سطح مناطق تمام توان خود را جهت مهار آتش سوزی احتمالی به کار خواهیم گرفت.

او نقش جوامع محلی از جمله عشایر و روستاهای حاشیه مناطق و نیز تشکل های مردم نهاد را در پیشگیری و مهار آتش سوزی مهم عنوان کرد و گفت: از این ظرفیت بالقوه در راستای همکاری جهت پیشگیری و کاهش اثرات آتش سوزی در سطح استان استفاده خواهد شد.

فتحی بیرانوند با اشاره به نقش تجهیزات و امکانات در مهار آتش،ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع باید اعتبارات و امکانات مناسب در اختیار دستگاه های متولی جهت پیشگیری و مقابله با آتش سوزی قرار گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان ضمن توصیه به مردم جهت رعایت موارد هشدار دهنده در خصوص آتش سوزی از دوست داران محیط زیست درخواست نمود هر گونه آتش سوزی در مناطق تحت مدیریت را به سامانه ۱۵۴۰ اطلاع رسانی نمایند.