2:24:05 - سه‌شنبه 30 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

شناسایی ۶۲ محوطه جدید با بررسی‌های باستان شناختی در بخشی از مکران

شناسایی ۶۲ محوطه جدید با بررسی‌های باستان شناختی در بخشی از مکران
ایلنا: مدیر پایگاه میراث فرهنگی خلیج فارس و دریای مکران از شناسایی ۶۲ محوطه جدید باستانی و تاریخی در اولین فصل بررسی باستان شناختی در بخش دشتیاری شهرستان چابهار خبر د…

مدیر پایگاه میراث فرهنگی خلیج فارس و دریای مکران از شناسایی ۶۲ محوطه جدید باستانی و تاریخی در اولین فصل بررسی باستان شناختی در بخش دشتیاری شهرستان چابهار خبر داد.

به گزارش ایلنا، مرتضی حصاری (مدیر پایگاه میراث فرهنگی خلیج فارس و دریای مکران) با اشاره به شناسایی ۶۲ محوطه جدید با بررسیهای باستان شناختی در بخشی از مکران،گفت: شناسایی یک بندرگاه قدیمی، محوطههای غنی از دورههای هخامنشی، اشکانی و ساسانی، آثاری از قرون اولیه اسلامی تا متاخر را از جمله اثار شناسایی شده در این بخش اعلام کرد.

وی با اشاره به اینکه بخش مکران شامل گسترهای از جنوب سیستان و بلوچستان تا مرز گواتر پاکستان است گفت: در بررسیهای صورت گرفته همچنین محوطههایی از هزاره پنجم و چهارم پیش از میلاد هم افق با محوطه جهانی شهر سوخته، جیرفت و نمونههای یافت شده از کاوشهای دردشت بلوچستان پاکستان نیز شناسایی شده است.

خبر جدید  ثبت جهانی طاق‌بستان فعلا امکان‌پذیر نیست

مدیر پایگاه میراث فرهنگی خلیج فارس و دریای مکران در خصوص آثار شناسایی شده از دوران اولیه اسلام تا دوره متاخر افزود: در این بررسیها سفالی از نوع کوباجه شناسایی شد. شناسایی این سفال تخمینهای ارایه شده در خصوص اینکه مرکز ایران محل ساخت این نوع سفال بوده را با دو احتمال مبنی بر اینکه این نوع سفال در سواحل نیز تولید و یا از این مناطق صادر میشده است را قوت بخشیده است.

خبر جدید  بندر لنگه، مادر شهر دوبی

به گفته حصاری، پایگاه میراث فرهنگی خلیج فارس و در یای مکران از سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرده و در طول یکسال گذشته در دوبخش عملی و مستند سازی فعالیت داشته است.

وی اقدامات مستند سازی پایگاه را شامل تهیه دو کتاب با عنوان مجموعه مقالات میراث فرهنگی خلیج فارس با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اداره کل امور پایگاهها، معاونت میراث فرهنگی و دانشگاههای مختلفی همچون تهران، سیستان و بلوچستان، شهرکرد، لرستان و … و اطلس میراث فرهنگی جزایر خلیج فارس اعلام کرد.

خبر جدید  اسرائیل با ایجاد دپارتمان‌های باستان‌شناسی سعی دارد به خود مشروعیت دهد/ اشکانیان هم برای خود قبر پیش‌خرید می‌کردند/ بزرگترین شهرهای ساسانی در سیمره و لرستان هستند

حصاری مطالعات جغرافیایی تنگه هرمز، ارتباطات دریایی در خلیج فارس، جغرافیای تاریخی جزایر خلیج فارس، مدیریت منابع آب و تامین آب شیرین در جزیره قشم، شأن تاریخی جزیره کیش، معبد هندوهای بندرعباس، بادگیرهای هرمزگان، اطلس میراث فرهنگی جزایر ایرانی و …از جمله موضوعاتی برشمرد که در مجموعه مقالات میراث فرهنگی به آن پرداخته شده است.


منبع :: https://www.ilna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد