1:05:10 - یکشنبه 27 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

شناسایی عجیب ۷ آتشکده / دشتی پر از شیشه + جزئیات و عکس

شناسایی عجیب ۷ آتشکده / دشتی پر از شیشه + جزئیات و عکس
برنامه‌ گمانه‌زنی به منظور تعیین عرصه و حریم محوطه‌ حسن زوردار کرمانشاه به منظور حفظ آتشکده آن که یکی از ۷ آتشکده شناسایی شده در گیلان غرب است و توقف فعالیت‌های کشاورزی، ساخت و سازهای غیر مجاز ، حفاران و … در حال انجام است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، پیمان منصوری – سرپرست هیأت باستان شناسی اظهار داشت: برنامه گمانهزنی به منظور تعیین عرصه و حریم محوطه حسن زوردار روستای خالوخالو گیلان غرب (کرمانشاه) با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، آغاز و هماکنون درحال انجام است.

این باستان شناس افزود: محوطه حسن زوردار در حاشیه شمالی شهر گیلانغرب واقع شده و مطالعات اولیه نشان میدهد این محوطه متعلق به دورههای عصر آهن III، اشکانی، ساسانی و اسلامی بوده و مهمترین استقرار آن از دوره ساسانی است.

خبر جدید  حج تمتع ۹۸| دیدار سرپرست حجاح ایرانی و رئیس سازمان حج با جانبازان زائر در مدینه

به گفته منصوری، مجموع این محوطه شامل تپه، گورستان و معماری بوده وبخشی از آن بر سطح برجستگیهای طبیعی شکل گرفته است.

وی معماری این محوطه را شامل یک بنا موسوم به چهارطاقی (آتشکده) اعلام کرد که در بخش میانی محوطه بر سطح یک پشته طبیعی قرار دارد و مساحت این محوطه دستکم ۲۰ هکتار است.

سرپرست هیأت باستان شناسی، هدف از انجام کاوش باستانشناسی این محوطه را تعیین عرصه و حریم و جلوگیری از آسیب بیشتر آن دانست و تصریح کرد: تاکنون ۸ گمانه در این محوطه ایجاد شده و پیشبینی میشود تا ۳۰ گمانه نیز برسد.

خبر جدید  ثبت ۳۲۷ حادثه در هفته گذشته با ۱۰۷۲ مصدوم و ۱۰۱ کشته

منصوری اهمیت این محوطه را بیشتر به خاطر وجود آتشکده آن دانست و گفت: در منطقه گیلانغرب دستکم ۷ آتشکده شناسایی شده که وجود این تعداد آتشکده در یک شعاع ۱۵ کیلومتری کمنظیر و حائز اهمیت است.

این باستان شناس عنوان کرد: جدا از وجود آتشکدههای فراوان، محوطههای ساسانی بیشماری نیز در منطقه وجود دارد که خود نشان از اهمیت دشت گیلانغرب در دوره ساسانی است.

وی از چشمگیرترین مشخصههای این محوطه را وجود قطعات پراکنده شیشه در سطحآن اعلام کرد که بهنظر میرسد (احتمالاً دوره اسلامی) در این محوطه کارگاههای ساخت اشیاء شیشهای وجود داشته است.

خبر جدید  برف در ۷ جاده/ باران در محورهای ۷ استان

منصوری با بیان این نکته که سطح بیشتر محوطه زیر کشت است و این محوطه به علت فعالیتهای کشاورزی، ساختوساز و حضور حفاران غیرمجاز آسیب جدی دیده تصریح کرد: در سالیان اخیر بخشهایی از این محوطه به علت آبیاری و زهکشی جهاد کشاورزی تخریب شده است.

انتهای پیام/


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد