15:10:45 - چهارشنبه 23 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سکولاریزه کردن محیط فرهنگی مشهد/ خداحافظی با «راهنمای زائر»!

سکولاریزه کردن محیط فرهنگی مشهد/ خداحافظی با «راهنمای زائر»!
گروه اجتماعی خبرگزاری آنا- میثم خاکپور؛ شهر مشهدپایتخت معنوی ایران، کلانشهری که پس از تهران بهعنوان بزرگترین شهر ایران شناخته میشودبهواسطه حضور پربرکت حضرت علیبن موسیالرضا علیهالسلامبهنوعی در راستای توریسم زیارتی پیشرو است. آنچه در ارتباط با شهر مشهد قابل توجه است اقلیم آن است که بدون در نظر گرفتن مضجع شریف رضوی، بهنظر نمیرسد […]

گروه اجتماعی خبرگزاری آنا- میثم خاکپور؛ شهر مشهدپایتخت معنوی ایران، کلانشهری که پس از تهران بهعنوان بزرگترین شهر ایران شناخته میشودبهواسطه حضور پربرکت حضرت علیبن موسیالرضا علیهالسلامبهنوعی در راستای توریسم زیارتی پیشرو است.

آنچه در ارتباط با شهر مشهد قابل توجه است اقلیم آن است که بدون در نظر گرفتن مضجع شریف رضوی، بهنظر نمیرسد با توجه به تنوع اقلیمی در کشور، این شهر جذابیت چندانی برای حضور گردشگران داشته باشد.

با اینحال بنا بر مصوبه آذرماه سال گذشته هیئت وزیران در ارتباط با آییننامه ساماندهی و ارتقای گردشگری شهری، شهرداریها موظف شدند در مبادی ورودی و مسیرهای گردشگری شهری کیوسکهای راهنمایی و اطلاعرسانی گردشگری راهاندازی کنند.

در همین خصوص شهرداری مشهد در اقدامی تأملبرانگیز، مراکز اطلاعات سفر که تحت عنوان «تابلوهای راهنمای زائر» نامگذاری شده بود رابه «تابلوهای مراکز اطلاعات سفر» تغییر نام داد و با حذف واژه «زائر»بهنوعی از این شهر قداستزدائی کرد؛ اقدامی که از سوی نرگس شالچیان معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در گفتگوهای انجامشده با رسانههای مختلف اینگونه تعبیر شده است که مشهد، شهری فراملی و بینالمللی است و میطلبد از واژگان، مفاهیم و تعابیر استاندارد که مورد پذیرش مجامع بینالمللی است برای معرفی اماکن این شهر استفاده شود تا در نزد گردشگران و زائران داخلی و خارجی قابل فهم و بهرهبرداری باشد.

خبر جدید  خدمت‌رسانی به این مردم وفادار به نظام افتخار است

در بخش دیگری از اظهارنظر این مسئول در قبال این اقدام هویتزدا آمده است که از کلماتی باید استفاده کرد که مقبولیت علمی به همراه خود داشته باشند. در شهرهای مذهبی تمام دنیا و ایران نظیر شیراز نیز از همین نامها استفاده میشود. شهرداری مشهد نه اسم گردشگر را روی این مراکز گذاشته، نه اسم مسافر و نه زائر بلکه این مراکز با عنوان مرکز تخصصی اطلاعات سفرنامگذاری شدهاند.

خبر جدید  زمستان‌ها مجهز به مسافرت بروید

براساس این گزارش؛ فارغ از حضور شهرداراصلاحطلب در شهر مشهد و بهدور از هرگونه خط و ربط سیاسی، لازم بهذکر است عدم پاسخگویی مسئولین ذیربط نسبت به تشریح چنین اقدام غیرمنطقی، خود میتواند دلیلی بر نادرستی و غیرمنطقی بودن این اقدام توسط شهرداری مشهد باشد و حتی نوعی بیاحترامی به زوار علیبن موسیالرضا (ع) تلقی شود؛ اگر این اقدام براساس یک پشتوانه علمی و منطقی مطرح بود نمیبایست به امتناع مسئولان مدیریت شهری مشهد از توضیح بیشتر منتج میشد.

شایان ذکر است در برخی از شهرهای مذهبی بهواسطه احترام به فرهنگ آن منطقه حتی از زبان انگلیسی هم برای هدایت گردشگران استفاده نمیشود، چه رسد به مشهد مقدس که عمده زائران آن از کشورهای مسلمان عربی بوده که این شهر را بهواسطه جاذبه زیارتی آن مورد توجه قرار میدهند و با توجه به آمار ورود سالانه بیش از ۳۱ میلیون نفر زائر به مشهد و جایگاه مهم آن در جهان اسلامبهنظر میرسدحذف نام مورد احترام «زائر» در تابلوهای راهنما امری عبث و بیتدبیرانه رخ مینماید.

خبر جدید  نمایش هنرهای سنتی هنرمندان 31 استان در نمایشگاه ملی صنایع دستی

گفتنی است پیگیریهای خبرگزاری آنا برای دریافت توضیحات بیشتر از مسئول ذیربط برای این اقدام شهرداری مشهدبا پاسخی همراه نبود و دلیل امتناع از گفتگو خاتمه پیدا کردن این موضوع عنوان شده است؛ در حالیکه هر اقدامی هر چند کوچک که در راستای نوعی سکولاریزه کردن فرهنگی و بیتوجهی به یکی از اصلیترین شاخصهای مهمترین شهر مذهبی جمهوری اسلامی ایران هیچگاه تمام نشده و بیپاسخ نخواهد ماند.

انتهای پیام/۴۱۰۵/


منبع :: http://ana.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد