0:41:13 - یکشنبه 27 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سواحل مکران اولویت ساماندهی

سواحل مکران اولویت ساماندهی
تهران – ایرنا – سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به تاکید معاون رییس‌جمهوری بر اولویت مطالعات و ساماندهی سواحل «مکران» نسبت به سواحل شمال، برنامه‌ریزی در این حوزه را از اولویت‌ها برشمرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بهروز عمرانی در نشست کمیته عالی نظارت بر طرح‌های ساماندهی جنگل‌ها و سواحل (موضوع بند ب ماده ۱۰۰ قانون برنامه ششم توسعه کشور) که در محل پژوهشگاه برگزار شد، با اشاره مختصر به طرح ساماندهی سواحل و جنگل‌ها و روندی که تا به حال طی شده است، به شرح اقدامات صورت گرفته پرداخت.
وی با یادآوری تاکید علی‌اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مبنی بر اولویت مطالعات و ساماندهی سواحل مکران نسبت به سواحل شمال بر برنامه‌ریزی در این حوزه توسط اعضای این کمیته تأکید کرد.

*آهسته و پیوسته راه به جایی نمی‌بریم

عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان نیز با تاکید بر این که کنترل پروژه و مدیریت اصل اساسی انجام این طرح است، اظهار کرد: باید با نگاه خاصی به کشور، تعریف جامع و نظامندی از مطالعات گردشگری داشته باشیم و این تعریف به صورت یک خوراک اصلی به مدیران و مجریان این طرح در تمام استان‌ها ارائه شود.
علی زنگی آبادی، در ادامه پیشنهاد ارائه یک طرح جامع گردشگری در چارچوب مشخص از سوی پژوهشگاه به تمام استان‌ها را ارائه داد و گفت: این طرح جامع در نقشه‌هایی مثلاً با مقیاس ۲۵۰ هزار و با استفاده از اطلاعاتی که از استان‌ها گرفته می‌شود، جاذبه‌ها و سایت‌های طبیعی را معرفی کند.
زنگی آبادی با تاکید بر این که با سناریوی آهسته و پیوسته راه به جایی نخواهیم برد، افزود: باید یک کار فرهنگی در مقیاس کلان انجام و در کشور به گردشگری به عنوان موتور توسعه نگاه شود.
به گفته وی، با وجود خشکسالی‌های پی در پی و مشکلاتی که سبب شده اقتصاد کشور در مرحله بحران قرار گیرد، چاره‌ای جز رونق اقتصاد گردشگری نداریم.
عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه این نشست با بیان اینکه مدیریت پیشگیرانه بر مدیریت بحران اولویت دارد، یادآور شد: مکران یک منطقه آسیب دیده است که در این حوزه اولویت دارد.
محمود ضیایی، با تأکید بر ضرورت تهیه یک نقشه راه کلی و استانداردسازی، با طرح این پرسش‌ها که آیا این طرح ساماندهی با توجه به ساختار سیاسی سازمان تحقق پذیر است و آیا سازمانها و وزارتخانه‌هایی که در این طرح موظف به همکاری‌اند، می‌توانند فراتر از وظایفشان عمل کنند و بیشتر حس تعامل داشته باشند، افزود: برای به سرانجام رساندن این طرح باید تمام این شرایط را در نظر داشت.
لیلا اژدری، مشاور معاون گردشگری در امور استان‌ها و مدیرکل دفتر برنامه ریزی و حمایت از توسعه گردشگری نیز مکران را در اولویت ساماندهی با توجه به شناسایی دقیق بحران دانست و گفت: ارگان‌هایی که کار مطالعاتی را در مکران انجام می‌دهند چندین بار با معاونت تماس گرفته و خواستار شروع کار مطالعاتی و اجرای طرح شده اند.
سیداحمد محیط طباطبایی، مشاور سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز با تأکید بر جلوگیری از موازی کاری در این حوزه بر همکاری با دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران و انجام مطالعات مردم شناسی در هر منطقه تأکید کرد.
فراهنگ ** ۳۳۷۷ ** ۱۳۵۵ **

خبر جدید  عقب ماندن ایران از رقبایش در صنعت گردشگری جهان


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد