3:30:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سفرهاي ارزان نوروزي با تلاش سازمان ميراث‌فرهنگي

سفرهاي ارزان نوروزي با تلاش سازمان ميراث‌فرهنگي
خبرگزاري آريا- در حالي که ايران داراي جاذبه‌هاي بي‌نظير گردشگري، آثار فرهنگي‌تاريخي متعدد، صنايع‌دستي و هنرهاي سنتي زيبا و آداب و رسوم دوست‌داشتني است، اما گراني سفر شايد يکي از مهم‌ترين موانع رونق گردشگري در ايران باشد.به گزارش خبرگزاري آريا، موضوعي که باعث شده تا برخي از گرداشگران داخلي بار سفر به کشورهاي ديگر را […]

سفرهاي ارزان نوروزي با تلاش سازمان ميراث‌فرهنگي

خبرگزاري آريا- در حالي که ايران داراي جاذبه‌هاي بي‌نظير گردشگري، آثار فرهنگي‌تاريخي متعدد، صنايع‌دستي و هنرهاي سنتي زيبا و آداب و رسوم دوست‌داشتني است، اما گراني سفر شايد يکي از مهم‌ترين موانع رونق گردشگري در ايران باشد.
به گزارش خبرگزاري آريا، موضوعي که باعث شده تا برخي از گرداشگران داخلي بار سفر به کشورهاي ديگر را ببندند و با انتخاب بسته سفر ارزان‌قيمت به مقصد يکي از کشورهاي خارجي، آن کشور را به‌عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنند.
اين موضوع مورد انتقاد تمام فعالان و دست‌اندرکاران حوزه گردشگري است و به اعتقاد آن‌ها اگر بسته‌هاي ارزان‌قيمت سفر در داخل کشور تعريف شود، مقاصد جديد مشخص شود و زيرساخت‌هاي گردشگري تأمين شود، آن وقت مي‌توان شاهد رونق گردشگري داخلي و حتي خارجي در کشور بود و افراد و خانواده‌ها به‌جاي برنامه‌ريزي براي سفر به يک کشور خارجي، يکي از استان‌هاي زيباي کشورمان را براي سفر انتخاب کنند.
اين‌همه درحالي است که ايران در کنار جاذبه‌هاي بي‌نظير گردشگري و آثار فرهنگي‌تاريخي ارزشمند، يک کشور چهار فصل با مردماني مهمان‌نواز است که داشته‌هاي فراواني دارد و به‌طور حتم در صورت برنامه‌ريزي در خصوص ارزان‌سازي سفر مي‌تواند شاهد رونق گردشگري و افزايش حجم مسافر به استان‌هاي مختلف باشد.

تلاش سازمان ميراث‌فرهنگي براي ارزان‌سازي سفر
شايد به همين علت باشد که علي‌اصغر مونسان از اولين روزهاي انتخاب خود به‌عنوان معاون رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري، موضوع ارزان‌سازي سفر را در اولويت برنامه‌هاي خود قرار داده است و برنامه‌ريزي‌ها براي تحقق اين موضوع در معاونت گردشگري اين سازمان آغاز شده است.
مونسان که مرداد ۹۶ با حکم حسن روحاني به سمت معاون رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري انتخاب شد در اولين روزهاي فعاليت خود در اين سازمان از ميراث‌فرهنگي و صنايع‌دستي به‌عنوان دو بال نام برد که مي‌توانند باعث پرواز گردشگري شوند. البته او تأکيد کرد که هر سه حوزه سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري به يک اندازه براي او اهميت دارد.
تأکيد معاون رئيس‌جمهوري بر رونق گردشگري باعث شد تا همگان در انتظار ارائه طرح‌ها و ايده‌هاي مونسان و معاونان و مشاوران او براي رونق اين صنعت باشند که در اين ميان موضوع ارزان‌سازي سفر با اجراي برنامه‌هاي مشخصي ماننند توسعه بوم‌گردي يکي از مهم‌ترين برنامه‌هايي است که از سوي رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري براي رونق گردشگري پيگيري مي‌شود.
رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري از اولين روزهاي فعاليتش در اين سازمان در فرصت‌هاي مختلف همواره موضوع ارزان‌سازي سفر را مطرح مي‌کند و در گفت‌وگو با رسانه‌ها يا در نشست‌هاي مختلف و برنامه‌هاي متعدد اين سازمان به تشريح راهکارهاي تحقق سفر ارزان‌قيمت مي‌پردازد.
راه‌اندازي قطار گردشگري و توسعه بوم‌گردي دو راهکار اصلي مونسان براي تحقق سفرهاي ارزان‌قيمت است. او ۱۳ بهمن ۹۶ در گفت‌وگو با بخش خبري ۲۱ شبکه يک سيما درباره برنامه‌هاي سازمان ميراث‌فرهنگي براي توسعه گردشگري داخلي و ارزان‌قيمت گفت: «گران بودن و هزينه‌هاي بالاي تمام‌شده حوزه‌ گردشگري يکي از چالش‌هاي پيش رو است، البته در حال تلاش هستيم که اين قيمت‌ها را با تمهيدات ويژه‌اي کنترل کنيم و بين ايام پرگردشگر و کم‌گردشگر تفاوت قائل شويم.»
مونسان در اين برنامه تلويزيوني گفت: «تمهيداتي نيز براي پايين‌تر آمدن قيمت گردشگري در کشور انديشه شده است. موج طبيعت‌گردي در دنيا ايجاد شده و طبيعت‌گردي در دنيا در حال رشد است‌، در داخل کشور ما نيز همين‌طور است. خوشبختانه توانستيم با ايجاد اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي هم کمبود فضا را جبران کنيم و هم قيمت‌ تمام‌شده را کنترل کنيم. بوم‌گردي ارزان يکي از موضوعاتي است که مي‌تواند به سفر ارزان کمک کند.»
رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري تصريح کرد: «همچنين حمل‌و‌نقل ريلي به کمک حوزه گردشگري آمده زيرا شايد بليت‌هاي هوايي بخشي از سفر گران به‌ويژه در ايام پرگردشگر را تشکيل مي‌دهند. قطارهاي گردشگري، موضوع زيبايي دارند که در آن فقط رسيدن به مقصد مهم نيست و کل مسير مي‌تواند مسير گردشگري باشد. همچنين اين قطارهاي گردشگري تنوع خوب و قيمت مناسب‌تري دارند و خوشبختانه کم‌کم مورد استقبال مردم قرار گرفته است.»
معاون رئيس‌جمهوري در مراسم راهپيمايي ۲۲ بهمن نيز در گفت‌و‌گو با خبرنگاران از برنامه‌هاي اين سازمان براي ازان‌سازي سفر در تعطيلات نوروز ۹۷ خبر داد و بر کيفي‌سازي سفر و يک‌نواخت شدن آن تأکيد کرد.
رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري در آخرين روزهاي بهمن‌ماه نيز در سفر به استان مازندران و در نشست با استاندار، مقامات محلي وکارآفرينان حوزه گردشگري اين استان و نيز در گفت‌و‌گو با خبرنگاران بار ديگر بر ارزان‌سازي سفر در ايران تأکيد کرد و به تشريح برنامه‌هاي سازمان متبوع خود براي تحقق اين موضوع پرداخت.

خبر جدید  ماجرای پله های سرخ کتابخانه شکسپیر و شرکا و شعری که از حافظ نیست

معاونت گردشگري و تحقق ارزان‌سازي سفر
اما به‌طور حتم تحقق برنامه‌ريزي‌ها براي سفر ارزان‌قيمت بايد از سوي معاونت گردشگري سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري دنبال شود و در اين ميان محمد محب‌خدايي معاون گردشگري اين سازمان نيز بر اين موضوع تأکيد دارد و برنامه‌ريزي‌هايي در معاونت گردشگري نيز انجام شده است.
محب‌خدايي مهرماه امسال و در اولين روزهاي انتصاب به‌عنوان معاون گردشگري در نشست با مديران اتحاديه هتل‌داران و هتل‌آپارتمان‌ داران تهران بر اين موضوع تأكيد كرد كه وضعيت كنوني گردشگري آن چيزي نيست كه دولت و حاكميت انتظار دارند و بايد بلافاصله موانع موجود در مسير رونق اين صنعت شناسايي و مرتفع شوند.
معاون گردشگري کشور به نرخ بالاي اقامت در كشور اشاره و اعلام کرد: «بايد ‌با تجديد نظر در قيمت‌ها امكان سفر ارزان‌قيمت به ايران را فراهم كنند.» او به هتلدارها گفت كه به صورت ناشناس به هتل‌هاي كشور سرمي‌زند و در جريان نرخ اقامت و ضريب اشغال هتل‌ها و كاستي خدمات قرار مي‌گيرد.
محب‌خدايي در تشريح ارزان‌سازي سفر براي گردشگران خارجي نيز چندي پيش گفت: «با هدف افزايش گردشگران خارجي، با توافق‌هاي صورت گرفته با برخي از هتل‌هاي تهران، براي گردشگران خارجي در تعطيلات نوروز تا ۷۰ درصد تخفيف در نظر گرفته شده و تورهاي ارزان‌قيمت از عراق، آذربايجان و ترکيه به مقصد تهران در نوروز ۹۷ با هزينه بسيار اندک تعريف شده است.» موضوعي که مورد تأييد علي‌اصغر مونسان نيز قرار گرفته است و در سفر خود به استان مازندران آن را تشريح کرد و از اجرايي شدن اين بسته‌هاي سفر در نوروز ۹۷ خبر داد.

خبر جدید  بازگشت لک لک‌ها به دشت «بیلو»

همراهي بخش خصوصي براي ارزان‌سازي سفر
درحالي‌که تلاش‌هاي سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري براي ارزان‌سازي سفر ادامه دارد، بخش خصوصي نيز با استقبال از اين طرح به موضوع ورود پيدا کرده است و با اعلام رؤساي تشکل‌هاي هتلداري استان‌هاي تهران، فارس، مازندران، گيلان و اردبيل تخفيف ويژه هتل‌ها به مسافران در ايام نوروز در نطر گرفته مي‌شود.
آن طور که هتل‌نيوز نوشته است، پس از اعلام محمدعلي فرخ‌مهر، رئيس اتحاديه هتل‌ها و هتل‌آپارتمان‌هاي استان تهران مبني بر تخفيف ۴۰ درصدي هتل‌هاي پايتخت در ايام نوروز، رئيس جامعه هتلداران استان فارس نيز از ثبات و عدم افزايش نرخ‌ هتل‌هاي اين استان در نوروز ۹۷ خبر داد.
حسن سيادتان اظهار داشت: «اين اقدام با هدف حمايت از مسافران و ترغيب آنان براي اقامت در هتل‌ها و بهره‌مندي از خدمات اين واحدها در ايام تعطيلات نوروز، صورت مي‌گيرد.»
رضا عليزاده مديرکل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان گيلان نيز ضمن اشاره به آمادگي کامل تأسيسات اقامتي از تخفيف ۲۰ درصدي هتل‌هاي مرکز استان و ديگر شهرستان‌هاي استان گيلان خبر داد.
جعفر بذري، مديرعامل جامعه صنفي تأسيسات اقامتي استان اردبيل هم در يک نشست خبري از تصميم دسته‌جمعي هتلداران سرعين براي ارائه تخفيفات ۴۰ درصدي در نرخ‌هاي مصوب به گردشگران و مسافران نوروزي، خبر داد.
همچنين بر اساس اعلام رئيس جامعه هتلداران استان مازندران، هتل‌ها و ديگر واحدهاي اقامتي اين استان گردشگرپذير نيز در ايام نوروز هيچ‌گونه افزايش قيمتي نخواهند داشت.
اين همدلي بخش دولتي و خصوصي و اهتمام براي ارزان‌سازي سفر و تعريف بسته‌هاي ارزان‌قيمت سفر براي گردشگران داخلي و خارجي باعث شده تا اميدواري‌ها نسبت به رونق گردشگري داخلي و خارجي بيشتر شود و از همين حالا نوروز ۹۷ به يک نوروز متفاوت با حجم انبوهي از گردشگران داخلي و خارجي تبديل شود. موضوعي که مي‌تواند به‌عنوان پايلوت طرح‌هايي با هدف رونق گردشگري مورد توجه قرار گيرد.

خبر جدید  افتتاح موزه کتاب‌های دینی در آستانه اشرفیه

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد