0:39:48 - چهارشنبه 9 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سفال ایلخانی با تزئینات سنگ فیروزه کشف شد

سفال ایلخانی با تزئینات سنگ فیروزه کشف شد
تهران – ایرنا – سرپرست هیات باستان شناسی دانشگاه تهران گفت: مهمترین یافته سفالی باستان شناسی قلعه یا ارگ حکومتی شهر تاریخی – ایلخانی اوجان که ظرف شکسته فقاع (گلابی شگل ) ایلخانی است، با تزئینات سنگ فیروزه منطقه کشف شد.

به گزارش ایرنا از اعلام روز سه شنبه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، رحیم ولایتی ،افزود: فصل دوم کاوش باستان شناسی قلعه یا ارگ حکومتی شهر تاریخی – ایلخانی اوجان با هدف آزاد سازی دیوارها و برج مدور جبهه شمال غربی این سازه بزرگ معماری شمال غرب کشور در ضلع شمال غربی آن انجام شد.
وی افزود: در این فصل هیات باستان شناسی دانشگاه تهران با استفاده از نقشه توپوگرافی محوطه ، ۷ ترانشه ۱۰× ۱۰ در ضلع شمال غربی قلعه تعیین، و حفاری بر اساس طرح ارائه شده از سوی پژوهشکده باستان شناسی صورت گرفت.
این باستان شناس، حاصل کاوش این فصل را پاکسازی کامل دیوار شمالی قلعه و معماری برج مدور شمال غرب قلعه دانست و تصریح کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه و کندی کار عملیات کاوش با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تمدید و انجام شد.
وی از مهمترین یافته های سفالی این کاوش را ظرف شکسته فقاع (گلابی شکل ) ایلخانی با تزئینات سنگ فیروزه منطقه دانست.
ولایتی گفت: هیات باستان شناسی دانشگاه تهران در فصل اول در تپه قلعه بزرگ شهر تاریخی اوجان ( قبه تپه اشرف آباد -بستان آباد ) در تابستان ۱۳۹۶ پنج ترانشه را در ابعاد ۱۰ × ۱۰متر در گوشه شمال غربی حصار قلعه و بر روی برجستگی گوشه شمال غربی تپه حفاری و کاوش کرد.
وی با بیان اینکه در فصل نخست، کاوش در ترانشه های I و II در وسعت کل فضای ترانشه انجام گرفت تصریح کرد: در ترانشه های III و IV کاوش تنها در نیمی از محدوده یعنی ۵ ×۱۰ متری از بخش جنوبی ترانشه انجام شد.
ولایتی تصریح کرد: در ترانشه ۷ نیز با توجه به اتمام مهلت قانونی مجوز کاوش و محدودیت زمانی به منظور مشخص کردن ارتباط برج مدور با سازه های جنوبی تنها نواری دو متری از شمال این ترانشه مورد کاوش قرار گرفت و با مشخص شدن یک دیوار سنگی در جهت شمالی – جنوبی که برج مدور به آن منتهی می شد، کاوش در این ترانشه نیز متوقف شد.
به گفته این باستان شناس، در نتیجه کاوش در این ترانشه ها در فصل نخست یک مجموعه معماری متشکل از برج مدور و دیوارهای بیرونی بنایی بزرگ قلعه یا ارگ حکومتی نمایان شد.
فراهنگ ** ۳۳۷۷ ** ۱۳۵۵ **

خبر جدید  تجهیزات گردشگری از پرداخت عوارض معاف شدند


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد