10:59:24 - دوشنبه 7 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سردیس هخامنشی و بازگشت به روزگار وصل خویش

سردیس هخامنشی و بازگشت به روزگار وصل خویش
شیراز- ایرنا – تخت جمشید، بی صبرانه در انتظار بازگشت سردیس هخامنشی به این محل است؛ سردیسی که رنج هجران را نزدیک به ۸۲ سال کشیده است.

این سردیس هخامنشی اکنون به جز هویت تاریخی، نماد دیپلماسی موفق ایران برای بازگرداندن نمادهای هویتی به غارت رفته است.
این یادگار تاریخ باستانی ایران با فراز و فرودهایی که داشته و هرچند که دور ماند از اصل خویش، به قول مولوی اینک روزگار وصل خویش را بازمی جوید و به آن بازخواهد گشت.
نیمه شهریور امسال(۱۳۹۷) خبری در رسانه های دنیا مخابره شد که در هنگامه بالا گرفتن جنگ لفظی ایران و آمریکا، نشانگر قدرت بالای دیپلماسی در حوزه فرهنگی بود؛ خبری که نوید بازگشت سردیس هخامنشی به سرزمین مادری پس از حدود ۸۲ سال می داد.
این قطعه تاریخی متعلق به سر سرباز هخامنشی و نیزه است که در حدود۸۵ سال پیش از دل خاک بیرون کشیده شد اما در سال ۱۹۳۶ میلادی از ایوان جنوبی کاخ شورا به سرقت رفت و در نهایت پاییز ۲۰۱۷ قرار بود این اثر تاریخی در نمایشگاهی به نمایش گذاشته و پس از آن در حراجی عتیقه در نیویورک فروخته شود.
با اطلاع مسئولان میراث فرهنگی ایران از این موضوع و پیگیری های حقوقی دولت،سرانجام دیپلماسی بین المللی جواب داد و این شی تاریخی پنجم مهرماه ۹۷ همزمان با بازگشت رئیس جمهوری ایران از مقر سازمان ملل متحد در نیویورک به ایران برگردانده شد که هم اینک در مشهد است.

** حقیقت همیشه برنده است
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور یکشنبه ۱۶ دی ۹۷ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا مرکز فارس گفت: بنا به دستور ریاست این سازمان سردیس هخامنشی بعد از نمایش در شهرهای مختلف کشور به سایت اصلی باستانی خود تخت جمشید باز می گردد و بطور دائم در این محل در معرض دید همگان قرار خواهد گرفت.
محمدحسن طالبیان پیامی که به همراه این شیء تاریخی به کشور وارد شده را مهم دانست و افزود: جریان دیپلماسی قوی شکل گرفت تا این سردیس که بطور قاچاق از ایران خارج شده بود پس از ۸۰ سال به خانه و زادگاه خود باز گردد که این مساله اهمیت این شی تاریخی را چندین برابر افزایش داده است.
وی با بیان اینکه تجربه نشان داده حقیقت همیشه برنده خواهد بود، ادامه داد: علیرغم ظلم هایی که اکنون به کشور ما بواسطه تحریم‌ها وارد می شود اما جریان نهفته‌ فرهنگی که در میان اغلب مردمان جهان وجود دارد باعث شد این شی تاریخی که غیرقانونی از کشورما خارج شده بود به زادگاه خود بازگردد.

** اصالت یعنی پیوستگی به سرزمین اصلی
معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه صحبت های خود عنوان کرد: اثر تاریخی که از محل اصلی خود دور باشد اصالت خود را از دست خواهد داد و هر شی تاریخی معنای واقعی خود را در کشور و سایت باستانی که متعلق به آن جا است پیدا می کند.
وی با اشاره به اینکه دنیا رفته رفته این مفهوم را درک کرده که هر میزان آثار تاریخی در سایت اصلی خود قرار داشته باشد پیام علمی، اطلاعاتی و فرهنگی آن میراث بهتر و بیشتر به اطلاع جهانیان خواهد رسید،گفت: هر زمان که شی تاریخی از مکان اصلی خود دور می شود مسلما یکسری معانی و تفسیرهای خود را از دست خواهد داد.
طالبیان گفت:به همین خاطر فلاسفه و تئوریسین های حوزه میراث فرهنگی به اتفاق حرفشان این است که اگر نمی توان شی را در همان محل اصلی خود نگهداری کرد لااقل باید در موزه‌ای مستقر در محل همان سایت باستانی نگه داشت و هیچگاه نباید از محل اصلی خارج شود.
معاون میراث فرهنگی کشور اظهار داشت: در زمان حاضر سازمان میراث فرهنگی کشور به دنبال همه اشیایی است که بطور غیرقانونی از کشور خارج شده و دائما رصد جهانی در این خصوص صورت می گیرد اما آمار مستند و دقیقی درباره اقلام تاریخی که مشمول این وضعیت است در اختیار نیست.
وی بیان کرد: در سالهای اخیر پیمان های مهمی در این باره با نهادهای بین المللی فعال درحوزه میراث فرهنگی در کشور ایتالیا و پلیس بین الملل با نیروی انتظامی و یگان حفاظت از میراث فرهنگی ما منعقد شده که برای بازگرداندن اشیاء تاریخی کشورمان به سرزمین مادری است.

خبر جدید  نیشابور کهن میزبان گردشگران اهل هنر و تاریخ

** سفر سردیس
رئیس اداره معرفی و آموزش موزه ملی ایران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: سردیس هخامنشی بعد از ورود به کشور در اختیار موزه ملی ایران قرار گرفت که در سراسر کشور به نمایش درآید.
نینا رضائی افزود: این شی تاریخی حدود یک ماه پیش به استان خراسان رضوی منتقل شده و هفته آینده نیز طی مراسمی رسمی سردیس هخامنشی در موزه خراسان بزرگ به نمایش در خواهد آمد و پس از آن سفر خود را به سایر نقاط کشور آغاز می کند.
وی ادامه داد: بعد از مشهد این شی تاریخی به احتمال در سیستان و بلوچستان به نمایش در می آید و از آنجا به ترتیب به سمت استان هایی که اعلام آمادگی کردند حرکت خواهد کرد.

** بازگشت به تخت جمشید
رئیس اداره معرفی و آموزش موزه ملی ایران با بیان اینکه پیش بینی می شود نمایش این شی در هر استان بطور میانگین حدود دو هفته بطول بینجامد که با استقبال عمومی نیز احتمال افزایش این مدت زمان وجود دارد،گفت: بر اساس دستور رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور این شی پس از نمایش در تمام استانهای کشور به فارس و پایگاه جهانی تخت جمشید بازمی گردد و در این محل بطور دائم قرارخواهد گرفت که پیش بینی می شود این حداکثر تا قبل از پایان سال آینده (۱۳۹۸)این امر رخ دهد.
رضایی افزود: بسیاری از استان های کشور از نمایش این شی در استان خود استقبال کرده اند و در نوبت نمایش آن قرار دارند.
وی معتقد است که این سردیس باید بعنوان نماد یک افتخار بزرگ در سطح ایران نمایش داده و در نهایت به تخت جمشید و جایگاه اصلی باز گردد.
رئیس اداره معرفی و آموزش موزه ملی ایران عنوان کرد: در شرایط سخت فعلی به لحاظ اعمال تحریم های ظالمانه آمریکا علیه مردم ایران، تلاش بسیاری برای بازگشت این شی تاریخی صورت گرفته است.

خبر جدید  مونسان: موزه های مشترک بین کشورها ایجاد شود

** جایگیری در جای اصلی خود
مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: سردیس هخامنشی پس از سفرهای استانی که برای آن پیش بینی شده به تخت جمشید باز می گردد و طی آیینی رسمی در محل اصلی خود رونمایی خواهد شد.
حمید فدایی اضافه کرد: بعد از رونمایی،این اثر در موزه تخت جمشید جانمایی خواهد شد و به موازات آن نیز اسکن دقیقی از ابعاد و اندازه آن انجام و اقدامات لازم برای جایگزاری نهایی در محل اصلی آن انجام خواهد شد.
وی ادامه داد: اکنون بخش های مجاور در محل اصلی سردیس هخامنشی در تخت جمشید وجود ندارد و در ردیف قطعات مفقوده است.
فدایی گفت: باید با تدابیر خاصی این سردیس در محل اصلی خود قرار گیرد که مقدماتی را نیاز دارد که بعد از رسیدن نقش به دست کارشناسان این مجموعه امکان پذیر خواهد بود.
وی در پاسخ به سوالی در زمینه بازگشت سایر اقلام خارج شده از تخت جمشید بیان کرد:بازگشت اشیایی که در داخل کشور هستند در برنامه های کوتاه مدت ما قرار دارد که در این رابطه با اداره کل موزه ها رایزنی هایی صورت گرفته که در گام اول تعدادی از این اشیاء در نمایشگاه های موقت در محوطه اصلی خودشان تخت جمشید نمایش داده شوند.

** نوید استقرار اشیای شاخص در تخت جمشید
وی ادامه داد: استقرار دائم و نمایش اشیای شاخصی مانند لوح های زرین و سیمین در محوطه تخت جمشید نیازمند یکسری زیرساخت های لازم است و باید این اشیاء با ضریب امنیتی و حفاظت بالایی به این مجموعه آورده شوند که اکنون به دنبال آن هستیم که وضعیت موزه تخت جمشید را به لحاظ امنیتی و نمایش آثار ارتقا دهیم که در آینده شرایط انتقال اینگونه آثار که متعلق به این سایت است در سرزمین مادری امکانپذیر باشد.

**دیپلماسی به کمک فرهنگ آمد
وی گفت: مساله ای که سردیس هخامنشی را ویژه کرده دیپلماسی فرهنگی است که در سالهای اخیر شکل گرفته و کمک کرده بخشی از میراث تاراج رفته کشور و تمدن ایرانی به سرزمین مادری خود بازگردد و این وضعیت امیدوارکننده است که دیپلماسی ایران کارآمد شده و زمینه بازگشت میراث ارزشمند کشور را نیز فراهم می کند.
فدایی با اشاره به اینکه صدها نقش نظیر سردیس هخامنشی در مجموعه تخت جمشید وجود دارد گفت: رسالتی که اکنون به دوش این سردیس قرار دارد از نوع دیپلماسی فرهنگی است و این نکته اهمیت آن را بالا برده و به اندازه ای که انتقال این پیام در سفرهای استانی این شی مهم است، شاید کالبد آن نباشد.

خبر جدید  بزرگترین «کرسی» ایران در مشگین شهر رونمایی شد

** مالکان و ادعای دروغین
غلامعلی خوشرو نماینده دائم ایران در سازمان ملل پیش تر به ایرنا گفت: خوشحالم که توانستیم نقش برجسته سر سرباز هخامنشی را از دادستانی نیویورک تحویل بگیریم.
وی با بیان اینکه دادستانی نیویورک بر اساس اسناد ارائه شده از سوی ایران، فروش این اثر را متوقف کرد، گفت: رسیدگی به ادعای مالکان دروغین این اثر ۱۱ ماه به طول انجامید و در نهایت مشخص شد که این اثر از ایران سرقت شده و قاچاقچیان آن را دست به دست کرده اند.
وی افزود: با همکاری دادستانی نیویورک این اثر به ایران بازگشت داده شد و لازم است از همه کسانی که در بازگرداندن این اثر تلاش کردند، تشکر کنم و همکاری خوبی هم قاضی و دادستان برای احقاق حق جمهوری اسلامی در بازگرداندن این اثر به جای آوردند.
سردیس سرباز هخامنشی در سال ۱۹۳۳ توسط باستان شناسان موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو کشف و در سال ۱۹۳۶ دزدیده شد.
این اثر پس از چند بار دست به دست شدن در پاییز ۲۰۱۷ برای حراج از کانادا به نیویورک رسید، سردیس هخامنشی از سال ۱۹۵۱ تا ۲۰۱۱ در کانادا بود.
پس از انتقال این اثر به حراجی نیویورک، شواهدی از دزدی این اثر به پلیس و دادستانی گزارش شد و دادستانی نیز با اذعان به مسروقه بودن آن دستور توقیف داد.
جمهوری اسلامی ایران در اکتبر ۲۰۱۷ با ارائه مدارک مالکیت، استرداد این اثر تاریخی را از دادگاه نیویورک درخواست کرد.
دادگاه هم در ۱۱ جولای ۲۰۱۸ رای نهایی خود را برای استرداد اثر به ایران اعلام کرد و در نهایت در تاریخ ۴ سپتامبر این سال (۱۳ شهریور ۹۷) تحویل نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد شد.
یادمان تاریخی تخت جمشید که متعلق به دوره هخامنشیان است یکی از چهار اثر ثبت شده استان فارس در فهرست آثار جهانی است که در سال ۱۹۷۹ میلادی با شماره ۱۱۴ در سازمان جهانی علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) ثبت شد.
سلسله هخامنشیان از سال ۳۳۰ تا ۵۵۰ پیش از میلاد در ایران حکومت کردند.
تخت جمشید حدود ۶۰ کیلومتری شمال شیراز در حوزه شهرستان مرودشت قراردارد.
گزارش از محمدامین افشارپور
۹۸۷۳ /۱۸۷۶


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد